سرویس کردن آبگرمکن مخزنی گازسوز


ممکن است سرویس کردن آبگرمکن گازسوز به نظر یک کار تخصصی بیاید، اما کارهایی هستند که قبل از تماس با تعمیرکار می‌توانید انجام دهید تا خودتان مشکل آبگرمکن خود را برطرف کنید. در زیر روش عیب‌یابی و رفع ایراد ترمومتر و ترموکوپل توضیح داده‌ شده است.


ترمومتر
1- درصورتی که نسبت به عملکرد ترمومتر آبگرمکن تردید دارید ابتدا طلق ترمومتر را جدا کنید.
2- ترمومتر را از روپوش آبگرمکن جدا کنید و پس از جدا کردن آن، مجدداً طلق را روی ترمومتر قرار دهید.
3- شعله کبریت را با فاصله لازم به زیر تشتک زیر فنر ترمومتر قرار دهید. درصورتیکه ترمومتر سالم باشد، پس از مدت کوتاهی، عقربه‌ی آن افزایش دما را نشان می‌دهد و اگر بلافاصله تشتک ترمومتر را در داخل یک ظرف آب سرد قرار دهید، عقربه کاهش دما را نشان خواهد داد.ترموکوپل
اگر پس از گذشت مدت‌زمانی در حدود 30 ثانیه از روشن شدن شعله، شمعک خاموش شود به ترتیب زیر عمل کنید.

1- در صورت مشاهده سوختگی و ذوب‌شدگی در قسمت فوقانی حس کننده ترموکوپل، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. لازم به ذکر است که ترموکوپل‌های موجود در بازار دارای طول‌های متفاوت‌اند و سر دنده مهره‌های اتصال آن‌ها نیز در اندازه‌های مختلف وجود دارند که در موقع تعویض ترموکوپل باید به این نکته توجه نمود.

2- برای عمل تعویض، ابتدا پیچ‌های قسمت نگهدارنده شمعک و ترموکوپل و مهره اتصال ترموکوپل به شیء کنترل گاز را بازکنید سپس ترموکوپل نو و مشابه را در محل اتصال قرار دهید.

4- درصورتی که شعله شمعک کوتاه‌تر از اندازه لازم باشد، ترموکوپل بوبین مغناطیسی شیر کنترل گاز را تحریک نمی‌کند و شعله پیلوت خاموش می‌شود. برای برطرف کردن این عیب، درپوش انتهایی شمعک را بازکنید و به وسیله پیچ گوشتی دوسو، شیر سوزنی را گردانده و شعله شمعک را تنظیم نمایید. در صورت نیاز به تنظیم هوای ورودی، دمپر شمعک را نیز تنظیم کنید.

2020 © Copyright - almaatech.ir