loader-img
loader-img-2
طراحی موتورخانه بخار

موقعیت موتور خانه
درصورت امکان موقعیت موتور خانه باید نسبت به موقعیت مجموعه مرکزیت داشته باشد. چرا که طول لوله کشی‌ها کاهش یافته و بنابراین افت فشار ومتعاقبا توان مصرفی سیستم کاهش خواهد یافت بعلاوه دسترسی به آن آسان‌تر خواهد بود. به دلیل اینکه گازهای خروجی از دودکش دیگ‌ها ممکن است باعث آلودگی محیط زیست و آزار و اذیت سایر قسمت‌ها شود در انتخاب موقعیت موتور خانه باید به وزش باد غالب توجه کرد و حتما به این نکته توجه شود که موتور خانه در مکانی واقع شود که باد محصولات احتراق را به فضاهای اداری و مسکونی انتقال ندهد و یا توسط سایر دستگاه‌ها مثل هواسازها و کولر مکیده نشوند وبه داخل فضا منتقل شود.
هم چنین ممکن است از نظر مکانی موتور خانه در زیر زمین، کف و یا در طبقات قرار گیرد درحالتی که در زیر زمین واقع می‌شود باید نسبت به جلوگیری از امکان آب گرفتگی آن امکان حمل و نقل دستگاه‌ها وعایق صوتی جداره‌های آن توجه کرد در صورت نصب موتور خانه در طبقات علاوه بر موارد فوق باید نسبت میرا کردن ارتعاشات حاصل از دستگاه‌ها ونیز ایزولاسیون کامل کف تمیدات لازم اندیشیده شود و نیز طراحی سازهای ساختمان که قاد به تحمل وزن دستگاه‌ها باشد.


فضای لازم برای موتور خانه
به طور کلی هیچ فرمول خاصی برای تعیین ابعاد موتور خانه وجود ندارد و ابعاد موتور خانه ها را معمولا حجم دستگاه‌ها، میزان دسترسی به آن‌ها جهت تعمیرات و سرویس‌ها و حمل و نقل آنان تعیین می‌کند. ولی گفته شده که حجم فضای محل نصب دیگ باید 16 برابر حجم تقریبی دیگ باشد. این مقدار برای جای دهی سایر تجهیزات موتور خانه کفایت می‌کند. از آنجایی که در موتور خانه‌های بخار معمولا دی اریتورها در ارتفاع قرار می‌گیرند بنا براین ارتفاع 5 تا 6 متر و حتی بیش‌تر مناسب خواهد بود. در موتور خانه‌ها اغلب غیر از دیگ تجهیزات دیگری مانند دی اریتور، مخزن کندانس، سختی گیر، مبدل‌ها، پمپ‌ها، مخزن روزانه سوخت، تابلوی برق، کمپرسور، هواساز و انبار مواد وحتی چیلر ممکن است وجود داشته باشد. در اینصورت باید جهت تعویض، تعمیرات، سرویس‌ها و حمل ونقل آن‌ها فضای لازم و فواصل مناسب را انتخاب نمود. در مثال فوق با توجه به انتخاب 3 دستگاه دیگ و یک دستگاه برای توسعه وحجم تقریبی دیگ ها حدود 40 متر مکعب، داریم V=16*(3+1)*40=2560 با فرض ارتفاع 6 متر مساحت 428 متر مربع بدست می‌آید.


چیدمان تجهیزات
دیگ‌ها بهتر است به گونه‌ای نصب شوند که مشعل آن‌ها نزدیک درب یا فضای آزاد باشد تا به راحتی هوای تازه را مکش نمایند فواصل دیگ‌ها از هم طوری باشد که علاوه بر امکان بازدیدها، تعمیرات و سرویس‌های لازمه و کارکرد مشعل‌ها در کار یک دیگر اختلال ایجاد نکنند و در هر صورت راه عبور بدون مانع در اطراف دستگاه نباید کم‌تر از 50 سانتی‌متر باشد در صورتی که مشعل‌ها با سوخت مایع کار می‌کنند وسوخت توسط پمپ به مشعل انتقال می‌یابد فاصله مخزن سوخت روزانه حداکثر 5 تا 6 متر از مشعل‌ها باشد و فاصله به قدری طولانی نباشد که پدیده کاویتاسیون ایجاد شود. مخزن روزانه بهتر است ارتفاع مناسبی داشته باشد تا یک فشار مثبت بر روی مکش پمپ داشته باشیم.
دی اریتور و پمپ‌های تغذیه دیگ، نزدیک دیگ باشند.
تابلوی برق جهت خنک کاری در نزدیکی فضای آزاد باشد و نیز در مکانی قرار گیرد که در صورت نشتی آب و بخار دچار آسیب نشده و بعلاوه از صدمات فیزیکی به دور باشد.
سختی گیرها به دی اریتور و مخزن کندانس وهم چنین آب تغذیه ورودی نزدیک باشند .کپسول‌های آتش نشانی در نقطه‌ای مستقر شوند که به درب‌ها نزدیک بوده و دسترسی به آن‌ها آسان باشد و بعلاوه برای اطفا حریق کم‌ترین فاصله را با وسایل آتش زا داشته باشند و هم چنین از صدمات فیزیکی محافظت شوند.
به دلیل سرویس دیگ‌ها  - مخصوصا سیخ زنی لوله‌ها -  لازم است فاصله جلو و پشت دیگ حداقل به گونه‌ای باشد که امکان سیخ زنی فراهم باشد. در ضمن فاصله پشت دیگ از دیوار یا تجهیزات دیگر حداقل 1 تا 2 متر باشد.
فن‌های ونتیلاسیون از نوع مکشی بوده ودر نقطه‌ای واقع شوند که بیش‌ترین فاصله را با مشعل‌ها داشته باشند و هوای لازم برای احتراق توسط مشعل‌ها را به بیرون انتقال ندهند.
در صورت امکان یک انبار مواد اولیه و تجهیزات یدکی در کنار موتور خانه وجود داشته باشد که علاوه بر دسترسی آسان به آن بتوان توسط لیفتراک یا گاری‌های دستی تجهیزات یدکی را حمل نمود.


جداره‌ها ودرب‌ها
دیوار موتور خانه باید از بتون و کف از بتون مسلح باشد علاوه بر این عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی باشند همچنین در صورت مجاورت با فضاهایی که باید در مقابل آتش سوزی مقاوم باشند جداره‌ها شامل کف، سقف، دیوار، پنجره و درب‌ها باید در مقابل آتش حداقل یک ساعت مقاوم باشند. می‌توان از اپوکسی برای پوشش کف و دیوارها استفاده کرد. درب‌ها بهتر است حتی الامکان بزرگ وبه طرف بیرون و یا بصورت کشویی به طرفین باز شوند به منظور صرفه جویی در هزینه دریچه‌های تامین هوا روی پایین دربه تعبیه گردد وعلاوه بر این با توری مناسب آن‌ها را پوشاند ابعاد درب‌ها باید به گونه ای باشند که امکان حمل ونقل بزرگ‌ترین دستگاه‌ها را بدون تخریب دیوارها فراهم نماید.


روشنایی موتور خانه
بهتر است سیستم روشنایی موتور خانه بصورتی باشد که فضای داخل موتور خانه دائما روشن باشد به دلیل وجود حرارت و رطوبت تجهیزات روشنایی بایستی تحمل کار کرد در شرایط فوق را داشته باشند.


سیستم اطفاء حریق موتور خانه
از آنجاییکه احتمال حریق در هر مکانی از جمله موتور خانه‌ها نیز وجود دارد و حریق موتور خانه‌ها بیش‌تر از سوخت و یا تجهیزات برقی و الکتریکی و از نوع تراکم خطر بالا می‌باشد بنابراین باید از محصولات ترکیبی که قابلیت اطفا حریق های نوع C,B,A را داشته باشدو با شعاع دسترسی مناسب استفاده شود در مثال فوق با توجه به اینکه ابعاد موتور خانه با احتساب انبار وقسمت هوا ساز ها و تبرید 30 در 18 می باشد و گروه تراکم خطر بالای 40-B بیش‌ترین شعاع دسترسی 15متر را دارند پس می‌توان از خاموش کننده‌های 4-A:40 - B:C در نقاط فوق بهره برد در صورت استفاده از سوخت گازی استفاده از یک آشکار ساز گاز که به یک فن ونیز یک آزیر اینترلاک شده باشد ضروری است هم چنین آشکار ساز گاز CO در موتور خانه‌ها لازم بوده و این آشکار ساز باید با فن مکنده و آزیر اینترلاک شده باشد.


دفع فاضلاب موتورخانه
در موتور خانه باید جهت هدایت آب و فاضلاب حاصل از نشتی‌ها، ترکیدگی‌ها، شستشوی سختی‌گیرها و زیر کشی دیگ‌ها وتعمیرات تمهیداتی اندیشیده شود برای این منظور پیشنهاد می‌گردد در موتور خانه یک کانال به ابعاد مناسب و با شیب 2%-3% تعبیه گردد وبه شیر زیر کشی دیگ‌ها وسختی گیرها نزدیک باشد وروی کانال ر ا با حفاظ مناسب پوشانید بعلاوه باید تراز فاضلاب موتور خانه نسبت به تراز فاضلاب اصلی بالاتر باشد تا مجبور به انتقال مکانیکی فاضلاب با استفاده از پمپ نباشیم.

2020 © Copyright - almaatech.ir