loader-img
loader-img-2
قیمت داکت اسپلیت و عوامل تاثیر گذار در آن

هر سیستم گرمایشی و سرمایشی دارای مزایا و معایبی است که لازم است پیش از خرید هر کدام از آن‌ها با توجه به نوع نیاز ما از این سیستم‌ها، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده و تصمیم در انتخاب و تهیه آن‌ها بگیریم. قیمت داکت اسپلیت در مقایسه با سیستم‌های فن کویل و مینی چیلر تا حدودی کم‌تر است ولی هر کدام از این سیستم‌ها مزایا و معایب خاصی را دارند.

در سیستم‌های معمولی داکت اسپلیت نمی‌توان دمای هر اتاق را به صورت جداگانه تنظیم کرد زیرا تمام اتاق‌ها به وسیله یک یونیت و با استفاده از کانال کشی‌ها به هم متصل می‌شوند. در این سیستم‌ها تمامی اتاق‌ها به یک دما می‌رسند. با توجه به اینکه نمی‌توان در این سیستم دمای هوای هر اتاقی را به صورت مستقل و جداگانه تنظیم کرد، این سیستم برای ساختمان‌ها و منازل مسکونی که اتاق‌های مجزا از هم دارند توصیه نمی‌شود؛ چرا که لازم است در ساختمان هر اتاقی دمای مستقل از هم را داشته باشد.

 

تاثیر سیستم‌های مکمل گرمایشی در قیمت داکت اسپلیت

سیستم‌های داکت اسپلیت معمولا به عنوان سیستم‌های سرمایشی استفاده می‌شوند. اما قبل از خرید این سیستم‌ها باید در نظر داشته باشید که چه نوع سیستمی را لازم دارید. سیستم‌های داکت اسپلیت سرمایش مطلوب و قابل وصفی دارند اما در خصوص گرمایش بازدهی مطلوبی ندارند. به دلیل اینکه این سیستم‌ها به کمک انرژی برق و کمپرسور عمل گرمایشی و سرمایشی را انجام می‌دهد، برای استفاده از آن‌ها به عنوان سیستم‌های گرمایشی صرفه اقتصادی نداشته و بهتر است برای گرفتن بازدهی و نتیجه مطلوب از تکمیل کننده‌های گرمایشی استفاده شود برای همین منظور یک کویل آب گرم در قسمت اوپراتور آن نصب می‌شود تا در فصل سرد آب گرم ارسالی از موتور خانه روانه لوله‌های کویل شده و فن اوپراتور با هدایت هوا از بین این لوله‌های گرم کویل، هوای گرمی را به سمت کانال‌های انتقال هوا هدایت کند. بنابراین اضافه کردن سیستم‌های تکمیل کننده نظیر کویل آب گرم به قیمت داکت اسپلیت می‌افزاید.

 

بیشتر بخوانید: مقایسه مصرف برق کولر گازی با داکت اسپلیت

 

قیمت داکت اسپلیت با دمپر الکتریکی

همان‌طور که گفته شد داکت اسپلیت‌ها مشابه کولرهای گازی هستند و در سایزهای بزرگ‌تری عرضه می‌شوند و یونیت‌های داخلی آن در زیر سقف کاذب نصب می‌شوند. اما اسپلیت‌ هوای همه اتاق‌ها و سالن‌های متصل به خود را به یک اندازه گرم یا سرد می‌کند. اگر در مسیر هر یک از کانال‌های ورودی به اتاق‌ها یک دمپر الکتریکی نصب شود این دمپرها به واسطه باز و بسته شدن می‌توانند هوای ورودی به داخل اتاق را کنترل کنند. از آنجایی که دمپرها قیمت‌های نسبتا بالایی دارند در نتیجه موجب افزایش قیمت داکت اسپلیت می‌شوند.

 

تاثیر کانال‌ها در قیمت داکت اسپلیت

هوای گرم و یا سرد منتشر شده از داکت اسپلیت‌ها به واسطه کانال‌ها به اتاق‌ها و شعب دیگر انتقال پیدا می‌کند و نحوه کانال کشی در هر ساختمانی متفاوت است. علاوه بر این کانال‌ها نیز انواع مختلفی دارند و کیفیت و ابعاد آن‌ها نیز متفاوت بوده و در نتیجه قیمت متفاوتی نیز دارند. از طرفی دیگر در کانال کشی در زیر سقف کاذب باید از عایق‌های حرارتی و رطوبتی نیز استفاده شود. در مجموع کانال کشی‌ها به همراه عایق کاری آن‌ها سبب افزایش قیمت کلی در تهیه داکت اسپلیت‌ها می‌شود.

در سیستم‌هایی نظیر سیستم‌های چیلر و یا مینی چیلر و فن کویل نیازی به استفاده از کانل و کانال کشی نیست و این فن کویل در هر اتاقی با استفاده از لوله‌های آب سرد به مینی چیلر و با استفاده از لوله‌های آب گرم به پکیج یا موتور خانه نصب می‌شوند. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که همیشه قبل از خرید باید ابتدا نیازمان را بدانیم و سپس با آگاهی و اطلاع از نحوه عملکرد سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مطابق با نیازمان این سیستم‌ها را مقایسه کرده و بر اساس آن سیستم مورد نظر خود را انتخاب کنیم.


در این مقاله نیز درباره معرفی بهترین و پر فروش ترین داکت اسپلیت ها بخوانید.

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir