loader-img
loader-img-2
فن کویل زمینی چیست؟

فن کویل زمینی

یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع فن کویل می باشد که بر اساس موقعیت نصب به عنوان مدل فن کویل دیواری، زمینی، کانالی، کاستی و فن کویل سقفی تقسیم می شوند که هر کدام در ظرفیت های مختلف و ویژگی های خاص خود طراحی و تولید شده اند. اما سایت مهاجر در این مقاله به بررسی اینکه فن کویل زمینی چیست؟ چه کاربردی دارد می پردازد با ما همراه باشید. 

امروزه مردم به جهت تامین سرمایش و گرمایش خانه ها و محل کار به سیستم های پیشرفته جدید که کاربری آسانی دارند و از مزایای زیادی برخورددار هستند روی آورداند. یکی از این سیستم ها فن کویل می باشد که وظیفه کنترل دما، رطوبت و ایجاد هوای مطبوع را برعهده دارد.

فن کویل ها از جمله نوع زمینی به این گونه است که دارای یک مبدل حرارتی و فن می باشد و دارای منبع اصلی حرارتی و برودتی نمی باشند به همین دلیل برای استفاده آن به یک سیال آب نیاز خواهد بود.

فن کویل زمینی در فصل تابستان که سرمایش آن مورد استفاده قرار می گیرد با چیلر و در زمستان واقع دیگ یا پکیج نقش منبع تغذیه را برای سیستم ایفا می کند و آب به وسیله آنها به پمپ و سپس به فن کویل وارد می شود. برای تامین گرمایش به دیگ یا پکیج وصل می شود.

فن کویل های زمینی دارای انواع مدل شیبدار، کوتاه، روبروزن و بالازن تقسیم می شوند که البته در برندهای سازنده متفاوت بوده و هر برند ممکن است تنها برخی از مدل های فن کویل زمینی را تولید کنند. فن کویل زمینی در ظرفیت های 200 تا 1000 cfm تولید و وارد بازار تهویه مطبوع شده اند. پس از مسئله فن کویل زمینی چیست؟ در ادامه به بررسی انواع فن کویل زمینی و ویژگی آنها خواهیم پرداخت.

 

انواع فن کویل زمینی

حالا که مفهوم فن کویل زمینی چیست را متوجه شدید بهتر است بدانید که فنکویل زمینی شامل انواع مدل شیبدار، روبروزن، بالازن و کوتاه می باشد که تنها از لحاظ دمش باد و ظاهر باهم فرق دارند.

علاوه بر این تقسیم بندی، فن کویل زمینی با دو نوع دو لوله ای و چهار لوله ای نیز تعریف می شود. اگر دستگاه شما از نوع دو لوله باشد یکی از لوله به جریان آب گرم و دیگری به جریان آب سرد اختصاص داده می شود به همین جهت در یک زمان تنها می تواند برای گرمایش و یا فقط سرمایش مورد استفاده قرار بگیرد. اما در فن کویل های چهار لوله به دلیل وجود یک کویل گرم و یک کویل سرد امکان همزمان سرمایش و گرمایش وجود دارد.

انواع فن کویل زمینی

نحوه عملکرد فن کویل زمینی

فن کویل زمینی مانند دیگر فن کویل ها عمل می کند و نحوه کار آن به این صورت است که هوا را از روبرو یا پشت مکش می کند و دمش هوا از سمت بالا صورت می گیرد. این عمل هوای درون را عوض می کند و هوا را به جریان می اندازد.

همیشه هوای سرد در قسمت پایین یک محیط و هوای گرم به دلیل سبکی بیشتر در قسمت بالا قرار می گیرد. به همین علت دریچه های ورودی و خروجی فن کویل بر این اساس تعبیه شده است. در فصل های سرد سال دریچه ورودی که در پایین دستگاه است هوا سرد را را به درون فن کویل می کشد و بعد از گرم کردن  از طریف دریچه خروجی بالا فنکویل زمینی خارج شده و به فضای موردنظر باز می گرداند.

این چرخه در فصل گرما هوای سرد را به وسله دریچه ورودی مکش میکند و پس از سرد شدن آن از طریق دریچه خروجی به محیط انتقال می بیابد و فضا را خنک می کند.

 

مزایا و معایب فن کویل زمینی

از مزایای استفاده از فن کویل زمینی بهره مندی از سرمایش و گرمایش مطبوع با تنوع ظاهری و سازگاری با انواع دکوراسیون ها می باشد. قیمت مناسب و به صرفه این مدل فن کویل به همراه نصب آسان از دیگر ویژگی های آن محسوب می شود. البته در مقبال مانند هر دستگاه این سیستم نیز معایبی دارد که باید آن را در نظر بگیرید.

یکی از آن ها صدای ایجاد شده توسط فن کویل زمینی به علت نصب آن بر روی سطح زمین می باشد که البته بستگی به هر فن کویل دارد و با نصب صحیح امکان کاهش آن وجود دارد اما این صدا کاملا از بین نمی رود.

مشکل دیگر فن کویل زمینی فضایی است که اشغال میکند البته مدل های جدید امروزه باریک تر و با حجم کمتری ساخته شده اند اما با این حال فضایی که قرار است برای آن اختصاص دهید را حتما قبل خرید در نظر بگیرید.

مزایا و معایب فن کویل زمینی

نصب و راه اندازی فن کویل زمینی

فن کویل زمینی یکی از پرکاربرترین انواع فن کویل می باشد که نصب آسانی دارد. ابتدا قبل از خرید و نصب دستگاه باید نوع اتصال (چپ یا راست بودن فن کویل) را مشخص کنید. سپس فن کوئل را بر روی زمین گذاشته و آن را از یک طرف به دیوار و از طرف دیگر به زمین وصل می کنیم.

لوله کشی دستگاه نیز به یکی از روش های روکار و توکار انجام می شود. در لوله کشی روکار لوله ها بر روی دیوار و در نوع توکار لوله ها داخل ساختمان و در لوله کشی قرار می گیرند. از مزایای لوله کشی به روش توکار مخفی بودن لوله ها بوده که سبب زیبایی ظاهری بیشتری می شود.

به مصرف کنندگان عزیز توصیه می شود که به جهت بهره مندی از بازدهی بالاتر فن کویل زمینی را به جای پکیج از موتورخانه یا سیستم حرارت مرکزی استفاده کنند.

 

بهترین فن کویل زمینی

بعد از بررسی شرایط محیط و رسیدن به مناسب بودن فن کویل زمینی برای فضای مورد نظر سوالی که برای مصرف کنندگان پیش می آید این که است که بهترین فن کویل زمینی کدام است؟

در پاسخ به این سوال می توانیم بگوییم که ابتدا مهم ترین نکته برای خرید فن کویل زمینی ظرفیت سنجی صحیح، انتخاب مکان درست برای نصب و راه اندازی دستگاه و سپس انتخاب برند موردنظر بر اساس ویژگی و ظاهر مدنظر هر شخص می باشد. اما به صورت کلی برندهایی مثل ساراول، ساران، وستن ایر، تهویه، وست کول و... از برندهای ثابت شده ای هستند که رضایت زیادی از جانب مصرف کنندگان کسب کرده اند و هر کدام طرفداران زیادی در بازار تهویه مطبوع به دست آورده اند.

خریداران می توانند هر یک از ظرفیت و این برندها را از وبسایت تخصصی تهویه مطبوع مهاجر تهیه نمایند و به بررسی ویژگی و اطلاعات فنی هریک از آن بپردازند تا بر اساس نکاتی که برایشان مهم است بهترین فن کویل زمینی را خریداری کنند.

بهترین فن کویل زمینی

دیدگاه شما
نسیم فرهادی نسیم فرهادی
2 تیر 1401

مطالب خیلی مفید بود ممنون

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

تشکر از نظر ارزشمند شما دوست عزیز

2020 © Copyright - almaatech.ir