loader-img
loader-img-2
روش شارژ گاز R22

 


تقریبا بیش‌تر دستگاه‌های تهویه مطبوع برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط از گازهای فریونی مانند R410 ،R22 و R407a استفاده می‌کنند که کمبود یا نبود آن در این سیستم‌ها  تمامی سیکل تبرید را مختل کرده و با مشکل جدی مواجه می‌کند ما در این مقاله قصد داریم که نحوه شارژ گاز R22 که اکثر کولرهای گازی با آن کار می‌کنند را آموزش دهیم.
 
اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم: زمانی که یک سیستم سرمای کافی ندارد احتمال نبود یا کمبود گاز در آن سیستم زیاد است که مفصلا به آن می‌پردازیم.


کولر گازی شما در 3 حالت نیاز به شارژ گاز دارد.

 

همچنین میتوانید در ارتباط با تفاوت گاز r410 و r22 نیز اطلاعات کسب بفرمایید

 

  - کولر تازه نصب شده و نو است

شما زمانی که یک کولر گازی را به‌صورت نو از یک شرکت معتبر خریداری می‌کنید معمولاً به‌اندازه 5 متر لوله گاز داخل سیستم کندانسور قرار گرفته است که شما بعد از اتمام نصب کولر گازی به‌صورت کامل باید سیستم را وکیوم کنید و از زمانی که از وکیوم کردن سیستم و عدم وجود هوا و رطوبت در سیستم مطمئن شدید می‌توانید شیر سرویس را بازکرده و گاز را به‌کل سیستم منتقل کنید البته باید به این نکته توجه شود مقدار گاز شرکتی که در سیستم وجود دارد فقط برای 5 متر لوله کافی است و در صورت لوله‌کشی اضافی باید مقدار گاز هم اضافه شود که معمولاً به ازای هر یک متر لوله اضافی سیستم 20 گرم گاز احتیاج دارد.

اگر کولر گازی نصب‌شده شما فقط از همان 5 متر لوله اولیه استفاده کرده است نیازی به شارژ گاز اضافی در سیستم نیست ولی اگر سیستم شما در نصب اولیه بیش‌تر از 5 متر لوله برای نصب استفاده کرده است برای شارژ گاز آن به 3 طریق می‌توانید این کار را انجام داد..

روش اول:
بهترین و اصولی‌ترین روشی که برای این کار توصیه می‌شود شارژ گازی وزنی است زیرا شما مطمنا از مقدار گاز موجود در سیستم اطلاع دارید و می‌دانید که اگر 2 متر لوله در نصب اضافه کرده‌اید باید 40 گرم گاز به سیستم اضافه کرد که این اصولی‌ترین و مطمئن‌ترین روش است.


آموزش شارژ  گاز به صورت وزنی با ترازو
بعد از روش اول مناسب‌ترین روش برای شارژ گاز کولر گازی است. شارژ گاز به صورت آمپری بوده که از طریق آمپر دستگاه به میزان گاز مورد نیاز در سیستم پی می‌بریم.


شارژ گاز به وسیله آمپر متر
روش سوم روش شارژ گاز از طریق گیج مانوفیلد است که روشِ مورد اطمینانی نیست زیرا با توجه به دمای محیط و بسیاری از پارامترهای دیگر درصد خطای بالایی دارد.  - کولر گازی کاملاً فاقد گاز است:

وقتی با کولری مواجه می‌شوید که کاملاً فاقد گاز است چطور متوجه می‌شوید؟
می‌توانید  شیر سرویس را فشار دهید اگر گاز بیرون زد یعنی سیستم دارای مقداری گاز است ولی اگر گازی بیرون نزد سیستم فاقد گاز است و باید شارژ شود.

شما باید قبل از انجام هر نوع شارژ گاز در این حالت سیستم را وکیوم کنید و از عدم وجود رطوبت و هوا در سیستم کاملاً مطمئن شوید و بعد از آن به دنبال نشت‌یابی گشته و نشتی سیستم را حتماً پیدا کنید در صورت عدم انجام این کار علاوه بر صرف هزینه و وقت در چند روز آینده شماره‌ی یک مشتری عصبانی را روی گوشی خود خواهید دید که برای انجام کاره دوباره این کار به شما پولی پرداخت نمی‌کند، شما را یک تعمیرکار غیرحرفه‌ای تصور می‌کند و با شما قطع همکاری می‌کند. خوب حالا اگر از طول مقدار لوله‌کشی کولر اطلاع دقیق دارید می‌توانید با مطالعه پلاک روی کولر به مقدار گازی که برای 5 متر لوله نصب‌شده روی کولر نیاز دارد پی برده و در صورت 5 متر لوله‌کشی همان مقدار ثبت شده روی پلاک را با ترازو شارژ نمایید و اگر طول لوله بیش‌تر است به ازا هر 1 متر 20 گرم گاز شارژ نمایید.

ولی اگر از طول دقیق لوله‌کشی به کار رفته برای نصب کولر اطلاع دقیق ندارید می‌توانید از دو روش دیگر یعنی شارژ گاز با آمپرمتر و شارژ گاز با «گیج مانوفیلد» این کار را انجام دهید.  - اضافه کردن گاز کولر گازی (شارژ گاز تکمیلی)

هنگام تعمیر کولر گازی با روش‌های زیر می‌توانید متوجه شوید که کمبود گاز دارد.

1. با نصب گیج به سیر سرویس و چک کردن آن‌که معمولاً فشار گاز در کولر گازی در هنگام  کارکرد کمپرسور 60 psi است.
2. عدم سرمادهی کافی در محیط نصب شده
3. یخ زدن با برفک زدن فین‌های اواپراتور در حالت سرمایش
4. یخ زدن لوله برگشت کندانسور (لوله نازک)

وقتی با استفاده از روش‌های بالا متوجه کمبود گاز درسیستم شدید می‌توانید به چندید روش مختلف شارژ گاز را انجام دهید که به آن می‌پردازیم در این حالت به دلیل اینکه شما از مقدار گاز درون سیستم اطلاعی ندارید یعنی نمی‌دانید که چه مقدار گاز از سیستم خالی شده است پس مسلما نمی‌توانید از ترازو برای شارژ گاز استفاده کنید مگر اینکه گاز سیستم را کاملاً خالی کرده و دوباره آن را کاملاً شارژ کنید که با توجه به مضر بودن این گاز برای محیط زیست و به صرفه نبودن از لحاظ هزینه مالی این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود پس شما می‌توانید از دو روش باقی ماند شارژ گاز کولر گازی را ادامه دهید.

روش  دوم شارژ گاز به وسیله آمپر متر است که مناسب ترین روش و دقیق‌تررین روش در این حالت است.

شارژ گاز به وسیله گیج و مانوفیلد این آخرین روشی است که توصیه می‌شود انجام شود زیرا نسبت به دمای هوا متغییر است.


  - نکته:

1. قبل از انجام هرگونه شارژ گاز باید نشتی سیستم را پیدا کرده و بعد از برطرف کردن آن حتماً سیستم را وکیوم کنید و از خالی بودن آن از هرگونه رطوبت و هوا مطمئن شوید.

2. اگر شما در شرایطی بودید که به دلیل نبود ابزار لازم نمیتوانستید از روش های بالا  شارژ گاز کولر گازی را انجام دهید می‌توانید از روش دمای لوله گاز استفاده کنید.

 

 

 

 

در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

 

 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir