شیر ترموستاتیک رادیاتور چیست؟

 


شیرهای ترموستاتیک رادیاتور برخلاف شیرهای معمولی که تنها قابلیت مسدود و یا باز نمودن جریان آب را دارا بود، امکان عبور جریان‌های مختلف را فراهم می‌کنند.
شیر ترموستاتیک از یک سنسور حرارتی (ترموستات) برای کنترل خودکار درجه حرارت محیط و یک شیر که از سنسور فرمان می‌گیرد، تشکیل‌شده است.
شیرهای ترموستاتیک رادیاتور می‌توانند دمای اتاق را با چرخاندن کلاهک، در درجه حرارت خاصی ثابت نگه‌دارند به این صورت که هنگامی‌که دمای اتاق براثر گرمای خروجی از رادیاتور و یا هر منبع تولید گرمای خارجی افزایش‌یافته و خارج از محدوده تنظیم دمای ترموستات قرار گیرد، ترموستات به شیر فرمان داده و جریان آب‌گرم‌ رادیاتور را کاهش می‌دهد و از افزایش دمای اتاق جلوگیری می‌کند. درنتیجه ضمن تأمین شرایط مطلوب برای ساکنین، کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های سوخت را نیز موجب می‌شود.
چنانچه از شیرهای ترموستاتیک استفاده نشود، دمای هوای اتاق افزایش‌یافته تا اینکه شرایط آن در حالت نامطلوبی قرار گیرد. درنتیجه ساکنین اتاق مجبور به باز کردن پنجره‌ها می‌شوند و این امر سبب هدر رفتن گرما می‌شود.
به‌طورکلی طبق آزمایش‌های به‌عمل آمده، کاهش هر یک درجه سانتی‌گراد دمای اتاق، سبب کاهش مصرف سوخت به میزان 6%  می‌گردد.
بررسی‌های به‌عمل آمده همچنین نشان‌دهنده این نکته است که هزینه خرید و نصب شیرهای ترموستاتیک رادیاتور نهایتاً طی دو دوره سرما از محل صرفه‌جویی در هزینه سوخت مصرفی قابل برگشت خواهد بود.
یکی از قابلیت‌های مهم شیرهای ترموستاتیک رادیاتور، امکان تنظیم اولیه جریان آب می‌باشد که می‌توان با تغییر سطح مقطع جریان آب و ایجاد افت فشار، حداکثر آب ورودی به رادیاتور را محدود کرد. در بعضی از ترموستات‌ها امکان قطع کامل جریان آب گرم نیز وجود دارد.
برای اینکه ترموستات بتواند به بهترین نحو ممکن دما را حس نماید در محل‌هایی که رادیاتور در محفظه یا زوایای محدود قرار دارد و یا اینکه پوششی روی آن قرار داده شده است، از ترموستات با سنسور بیرونی استفاده می‌شود. این سنسور می‌تواند برحسب نیاز تا 8 متر از رادیاتور فاصله داشته باشد.
برای استفاده مطلوب و بهینه از ترموستات و همچنین کاهش اثرات مربوط به گرمای شیر، لوله‌های سطحی و هوای اطراف رادیاتور بر عملکرد شیر ترموستاتیک، ترموستات باید به‌صورت افقی نصب شود.
با استناد به مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، نصب شیرهای ترموستاتیک بر روی رادیاتور در تمامی ساختمان‌های نوساز اجباری است.
درحال حاضر سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت با اجرای سیاست‌های تشویقی برای نصب شیرهای ترموستاتیک رادیاتور، یارانه پرداخت می‌کند.
نکات دیگری که باید در نصب شیر ترموستاتیک به آن‌ها توجه کرد:

1- رادیاتور نباید داخل دیوار و یا دارای روکش چوبی باشد.
2- لوله‌کشی شوفاژها نباید به‌صورت سری باشد و در صورت لوله‌کشی موازی می‌توان از شیر ترموستاتیک استفاده نمود.
3- در شروع فصل سرما و هنگام راه‌اندازی رادیاتورها، حداقل طی 2 روز و هرروز 2 بار، رادیاتورها می‌بایست هواگیری شود تا صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه‌ای فراهم شود.
4- پس نصب سیستم تأسیسات، حتماً باید داخل رادیاتورها و لوله مربوطه شستشو داده شود تا در اثر چرخش آب، املاح باعث گرفتگی شیر در شروع کار نشوند.
 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir