سرویس و نگهداری کویل ها


کویل‌های سرمایی و گرمایی از لوله‌های ساده یا پره‌دار ساخته می‌شوند و در دو مورد کویل‌ها محتاج نگهداری بوده و باید بدون منفذ و تمیز باشند.
در صورتی که برای سرمایش مستقیم درون کویل‌ها، مبرد جریان داشته باشد، باید تمام اتصالات و لوله‌ها و خم‌ها از نظر نداشتن نشت در هر فصل مورد بازرسی قرار گیرد. کویل‌هایی که در آن‌ها آب جریان دارد لازم است به طور منظم هر چند وقت مورد بازبینی قرار گیرد که نشتی نداشته باشند.

باید از یخ زدن آب درون کویل در فصل سرد جلوگیری کرد. عمل حفاظتی مثبتی که در مورد کویل های آب در معرض جریان هوا می‌توان انجام داد تخلیه کامل آب از داخل کویل‌ها یا استفاده از محلول ضد یخ است. وابستگی به پیش گرمایش برای افزایش دمای جریان هوا به بالاتر از نقطه انجماد اطمینان بخش نیست. عوامل زیادی موجب دشواری تخلیه آب درون کویل‌ها می‌شود. کویل‌های قطور بازدهی بالایی ندارند و لوله‌ها با قطرهای کم‌تر نیز در صورتی که تراز باشند تخلیه کامل نمی‌شوند. کویل‌ها را نمی‌توان طوری طراحی کرد که تمامی لوله‌هایشان به سمت نقطه معین شیب داشته باشند.

آب را با دمیدن هوای کافی می‌توان از داخل کویل خارج کرد 150Cfm در فشار 0.5 اتمسفر آب را به نحو رضایت بخشی از 3 کویل به طول 10ft تخلیه می‌کند. البته در صورتی که قطر دهانه اتصال دمنده هوا به همان اندازه لوله رساننده آب به کویل‌ها بوده و دمش هوا حداقل نیم ساعت ادامه داشته باشد.

ضد یخ مناسب که طبق دستورالعمل کارخانه سازنده به آب اضافه می‌شود را می‌توان پس از تخلیه کویل در ظرف مخصوصی با رعایت اصول ایمنی برای کویل دیگر یا فصل سرد دیگر ذخیره کرد این کار را می‌توان تا وقتی که ضد یخ بیش از حد رقیق نشده باشد ادامه داد. معمولا برای این مورد از اتیلن گلایکول به عنوان ضد یخ استفاده می‌کنند.

روش‌های تمیز کردن کویل‌ها برحسب شرایط و نیاز متفاوت است. سطح کویله‌ایی که در معرض جریان هوا قرار دارند اغلب باید با استفاده از جاروی برقی از سمت ورودی کویل‌ها تمیز شوند. برنامه تمیز کاری آن ممکن است توسط هر یک از ساکنین ساختمان تنظیم شود مثلا هفته‌ای یک مرتبه

در بعضی موارد کویل‌های چند ردیفه را نمی‌توان با برس زدن یا مکش یا دهش هوا تمیز کرد و باید از تمیز کننده‌های شیمیایی استفاده کرد.

در خیلی جاها سطوح کویل‌هایی که آب روی آن‌ها بخار می‌شود با لایه‌هایی از مواد شیمیایی موجود درآب پوشیده می‌شود. کندن این رسوبات بسیار دشوار است و فقط با بیرون کویل و استفاده از یک ماده شیمیایی مناسب امکان پذیر است.
جداره داخلی کویل‌هایی که در معرض مبرد قرار دارد مگر در شرایط خاص نیازی به تمیز کردن ندارد.

2020 © Copyright - almaatech.ir