loader-img
loader-img-2
مزایای چیلر اسکرال

یکی از انواع کمپرسور که امروزه در دنیا شدیدا مورد توجه قرار گرفته، کمپرسورهای اسکرال می‌باشند.
این کمپرسورها از دو حلزون که یکی ثابت و دیگری متحرک است تشکیل شده است. حرکت حلزون متحرک باعث فشرده شدن گاز بین این دو شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می‌کند. این نوع کمپرسورها دارای مزایای فراوانی می‌باشند که باعث جایگزین شدن آن‌ها به جای کمپرسورهای رفت و برگشتی شده است که برخی از مهم‌ترین این مزایا به‌شرح زیر است:

طول عمر بالا و نگهداری آسان:
این نوع کمپرسورها پایین‌ترین نرخ خرابی (Failure Rate) را در بین سایر انواع کمپرسورها دارند و نگهداری آن‌ها بسیار ساده است. این مهم بدلیل وجود خصوصیات زیر بدست آمده است:
الف) تعداد قطعات متحرک کمتر نسبت به سایر انواع.
ب) مقاومت در مقابل بازگشت مایع به کمپرسور (که یکی از بزرگ‌ترین علل خرابی در کمپرسورهای رفت و برگشتی است) به‌دلیل عدم وجود (Valve plate) و همچنین روش متراکم کردن گاز در این نوع کمپرسورها.
ج) گشتاور استارت پایین، زیرا این نوع کمپرسورها به دلیل روش خاص متراکم کردن گاز عملا بدون بار راه اندازی می‌شوند.
د) سیستم‌های حفاظتی الکترونیکی داخلی برای موتور.
و) سیستم حفاظتی داخلی در مقابل دمای بیش از حد ورودی.

کارکرد آرام، بدون صدا و لرزش:
کمپرسورهای Scroll کم صداترین کمپروسورها در محدوده کار خود می‌باشند به طوری که صدای تولید شده توسط آن‌ها در مقایسه با کمپرسورهای بسته رفت و برگشتی 60db کم‌تر است، همچنین بدلیل ماهیت چرخشی کار، این کمپرسورها در مقایسه با حرکت رفت و برگشتی در کمپرسورها تقریبا بدون لرزش هستند.

داشتن COP بالاتر از 3:
COP این کمپرسورها نسبت به انواع دیگر به مقدار قابل ملاحظه‌ای بیش‌تر است، بطوریکه در برخی موارد در مقایسه با کمپرسورهای رفت و برگشتیCOP آن‌ها تا حدود 20 درصد بالاتر است، این به معنی مصرف برق کم‌تر و نیاز به کندانسور کوچک‌تر در تناژ مساوی است.

چیلر هوایی مدولار (Modular Air-cooled Chiller):
علاوه بر تمام موارد ذکر شده، در این‌گونه چیلرها نحوه عملکر بصورت قدم به قدم است. به این معنی که اگر میزان مصرف کم‌تر باشد، کمپرسور تماماً زیر بار نرفته و مرحله به مرحله با افزایش مصرف، تمام ظرفیت کمپرسور زیر بار خواهد رفت، که اساسی‌ترین مزیت این کار صرفه جویی در میزان مصرف برق می‌باشد.
در این‌گونه چیلرها نیازی به برج خنک کننده نیست و کندانسور هوایی جایگزین برج گشته است که این موضوع در مناطق مرطوب از آنجا که برج خنک کننده به خوبی جواب نمی‌دهد بسیار حائز اهمیت است.


 

2020 © Copyright - almaatech.ir