سختی گیر و کارکرد آن

سختی گیر دستگاه یا وسیله‌ای است که بر سر راه ورود آب گذاشته می‌شود و همان گونه که از اسم آن پیداست سختی آب را می‌گیرد.
شاید تعبیر اشتباهی باشد اما در عموم، سختی گیر به رسوب گیر نیز معروف می‌باشد.


سختی آب چیست؟
سختی آب، نمک‌های معدنی مانند ترکیبات کربنات‌های هیدروژن و منیزیم و کلسیم و غیره می‌باشد. مقدار شدت سختی آب، به بستر جریان آب در زیر زمین یا سطح زمین بستگی دارد، لازم به ذکر است سختی آب در زمان‌های مختلف متفاوت است و در فصول پر باران سختی آب کم و در فصول کم باران سختی آب زیاد است. سختی آب در تهران و سایر شهرهای دیگر نیز با توجه به توضیحات ذکر شده متفاوت می‌باشد. حتی در شهری مانند تهران یا اصفهان هر منطقه میزان سختی آب متفاوتی دارد، زیرا در هر منطقه از سفره‌های زیر زمینی و یا سدهای آب متفاوتی برای تامین آب استفاده می گردد.


سختی سنج
 سختی سنجی آب بسیار آسان است، با نوارهای سختی سنج موجود در بازار که خیلی هم گران نیستند به راحتی می‌توان درجه سختی آب در هر منطقه را بررسی نمود.


سختی گیر پکیج
با توجه به وجود سختی آب، استفاده از یک دستگاه سختی گیر (رسوب گیر) برای پکیج دیواری الزامی به نظر می‌رسد، مخصوصا در مناطقی که آب مصرفی آن سختی بالاتری دارد. منشا بسیاری از تعمیرات پکیج جرم و سختی آب می‌باشد، ایراداتی چون جرم گرفتن مبدل و کم شدن فشار آبگرم مصرفی، سوراخ شدن مبدل، پوسیده شدن قطعاتی که با آب در ارتباط است، دِفرمه و تغییر شکل دادن واشرهای پکیج، پایین آمدن راندمان پکیج، کم‌تر شدن گرمای آبگرم مصرفی و گرمای مسیر گرمایش و...
البته باید به این نکته مهم اشاره کرد که پکیج دو مبدله کم‌تر از پکیج تک مبدل جرم می‌گیرد و همین نکته باعث شده که بسیاری افراد به خرید پکیج دو مبدل رو بیاورند اما باز هم ما برای پکیج دو مبدل وجود یک دستگاه سختی گیر را توصیه می‌کنیم.
 

انواع سختی گیر
سختی گیر مغناطیسی
دستگاهی است که با توجه به مگنت قوی ثابتی که دارد یون‌های فلزی آب مانند یون منیزیم و کلسیم را به خود جذب می‌نماید.

سختی گیر الکترونیکی
دستگاهی است که با ایجاد و القاء میدان مغناطیسی باعث از بین رفتن تعادل بین یون‌های منفی و مثبت موجود در آب شده و در نتیجه این ذرات خنثی و معلق می گردند و دیگر به بدنه قطعات پکیج (مخصوصا قطعات فلزی) و سیستم لوله کشی نمی‌چسبند.

سختی گیر شیمیایی
دستگاهی است که با توجه به کارتریج یا فیلتر شیمیایی که داخل آن است طی فرایندی شیمیایی موجب حل شدن مواد معدنی مانند یون‌های کلسیم و منیزیم در آن می‌شود. پس از مدتی نیز باید کارتریج (فیلتر) آن تعویض گردد. (بین 6 الی 18 ماه بسته به میزان سختی آب و کیفیت سختی گیر و تک مبدل یا دو مبدل بودن دستگاه)

لازم به ذکر است کارتریج مورد استفاده در سختی گیر شیمیایی پکیج از نوع پلی فسفات می باشد.


سختی گیر شیمیایی یا سختی گیر الکترونیکی یا سختی گیر مغناطیسی؟
کدام یک برای پکیج دیواری بهتر است؟! این پرسشی است که همواره بسیاری از دوستان و مشتریان سوال می‌کنند. درست است که هر سه این‌ها مقداری از سختی آب را می‌گیرند اما سختی گیر شیمیایی در صورتی که کارتریج پلی فسفات آن به موقع تعویض گردد بهترین روش برای گرفتن یون‌ها و سختی مضر آب برای پکیج دیواری است.

بهترین سختی گیر شیمیایی پکیج چیست؟!
در بازار تنوع بسیار زیاد سختی گیرهای شیمیایی و انواع و اقسام برندها باعث شده انتخاب، سخت شود. بسیاری از سختی گیرها بدنه‌ی آن پس از مدتی در اثر فشار آب یا برگشت آب گرم در اثر ایرادات پیش آمده در پکیج، می‌شکنند و یا اتصالات و هوزینگ آن از آببندی خارج می‌شوند که همین مسئله باعث می شود در برخی از مواقع، آب گرفتگی در منزل مصرف کننده صورت پذیرد و خسارات جبران ناپذیری ایجاد گردد. یا ممکن است کیفیت سختی گیر و کارتریج آن بسیار پایین باشد و عملا سختی آب گرفته نشود و مشکلات حاصل از جرم و سختی آب به پکیج وارد شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir