روش‌هایی برای سالم نگه داشتن هوایی که تنفس می‌کنید


اگر دچار آلرژی یا آسم هستید، حتما می‌دانید که هوای تمیز چقدر برای سلامت شما مهم است. اما حتی اگر کسی دچار این بیماری‌ها نباشد، باز هم می‌تواند از پالودن هوا بهره ببرد. خوش‌بختانه، بیش‌تر از آنچه فکرش را می‌کردید، می‌توانید کیفیت هوای داخل منزل و محل کار خود را کنترل کنید. در اینجا رهنمودهایی را برای تنفس آسان‌تر ذکر می‌کنیم.


آلاینده‌هایی که نه دیده می‌شوند و نه بویی دارند
وقتی به فکر هوای ناسالم می‌افتید، ممکن است صحنه‌ی دود انبوهی که از دود کش یک کارخانه خارج می‌شود و یا تصویر اگزوز یک خودرو در ذهن شما مجسم گردد. اما برخی از آلودگی‌های موجود در هوا را نمی‌توان حس کرد. اغلب متوجه مواد الرژی زا، ویروس‌ها، و باکتری‌های بیماری زا نمی‌شویم. و پیامد آن می‌تواند از یک سوزش جزئی گرفته تا یک بیماری شدید باشد.
اما هنوز لازم نیست سراغ ماسک اکسیژن بروید. اقدامات زیادی هست که می‌توانید برای تمیز نگه داشتن هوا و سالم نگه داشتن همه‌ی افرادی که آن را تنفس می‌کنند انجام دهید.


خانه‌داری سالم تر
آیا به نظر می‌رسد جاروبرقی شما تقریبا همان مقدار گرد و غباری که جمع می‌کند را دوباره وارد هوا می‌کند؟ مدلی را انتخاب کنید که دارای فیلتر HEPA باشد. فیلترهای HEPA از برگشت گرده، گرد و غبار و مواد آلرژی زا به داخل هوا جلوگیری می‌کنند. اگر در خانه حیوانات خانگی دارید، جاروبرقی را انتخاب کنید که ویژه‌ی جمع آوری موی حیوانات باشد، مثل NaviBot سامسونگ.


کولر گازی چه کمکی می‌کنند؟
برای برخورداری از هوای تمیزتر، لازم نیست یک پالاینده هوای جداگانه تهیه کنید. برخی از دستگاه‌های تهویه مطبوع و سیستم‌های گرمایشی و خنک کننده به سیستم‌های پالاینده‌ی هوای قدرتمندی مجهز هستند. همان دستگاه‌هایی که آسایش را برای شما به ارمغان می‌آورند می‌توانند هوای تمیزی را هم برایتان به ارمغان بیاورند.
دستگاه‌های تهویه‌ی مطبوع با زدودن رطوبت اضافی هوا، مانع از رشد کپک‌ها می‌شوند. قابلیت خود تمیز کن کولر گازی گرین با راه اندازی فن دستگاه، حتی زمانی که خود دستگاه خاموش است، از جمع شدن رطوبت جلوگیری می‌کند. در نتیجه هم دستگاه تهویه مطبوع و هم اتاق خشک و تمیز می‌مانند.


فیلتراسیون چند لایه
زدودن همه‌ی ناخالصی‌های گوناگونی که ممکن است در هوا باشد نیاز به بیش از یک (و حتی بیش از دو) فیلتر دارد. قریب به اتفاق تمام کولر گازی‌ها از فناوری پالایش با فیلتر چند لایه استفاده می‌کنند. هوای حاصل فقط بوی هوای تمیز را نمی‌دهد بلکه واقعا تمیز و عاری از ذرات ناسالمی است که می توانند شما را بیمار یا ناراحت سازند.
قابلیت‌هایی اصلی که باید در جستجوی آن‌ها باشید عبارتند از فیلترهای پیشرفته‌ای که گرد و غبار و باکتری‌هایی را جذب می‌کنند که از فیلترهای ستنی می‌گذرند. فیلتر Full HD با سطح وسیع و چگالی زیاد خود حتی ریزترین ذرات میکروسکوپی را هم جذب می‌کند و هوای شما را تمیز و تازه نگه می‌دارد.


فناوری فعال ناخالصی‌ها را استریل می‌کند
برخی از مدل‌ها به فناوری یونی S-Plasma اکثریت کولر گازی ها مجهز هستند که پالایش هوا را یک گام به جلوتر می‌برد. بر خلاف فیلترهای سنتی منفعل، یون S-Plasma منتظر نمی‌ماند تا ناخالصی‌ها بیایند و بر روی آن بنشینند بلکه این یون اتم‌های هیدروژن و اکسیژن را ساطع می‌کند تا هوای اتاق را تمیز کنند. این ذرات برای انسان و حیوانات بی‌ضرر هستند، اما ویروس‌های آنفلوانرا، قارچ‌ها، باکتری‌ها، ذرات آلرژی زا و سایر ناخالصی‌ها را از بین می‌برند. نتیجه یک تأثیر استریل کننده‌ی بسیار قوی است.
هر دستگاه پالاینده‌ی هوا باید هوا را در کل اتاق به جریان در بیاورد تا بهترین تأثیر ممکن را داشته باشد. دقت کنید مدلی که انتخاب می‌کنید ظرفیت کافی برای محوطه‌ای داشته باشد که قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرد و به گونه‌ای طراحی شده باشد که هوا را به طور کامل در کل محوطه به جریان بیاندازد.


یادتان باشد فیلتر را تمیز کنید
تمیز کردن به موقع فیلتر دستگاه تهویه مطبوع چیزی نیست که فقط به خاطر داشته باشید، بلکه اقدامی کاملا ضروری است. دستگاه تهویه مطبوعی را انتخاب کنید که به طور خودکار به شما یادآوری کند که وقت تمیز کردن آن فرا رسیده و به این ترتیب زحمت حدس و گمان را از دوش شما بردارد. با این کار دستگاه تهویه مطبوع همیشه به نحو احسن کار خواهد کرد.
راحت می‌توان کیفیت هوای داخل منزل و محل کار را نادیده گرفت، اما عاقلانه‌تر آن است که که برای بهبود هر چه بیش‌تر آن تلاش کنید. با کمی زحمت و یک خرید هوشمندانه، می‌توانید در هوایی که تنفس می‌کنید تفاوت زیادی ایجاد نمایید.

2020 © Copyright - almaatech.ir