راه‌کارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی کولرهای گازی و اسپلیت‌ها

راه‌ کارهای صرفه‌ جویی در مصرف انرژی کولرهای گازی و اسپلیت‌ها

روزهای داغ تابستانی درحالی از راه رسیده‌اند که بیش‌تر از ناراحتی از گرما، نگرانی از قبض‌های نجومی برق دغدغه‌ی اصلی این روزهای مشترکان است.
کولرهای گازی مهم‌ترین بازیگران این روزها در تعیین قیمت قبض‌های برق به شمار می‌روند، این درحالی است که کارشناسان راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند تاحدودی مصرف برق این کولرها را کاهش دهد.

 

راه های صرفه جویی در مصرف انرژی کولر گازی و اسپلیت ها:

  • کافی است در هنگام خرید اسپلیت‌هایی را انتخاب کنید که دارای برچسب انرژی با درجه‌ی A یا B باشد زیرا مصرف برق کم‌تر و کارایی بیش‌تری نسبت به سایر اسپلیت‌ها دارند.
  • کولرهای گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی انتخاب شود، استفاده از کولرهای گازی مناطق معتدل در مناطق گرمسیری، ضمن افزایش مصرف انرژی، سرمادهی و عمر کولر بسیار کاهش می‌یابد.
  • گفته‌ی کارشناسان سرویس کولرهای گازی پیش از شروع فصل گرما به کارکرد بهینه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سایه‌بان برای کندانسور کولر گازی محیط خانه را خنک‌تر و مصرف انرژی را کمتر می‌کند، همچنین کاشتن یک یا چند اصله درخت در نزدیکی کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.
  • استفاده‌ی بیمورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپهای متعدد و ... باعث افزایش گرمای محیط و نیاز به استفاده از کولر را افزایش میدهد.
  • کولرهای گازی معمولا دارای درجه‌ی تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین 24 تا 26 درجه‌ی سانتی‌گراد است، که باعث میشود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه‌ی دمای تنظیم شده، کمپرسور کولر به طور خودکار خاموش شود و فقط فن دستگاه کار کند و بنابراین انرژی کم‌تری مصرف کند.
  • برای بهینه‌سازی مصرف برق لازم است توجه کنید کلید فن در کولرهای گازی به شما امکان میدهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه‌ی برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش دهید. همچنین برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره ها و درها را با نوارهای درزگیر عایقبندی کنید.
  • در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر اسپلیت باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی میشود. همچنین لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.

 

با توجه به هشدارهای سازمان بهره وری انرژی ایران به علت مصرف برق زیاد کولرهای گازی سعی نمایید از سری های جدید و کم مصرف استفاده نمایید تا هم در مصرف برق خود و هم کمبود انرژی مصرفی کل کشور صرفه جویی نمایید.

در این مقاله در مورد کولرهای گازی کم مصرف بیشتر بخوانید: کولرهای گازی کم مصرف

 

نتیجه گیری:

بر اساس اعلام سازمان بهره‌وری انرژی ایران، استفاده از کولرهای گازی در مناطق گرم و شرجی از نظر فنی و اقتصادی مناسب است در صورتی که استفاده از این نوع خنک کننده‌ها در مناطق معتدل کشور به دلیل بالا بردن میزان مصرف برق و افزایش هزینه‌های برق آن، مناسب نیست.
توان مصرفی کولر گازی استاندارد، تا حدودی بیشتر از کولرهای آبی است در حالی که هزینه نگهداری کولر آبی بیشتر از کولرهای گازی می باشد به همین دلیل امروزه با وجود کولرهای جدید اینورتر مصرف برق بسیار کاهش یافته و طول عمر بیشتری دارند و این امر با توجه به افزایش پلکانی قیمت برق، می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد و تا هفت برابر موجب افزایش هزینه‌های برق مصرفی شود. به منظور مدیریت هزینه‌های برق مصرفی در تهیه و استفاده از تجهیزات و وسایل سرمایشی به تناسب شرایط جغرافیایی با نوع وسیله سرمایشی انتخابی، تناسب حجم محل با قدرت سرمایش وسایل انتخابی، تهیه و خرید تجهیزات سرمایشی با نشان استاندارد و معتبر و دارای رتبه‌ی انرژی بالا و تعمیر و نگهداری به موقع توسط اشخاص مجاز دقت کنند.

اگر دانش فنی و تجربه زیادی درباره کولر گازی ندارید، حتما هنگام خرید از یک کارشناس با تجربه و سرویس کار کولر گازی مشاوره بگیرید.

 

 

در همین سایت ما با کارشناسان فنی به سوالات شما به صورت آنلاین پاسخ می دهیم پس اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین پایین سمت راست صفحه در ارتباط باشید.

 

در رابطه با بهترین مارک کولر گازی اینورتر و کم مصرف و سوالاتی از این قبیل، به صفحه فروشگاه خرید کولر گازی بروید تا بتوانید مشخصات فنی و اطلاعات بیشتری از قیمت ها را به دست آورید.

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir