loader-img
loader-img-2
طرز راه اندازی و نگهداری چیلر


اطمینان از درست کار کردن بادرسان‌ها
 - تسمه‌ها به حد کافی محکم باشد.
 - یاطاقان‌های بادبزن کویل روغن کاری شده باشد.
 - جهت گردش درست باشد.
 - اطمینان از جهت صحیح گردش پمپ جریانی آب سرد.
 - با ولت متر اختلاف هر فاز برق ورودی به تابلو را اندازه گیری کنید. باید 380 ولت کامل باشد. پس از اطمینان از کلیه قسمت‌های فوق، برج را روشن کنید و پس از 15 دقیقه در صورتی که چراغ کنترل تابلوی برق چیلر روشن باشد، می‌توانید چیلر را روشن کنید.


حین کار چیلر به نکات زیر توجه کنید:
 - درجه فشار زیاد چیلر (رانش کمپرسور) باید بین 200 تا 260 پوند باشد.
 - در فشار کم چیلر (مکش کمپرسور) باید بین 45 تا 75 پوند باشد.
 - درجه فشار روغن حداقل 20 پوند بیشتر از درجه فشار مکش باشد.
 - سطح شیشه نشان دهنده مایع مبرد باید صاف و بدون حالت کف زدگی باشد.
 - روغن داخل کمپرسور حدود سطح شیشه روغن نما باشد و اگر از سطح شیشه کم‌تر باشد روغن لازم را تامین کنید.


اشکالاتی که مانع راه اندازی چیلر می شود:
درست کار نکردن برج خنک کننده:
رسوب یا گیج گرفتگی کندانسور (بالا رفتن فشار رانش) برای از بین بردن رسوبات حاصل در کندانسور، از پودر ضد گچ استفاده می شود. مقدار ماده ضد گچ (کالکین) دی اسکلر برای هر تن ظرفیت چیلر معادل تبخیر 5/1 کیلوگرم پیشنهاد می‌شود. هر کیلو ماده ضد گچ را در 2 لیتر آب حل کنید و در منبع مخصوص بریزید و پس از بستن شیرهای آب ورودی در برج و خروجی از کندانسور به وسیله‌ی پمپ به مدار کندانسور بفرستید و مجددا محلول را اضافه کنید و باید عمل تا 48 ساعت تکرار شود.

درست کار نکردن مدار روغن چیلر (قطع کنترل فشار روغن)

سرد بودن داخل اواپراتور (کولر):
ترموستاتی که روی لوله آب سرد رفت ساختمان قرار داردبرای تهویه منازل و ادارات روی 45 درجه فارنهایت تنظیم می شود و تا زمانی که حرارت آب از 45 درجه بالاتر نرود، چیلر روشن نمی شود، مگر آنکه ترموستات خراب باشد.

نبودن برق سه فاز یا کم بودن ولتاژ برق:
(قطع کردن بی متال جریان برق) ابتدا از کامل بودن برق (سه فاز و 380 ولت) اطمینان بیابید، کلید راه انداز چیلر را روی حالت خاموش قرار دهید و شاسی بی متال را فشار دهید، سپس چیلر را روشن کنید.

قطع شدن فیوز جریان ضعیف در اثر اتصالات کوتاه یا کم بود ولتاژ برق.
اگر درجه حرارت آب داخل اوپراتور (کولر) از حد معمول (حدود 7 درجه سانتی گراد) به علت خرابی ترموستات یا پمپ جریان آب سرد یا هوا گرفتن پمپ آب کم‌تر شود، در این صورت کنترل ضد یخ (انجماد) قطع خواهد کرد. در چنین شرایطی چیلر را خاموش کنید و از روشن کردن حتی برای چند ثانیه نیز اکیدا خودداری فرمایید و پس از نرمال شدن جریان آب سرد و اطمینان از درستی ترموستات، نسبت به راه اندازی چیلر اقدام کنید.

برای این که چیلر مرتب کار کند، با توجه به نکات مورد اشاره و بدون دست کاری در کنترلرها، قبل از رفع عیب دستگاه را روشن نکنید.

2020 © Copyright - almaatech.ir