روش‌های کاهش مصرف برق در داکت اسپلیت‌ها

چگونه مصرف برق داکت اسپلیت‌ ها را کاهش دهیم؟

داکت اسپلیت یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع هوا می‌باشد که از یک واحد خارجی و داخلی ساخته شده و به وسیله لوله‌های مسی به هم وصل شده‌اند. سیستم گرمایش و سرمایش این دستگاه‌ها با مکش هوای داخلی (هواساز) انجام می‌شود، سیستم سرمایش داکت اسپلیت‌ها کاملا مشابه کولرهای گازی می‌باشد. در حالت سرمایش منبع انرژی مصرفی دستگاه برق می‌باشد اما برای سیستم گرمایشی منبع تامین انرژی این دستگاه گاز است.
 

تفاوت سیستم داکت اسپلیت با کولرگازی

داکت اسپلیت نسبت به رادیاتور از سیستم گرمایشی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. داکت اسپیلت برای گرمایش از کویل آب گرم که از پکیج موتورخانه تامین می‌شود استفاده می‌کند و این امر باعث صرفه جویی 20 تا 30 درصد در مصرف گاز می‌گردد. کولرهای گازی قدرت گرمایشی کم‌تری نسبت به داکت اسپلیت‌ها دارند و برای گرمایش از برق شهری استفاده می‌کند که در فصل زمستان موجب افزایش هزینه‌ی برق مصرف شده می‌شود.
 

تفاوت کولر آبی و رادیاتور با سیستم داکت اسپلیت

  • در روزهای گرم و سرد سال کارایی مناسبی ندارند.
  • عدم تصفیه‌ی هوای خروجی کولر آبی
  • دما و رطوبت نسبی قابل کنترل نیست.
  • اشغال فضای داخلی به دلیل رادیاتورها و نصب کانال‌های کولر

 

 

 

فاکتورهای اساسی در انتخاب سیستم داکت اسپلیت

درانتخاب این دستگاه اجرای اصولی و انتخاب ظرفیت مناسب دستگاه از فاکتورهای مهم و اساسی سیستم می‌باشد که باید به آن توجه شود. برای بهره وری بیش‌تر از دستگاه بایستی در اجرا و نصب اصولی آن از افراد متخصص در این کار استفاده گردد.
 

هزینه‌ی برق مصرفی داکت اسپلیت

برای محاسبه‌ی برق مصرفی ابتدا باید ظرفیت دستگاه مشخص شود و بعد از آن با توجه به فرمول‌های موجود برق مصرفی دستگاه را محاسبه کرد. ظرفیت داکت اسپلیت‌ها باید با توجه به نیاز ساختمان انتخاب شود در غیر این صورت میزان مصرف برق ساختمان افزایش می‌یابد.
 

مزایا و معایب استفاده از داکت اسپلیت

دستگاه‌های داکت اسپلیت در صورت استفاده درست از آن‌ها طول عمر مفیدی نسبت به سایر دستگاه‌های تهویه هوا خواهند داشت. نگهداری و تعمیر آسان و کارکرد خوب آن‌ها از ویژگی‌های مهم این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. مصرف برق این دستگاه نسبت به سایر وسایل گرمایش و سرمایشی کم‌تر می‌باشد و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

از معایب این دستگاه می‌توان به صدای آن اشاره کرد که امکان دارد برای افراد خوشایند نباشد. و همچنین مصرف برق این دستگاه نسبت به میلی چیلر بالاتر می‌باشد اما در کل دستگاهی با مصرف برق پایین می‌باشد. یکی از معایب بزرگ این دستگاه این است که کنترل زوم ندارد، زمانی که دستگاه روشن می‌شود تمام فضا هم دما می‌شود.

 

راه حل مناسب برای از بین بردن صدای داکت اسپلیت‌ها

امروزه از داکت اسپلیت‌ها به دلیل مزایای مختلف در اکثر پروژه‌های ساختمانی به عنوان سیستم‌های تهویه‌ی هوای آپارتمانی استفاده می‌شود. اما مشکل اساسی اکثر این دستگاه‌ها صدای ناخوشایند الکترو موتور فن داکت‌هاست. این سیستم‌های تهویه‌ی هوا به دلیل قرارگرفتن در سقف کاذب ساختمان باعث ایجاد مزاحمت و از بین رفتن آسایش افراد می‌گردند. استفاده از این سیستم‌ها در خارج از کشور بسیار رایج بوده و مشکلات ناشی از صدای آن به دلیل قرار گرفتن دستگاه در محلی خارج از ساختمان به طور کامل حل شده است. در ایران کارفرمایان به دلایل مختلفی از قبیل کمبود جا، اختلاف سلیقه، عدم تصمیم گیری‌های درست و آگاهی نداشتن از مشخصات فنی دستگاه اغلب محل قرارگیری این دستگاه را در داخل آپارتمان در نظر می‌گیرند. و در نهایت با مشکلات این دستگاه مواجه می‌شوند.
 

دیجی کنترل و کاربرد مهم آن
دیجی کنترل سیستم منحصر به فردی است که برای حذف صدای ناشی از کارکرد داکت اسپلیت‌ها و سایر دستگاه‌های تهویه هوا کاربرد دارد‌، که با کنترل دور موتور فن این دستگاه‌ها باعث کم شدن صدای آن‌ها می‌شود. از مزایای استفاده از دیجی کنترل‌ها کاهش صدای دور موتور، کاهش مصرف انرژی و نسبت به اینورتر ارزان‌تر می‌باشد.

 

 

برای برقراری ارتباط بیشتر با کارشناسان و اطلاع از مراکز فروش، با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021 با ما در تماس باشید.

2020 © Copyright - almaatech.ir