loader-img
loader-img-2
سیستم رفع کریستال در چیلرهای جذبی
 
 

  - سیستم رفع کریستال در چیلرهای جذبی

وقتی غلظت محلول زیاد باشد، سبب کریستالیزاسیون در مبدل حرارتی می‌شود و بلورهای نمک در لوله‌های بین ژنراتور تا ادکتور ایجاد می‌شود و جریان محلول را مسدود می‌کند.

در برخی از مدل‌های انزوبشن یک لوله ضد کریستالیزاسیون اتوماتیک وجود دارد و در بعضی از مدل‌ها یک ضد کریستالیزاسیون فوق‌العاده نیز اضافه شده است.

جریان محلول برگشتی از ژنراتور از طریق لوله خروجی ژنراتور وارد مبدل حرارتی و ادکتور می‌شود. حال اگر کریستالیزاسیون شروع شود کریستال‌های محلول ابتدا در پوسته مبدل حرارتی تشکیل و شروع به توسعه می‌کند و در نتیجه جریان محلول غلیظ را مسدود می‌کند. بدین طریق سطح محلول در لوله خروجی ژنراتور شروع به بالا رفتن میکند تا به سطح محلول ضطح محلول ضد کریستال برسد سپس محلول وارد لوله ضد کریستالیزاسیون می‌شود و از این لوله به ابزربر می‌رود و در نتیجه مبدل حرارتی را بای‌پس می‌کند.


  - لوله ضد کریستال

لوله ضد کریستال به شکل U ساخته شده است تا بخار از استوانه‌ی پایینی به بالا نیاید. جریان کمی از محلول رقیق در این لوله U شکل جریان دارد شاخه دیگر این لوله به اندازه کافی بلند است تا افزایش فشار در استوانه بالایی سبب مختل شدن کار سیستم نشود. برای اینکه ببینیم که آیا محلول غلیظ از لوله ضد کریستال می‌گذرد و یا از لوله خروجی ژنراتور، لوله ضد کریستال را با دست لمس کنید. اگر داغ باشد نشانه این است که محلول از ضد کریستالیزاسیون جریان دارد و در سیستم عمل کریستالیزاسیون رخ داده است. در غیر این صورت، اگر درجه حرارت لوله فوق عادی بود (یا کمی بیش‌تر از عادی) نشانه این است که محلولی از آن عبور نمی‌کند.


برای جلوگیری از کریستال و رفع آن تدابیر دیگری نیز اندیشیده شده است که به قرار زیر می‌باشد.
هر گاه چیلر جذبی از کار بایستد و خاموش شود، چرخه رقیق‌سازی هنوز کار می‌کند تا از کریستاله شدن محلول جلوگیری کند. مدار کنترلی طوری طراحی شده است که با فشار دادن دکمه خاموش کردن چیلر یا به واسطه عمل کردن هر کدام از کنترلرها برای خاموش کردن چیلر، جریان برق شیر برقی تنظیم بخار مولد بخار قطع می‌گردد و در نتیجه مسیر بخار بسته می‌شود، اما همچنان پمپ محلول کار می‌کند تا محلول ضعیف واحد جاذب با محلول قوی مولد بخاطر مخلوط گردد تا غلظت متوسطی ایجاد شود و از کریستاله شدن محلول جلوگیری شود. البته پمپ‌های محلول هم بعد از مدت زمان کوتاهی (حدود 4 تا 6 دقیقه) خاموش می‌شوند.


  - رقیق‌سازی مبرد مایع

بعضی از طراحی‌های چرخه رقیق سازی مبرد مایع (آب) را با محلول ضعیف واحد جاذب مخلوط می‌کنند و این مخلوط را به مولد بخار می‌فرستد و در این مسیر به گردش در می‌آورند تا از کریستاله شدن محلول جلوگیری شود. بنابراین یک مسیر لوله از خروجی پمپ مبرد به ورودی پمپ محلول در نظر می‌گیرند که بر روی آن یک شیر برقی قرار دارد که این شیر برقی به وسیله کنترلر کنترل می‌شود و فقط زمانی که چرخه رقیق سازی کار می‌کند این شیر به حالت باز قرار دارد.

یکی از روش‌های متداول جلوگیری از کریستاله شدن محلول در حین کارکرد چیلر اندازه گیری ارتفاع مبرد در تبخیر کننده به وسیله حسگر و همچنین اندازه گیری‌های محلول قوی مولد بخار می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید چون مجموع آب و لیتیوم بروماید داخل چیلر مقدار ثابتی است، اگر سطح مبرد در تبخیر کننده پایین بیاید می‌توان نتیجه گرفت که غلظت محلول در مولد بخار بالا رفته است و کریستاله شدن محلول قابل پیشبینی خواهد بود که در این صورت دمای محلول از خط کریستاله شدن محلول گذشته است.

می‌توان ارتفاع مبرد را در تبخیر کننده اندازه گیری کرد و همچنین دمای محلول قوی را در ورودی به مبدل حرارتی اندازه گیری کرد که این داده‌ها به کنترلرها فرستاده می‌شوند و در صورت نیاز کنترلرها فرمان باز شدن شیر برقی را می‌دهند تا مقداری مبرد مایع (آب) به ورودی پمپ محلول وارد محلول وارد می‌شود و در نتیجه غلظت محلول مولد بخار پایین بیاید.


  - اورلود

در صورتی که عملیات رقیق‌سازی به درستی انجام نشده باشد یا قطعی برق ممکن است کریستال باعث جلوگیری از چرخش روتور گردیده و حتی پمپ، اورلود نماید که این حالت می‌تواند عمل آن را مختل سازد در چنین شرایطی باید از دستورالعمل زیر پیروی نمود:

1. بدنه و لوله‌های انتقالی پمپ محلول را با بخار حرارت دهید. البته در هنگام کار با پمپ‌های بسته، باید توجه بسیاری نمود. هنگام حرارت دادن بدنه موتور با بخار باید دقت شود تا به هیچ وجه حرارت به موتور و کنترل‌های آن به طور مستقیم داده نشود. همچنین به هیچ وجه نباید اتصالات فلنچ را مستقیماً حرارت داد، زیرا حرارت می‌تواند موجب از بین بردن واشرها شود.

تا هنگامیکه از حرکت موتور پمپ محلول اطمینان حاصل کنید، به حرارت دادن ادامه دهید. گردش پمپ‌های بسته از طریق مشاهده فشار خروجی در شیر سرویس پمپ قابل تشخیص است زیرا به طور مستقیم نمی‌توان حرکت موتور را مشاهده نمود یک فشارسنج را به شیر سرویس پمپ وصل کنید. در صورتی که دکمه‌های روشن خاموش پمپ بر روی تابلو کنترل خاموش شده‌اند. آن‌ها را روشن کنید. در صورتی که موتور پمپ حرکت کند، درجه فشارسنج فشاری بیش از فشار اتمسفری را نمایش می‌دهد.


  - حرارت دهی به بدنه پمپ

در صورتی که داخل پمپ و لوله‌های انتقالی و خروجی آن به طور کامل بسته شده باشند. درجه فشارسنج فشار صفر را نمایش می‌دهد. در صورتی که بعضی از قسمت‌های داخل پمپ گرفته باشند و بقیه قسمت‌ها باز باشند. بروز یک خلا عمیق می‌تواند نشان‌دهنده عدم گردش موتور باشد. در چنین شرایطی آن قدر به حرارت دهی به بدنه پمپ ادامه دهید تا فشارسنج، عددی بالاتر از فشار اتمسفر را نشان دهد.

به هیچ وجه دکمه ریست پمپ را بیش از یکبار در هر 5 دقیقه آزاد نکنید. در صورتی که مبدل حرارتی هم بسته شده باشد، با به راه افتادن پمپ در صورتی که لوله انتقال دهنده محلول از مبدل حرارتی به افشانه جاذب بسته شده باشد، پمپ آب چگالیده کندانسور را خاموش کرده و دستگاه را در حالی که شیر کنترل ظرفیت آن را باز کرده اید، روشن کنید. کلید سایکل گارد را در حالت دستی Manual قرار دهید تا محلول رقیق شود. این حالت دستگاه، حرارت جذب کرده و کریستال برطرف می‌شود.

 
 

برای مشاهده چیلرهای جذبی اینجا کلیک کنید.

در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.
 

2020 © Copyright - almaatech.ir