loader-img
loader-img-2
ساختمان و نحوه سرما سازی کولر گازی

کولرهای گازی که بر خلاف کولرهای آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهد بویژه در مناطق مرطوب کارایی زیادی پیدا کرده‌اند.

ساختمان کولر گازی:
الف) اجزاء الکتریکی که شامل سیم‌های رابط، کمپرسور، خازن (کاپاسیتور)، اورلود، ترموستات، کلید چند وضعیتی (کلید فن)، کلید اصلی کولر(تابلو برق) می‌باشد.
در کمپرسور کولر گازی دو مکانیسم بکار گرفته شده نوعی از کمپرسورها را با استفاده از انرژی الکتریکی، روتور بکار افتاده و با کوپل شدن به سایر قطعات مکانیکی کمپرسور، پیستون به حرکت در آمده، و گاز را از یک مسیر به داخل سیلندر مکیده و پس از آن که فشار لازم را به گاز وارد آورده، آن را بدرون لوله رفت جاری می‌سازد. نوع دیگر کمپرسورها فاقد میل لنگ و پیستون بوده و خود روتور در حال چرخش (بواسطه فرم خاصی که دارد) از مسیر ورودی به سیلندر، گاز را مکیده و وارد لوله رفت می‌سازد. این کمپرسورها، کمپرسورهای دورانی نامیده می‌شوند.
در کولرهای گازی از خازن و یا در بعضی کولرها، از دو خازن بمنظور ایجاد گشتاور به هنگام راه اندازی کمپرسور استفاده می‌شود. روش متداول به کار گیری خازن به این صورت است که یک خازن برای راه اندازی موتور فن و یک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
حیطه عملکرد دما در ترموستات کولر گازی نسبت به یخچال‌های خانگی قدری متفاوت است. در یخچال عملکرد ترموستات بین 1 الی 7 درجه سانتی گراد است اما این دما و در واقع حدود واکنش در ترموستات کولر گازی بین 10 الی 20 درجه سانتی گراد است از این تفاوت که بگذریم، ساختمان و نحوه‌ی عملکرد هر دو ترموستات یکی است. از آن جا که موتورهای کولر گازی، عموما چند سرعته است، به منظور استفاده از دورهای مختلف، از یک کلید چند حالته استفاده می‌شود. ساختمان داخلی این کلید بسیار مشابه کلید پنکه سقفی است با این تفاوت که در این کلید تنها سرهای خروجی وجود دارد و این سرهای خروجی به سیم‌های رابط موتور فن متصل می‌شود. تابلو برق کولر جایگاه ترموستات، کلید اصلی یا کلید قدرت کولر و کلید چند وضعیتی است. البته بعضی از کولرها فاقد کلید قدرت می‌باشند.

ب) اجزاء مکانیکی:
اجزاء مکانیکی کولر گازی با اندک تفاوت، عینا قطعات مکانیکی یخچال می‌باشد که از جمله می‌توان به قطعاتی مانند کمپرسور، کندانسور (رادیاتور)، اواپریتور، فیلتر (درایر)، پروانه کندانسور، پروانه اواپریتور، لوله کاپیلاری (لوله مویی)، سینی زیر کولر، خروجی هوا، فیلتر خروجی هوا، اشاره کرد. در کولر گازی از دو پروانه استفاده می‌شود که عموما برروی یک شافت اصلی سوار شده‌اند یکی از پروانه‌ها از مجرای ورودی، هوا را مکیده و با وزش آن به کندانسور، گرما را به محیط خارجی ساختمان می‌راند. پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن به اواپریتور، سرما را وارد ساختمان می‌سازد.هوا جهت ورود به ساختمان از دریچه مخصوصی (که به خروجی هوا نامیده می‌شود) می‌گذرد به منظور ممانعت از ورود گرد و غبار و موارد مشابه به داخل ساختمان، پشت خروجی هوا، فیلتر سیمی یا اسفنجی تعبیه می‌شود.
از آن جا که ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد گاز شارژ شده، اواپریتور و یا قسمتی ازلوله برگشتی، دارای برفک شده و یا یخ ببندد و در توقف کولر (هنگام اتومات) بر اثر گرما، یخ‌ها ذوب شوند و آب حاصله از جدارهای کولر سر ریز نماید، ترتیبی اتخاذ شده تا در صورت بروز حالت فوق آب به خارج از کولر هدایت شود. این وظیفه برعهده سینی زیر کولر است. در گوشه‌ای از سینی، لوله مخصوصی تعبیه شده که آب ایجاد شده از آن خارج می‌شود و برای آن که از ریزش آب جلوگیری بعمل آید، عموما به لوله مذکور شیلنگی متصل می‌شود و یا با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط ممانعت بعمل می‌آید.


        سرما سازی در کولر گازی

در کولر گازی مانند یخچال از تبدیل گاز به مایع با افزایش فشار و سپس از سرمای ایجاد شده به هنگام تبدیل گاز مایع به حالت گاز (بصورت فوران) برای رسیدن به هدف مورد نظر که همان خنک نمودن فضای داخل ساختمان است استفاده می‌شود. بر اثر کار کمپرسور، گاز تحت فشار قرار گرفته (قدری گرم شده) و وارد لوله رفت می‌شود. برای کاستن از دمای گاز تحت فشار قرار گرفته، آن را وارد کندانسور نموده و هوایی که توسط پروانه کندانسور به آن می‌وزد، گرمای لوله‌ها که در واقع از گرمای گاز جاری در آن‌ها ایجاد شده را به خارج از محیط هدایت می‌کند. در این مرحله گاز تا حدودی خنک می‌شود. پس از کندانسور گاز از درایر عبور می‌کند تا رطوبت و یا رسوباتی را که احتمالا از جداره‌های داخلی لوله‌های کندانسور جدا شده از آن سلب شود. گاز خشک و تمیز پس از درایر وارد لوله مویی می‌شود. از آن جا که سطح مقطع لوله مویی بسیار کم‌تر از سطح مقطع کندانسور و یا ورودی درایر است. گاز تحت فشار زیاد به حالت مایع تبدیل می‌شود. کمپرس کمپرسور گاز مایع را از لوله مویی عبور داده و وارد اوپراتیور می‌کند. تفاوت سطح مقطع دو محیط (سطح مقطع لوله‌های اواپریتور بسیار بیش‌تر از لوله مویی است) به گاز جاری اجازه فوران داده و گاز در حال فوران تولید سرما می‌کند.
سرما سطح اواپریتور را در اختیار گرفته و هوایی که توسط پروانه از اواپریتور به آن برخورد می‌کند، این سرما را وارد محیط می‌سازد. فریون 22 پس از اواپریتور به لوله برگشت کمپرسور باز می‌گردد تا مجددا مسیر قبلی را طی نماید. به این ترتیب و به تدریج سرمای ایجاد شده در اواپریتور، دمای محیط را تحت تاثیر قرار داده و محیط را معتدل و خنک می‌سازد.

2020 © Copyright - almaatech.ir