روش‌های شارژ گاز کولر گازی


تقریباً بیش‌تر دستگاه‌های تهویه مطبوع برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط از گازهای فریونی مانند R2 ،R410a ،R407a و ... استفاده می‌کنند که کمبود یا نبود آن در این سیستم ها  تمامی سیکل تبرید را مختل کرده و با مشکل جدی مواجه می‌کند ما در این آموزش قصد داریم که نحوه شارژ گاز R22 که اکثر کولرهای گازی با آن کار می‌کنند را آموزش دهیم و در آموزش‌های بعد به ادامه گازهای R410a و R407a می‌پردازیم.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد زمانی که یک سیستم سرمای کافی ندارد احتمال نبود یا کمبود گاز در آن سیستم زیاد است که مفصلاً به آن می‌پردازیم.

کولر گازی شما در 3 حالت نیازی به شارژ گاز دارد:

1. کولر تازه نصب شده و نو است.
شما زمانی که یک کولر گازی را به‌صورت نو از یک شرکت معتبر خریداری می‌کنید و معمولاً به‌اندازه 5 متر لوله گاز داخل سیستم کندانسور مبحوث شده است که شما بعد از اتمام نصب کولر گازی به‌صورت کامل باید سیستم را وکیوم کنید و از زمانی که از وکیوم کردن سیستم و عدم وجود هوا و رطوبت مدر سیستم مطمئن شدید می‌توانید شیر سرویس را بازکرده و گاز را به‌کل سیبتم منتقل کنید البته باید به این نکته توجه شود مقدار گاز شرکتی که در سیستم وجود دارد فقط برای 5 متر لوله کافی است و در صورت لوله‌کشی اضافی باید مقدار گاز هم اضافه شود که معمولاً به ازای هر یک متر لوله اضافی سیستم 20 گرم گاز احتیاج دارد.
اگر کولر گازی نصب‌شده شما فقط از همان 5 متر لوله اولیه استفاده کرده است نیازی به شارژ گاز اضافی در سیستم نیست ولی اگر سیستم شما در نصب اولیه بیشتر از 5 متر لوله برای نصب استفاده کرده است برای شارژ گاز ان به 3 طریق می‌توان این کار را انجام داد.

روش اول - وزنی:
بهترین و اصولی‌ترین روشی که برای این کار توصیه می‌شود شار گازی وزنی است زیرا شما مطمئنا از مقدار گازی موجود در سیستم اطلاع دارید و میدانید که اگر 2 متر لوله در نصب اضافه کرده‌اید باید 40 گرم گاز به سیستم اضافه کرد که این اصولی‌ترین روش و مطمئن‌ترین روش است برای این کار است

روش دوم - آمپری:
این روش بعد از روش اول مناسب‌ترین روش برای شارژ گاز کولر گازی است شارژ گاز به‌صورت آمپری بوده که از طریق آمپر دستگاه به میزان گاز موردنیاز در سیستم پی می‌بریم.

روش سوم - گیج مانوفیلد:
روش سوم روش شارژ گاز از طریق گیج مانوفیلد است که روشِ مورد اطمینانی نیست زیرا با توجه به دمای محیط و بسیاری از پارامترهای دیگر درصد خطای بالایی دارد.2. سیستم کاملا فاقد گاز می‌باشد.
وقتی با کولر مواجه می‌شوید که کاملاً فاقد گاز است چطور متوجه می‌شوید؟ می‌توانید والف شیر سرویس را فشار دهید اگر گاز بیرون زد یعنی سیستم دارای مقداری گاز است ولی اگر گازی بیرون نزد سیستم فاقد گاز است و باید شارژ شود.

شما باید قبل از انجام هر نوع شارژ گاز در این حالت سیستم را وکیوم کنید و از عدم وجود رطوبت و هوا در سیستم کاملاً مطمئن شوید در و بعد از آن به دنبال نشت‌یابی گشته و نشتی سیستم را حتما پیدا کنید در صورت عدم انجام این کار علاوه بر صرف هزینه و وقت در چند روز آینده شماره‌ی یک مشتری عصبانی را روی گوشی خود خواهید دید که برای انجام کار دوباره به شما پولی پرداخت نمی‌کند، شما را یک تعمیرکار غیرحرفه‌ای می‌داند و با شما قطع همکاری می‌کند خوب حالا اگر از طول مقدار لوله‌کشی کولر اطلاع دقیق دارید می‌توانید با مطالعه پلاک روز کولر به مقدار گازی که برای 5 متر لوله نصب‌شده روی کولر نیاز دارد پی برده و در صورت 5 متر لوله‌کشی همان مقدار ثبت‌شده روی پلاک را با ترازو شارژ نمایید و اگر طول لوله بیش‌تر است به ازا هر 1 متر 20 گرم گاز شارژ نمایید.

ولی اگر از طول دقیق لوله‌کشی به کار برای نصب کولر اطلاع دقیق ندارید می‌توانید از دو روش دیگر یعنی شارژ گاز با آمپرمتر و شارژ گاز با گیج مانوفیلد این کار را انجام دهید.3. سیستم احتیاج به شارژ کردن گاز (اضافه کردن) دارد.
هنگام تعمیر کولر از روش‌های زیر می‌توانید متوجه شوید که این کولر کمبود گاز دارد:
1. با نصب گیج به سیر سرویس و چک کردن آن‌که معمولاً فشار گاز در کولر گازی در هنگام  کارکرد کمپرسور 60 psi است.
عدم سرمادهی کافی در محیط نصب‌شده.
2. یخ زدن با برفک زدن فین‌های او اپراتور در خالت سرمایش کولر
3. یخ زدن لوله رفت کندانسور (لوله نازک)

وقتی با استفاده از روش‌های بالا متوجه کمبود گاز درسیستم شدید می توانید به چندین روش مختلف شارژ گاز را انجام دهید که به آن می‌پردازیم.
در این حالت به دلیل اینکه شما از مقدار گاز درون سیستم اطلاعی ندارید یعنی نمی‌دانید که چه مقدار گاز از سیستم خالی شده است پس مسلما نمی‌توانید از ترازو برای شارژ گاز استفاده کنید مگر اینکه گاز سیستم را کاملاً خالی کرده و دوباره آن را کاملاً شارژ کنید که با توجه به مضر بودن این گاز برای محیط‌زیست و به‌صرفه نبودن از لحاظ هزینه مالی این کار به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود پس شما می‌توانید از دو روش باقی ماند شارژ گاز کولر گازی را ادامه دهید.

روش دوم شارژ گاز به وسیله آمپر متر است که مناسب‌ترین روش و دقیق‌تررین روش در این حالت است.

شارژ گاز به وسیله گیج و مانوفیلد: این آخرین روشی است که توصیه می‌شود انجام شود زیرا نسبت به دمای هوا متغییر می‌باشد.


    نکته:
1. قبل از انجام هرگونه شارژ گاز باید نشتی سیستم را پیداکرده و بعد از برطرف کردن آن حتماً سیستم را وکیوم کنید و از خالی بودن آن از هرگونه رطوبت و هوا مطمئن شوید.

2. اگر شما در شرایطی بودید که به دلیل نبود ابزار لازم نمی‌توانستید از روش‌های بالا  شارژ گاز کولر گازی را انجام دهید می‌توانید از روش (دمای لوله گاز) استفاده کنید.

2020 © Copyright - almaatech.ir