راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی کولر گازی

راه های صرفه جویی در مصرف انرژی(برق) کولرهای گازی

کولر گازی با توجه به راندمان و کارایی بالایی که دارد دستگاه پرمصرفی برخلاف تبلیغات منفی که وجود دارد نیست و فقط مصرف برق دارد که با انتخاب یک مدل کم مصرف با راندمان بالا صرفه جویی زیادی می‌توان کرد؛ اما کولرهای آبی هم برق مصرف می‌کنند هم آب و با توجه به کمبود آب در ایران استفاده از کولرهای آبی منطقی نیست، آن هم در شرایطی که این کولرها با فناوری قدیمی تولید شده و راندمان کمی دارند و جای زیادی را اشغال می‌کنند و هیچ گونه امکاناتی که کولر گازی دارد را ندارند و با خود، آلودگی و صدا را به داخل اتاق می‌آورند، لازم است بدانید قیمت برق پس از قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش یافته اما این میزان افزایش با صرفه جویی و درست مصرف کردن جبران شده همچنین اسپلیت اینورتر توصیه می‌شود.

کولر گازی به خصوص نوع اسپلیت (دوتکه) که چند سالی است در ایران و دنیا رایج شده‌اند ویژگی‌ها و قابلیت‌های زیادی داشته که به برخی از آن‌ها در زیر اشاره می‌کنیم:

انواع کولر گازی:

اسپلیت‌ها (دوتکه‌ها)
پنجره‌ای
پرتابل (قابل حمل)

 

انواع اسپلیت:

دیواری
ایستاده
سقفی زمینی (زیر سقفی)
کانالی (داکتی)
کاستی

اسپلیت دیواری که بیش‌ترین فروش و کارایی را دارد و معمولا در محیط‌های مسکونی و اداری کوچک استفاده شده عمدتا از ظرفیت 7000 الی 36000 BTU بر ساعت تولید شده در نوع سرمایشی یا سرمایشی/گرمایشی.
 

انواع کمپرسور و سیستم‌ها در کولر گازی:

پیستونی

این کمپرسورها از ظرفیت 18000 تا 36000 بی تی یو تولید شده و به خاطر صدای زیاد و مصرف بالا عمدتا دیگر تولید نشده و از رده خارج می‌باشد.

روتاری

کمپرسورهای روتاری از ظرفیت 7000 الی 36000 بی تی یو تولید شده و کم‌صدا و کم‌مصرف بوده و در هنگام تعویض کمپرسور و خرید یک دستگاه جدید قیمت پایین‌تری دارند.

اسکرال

این کمپرسورها از ظرفیت 24000 الی 96000 بی تی یو تولید شده و به دلیل صدای کم و قدرت بالا و مصرف پایین‌تر در مدل‌های 30000 و بالاتر کاربرد زیادی دارند که معروف‌ترین مارک‌ها کمپرسور اسکرال کوپلند و یا دایکین می‌باشند. لازم به توضیح است کمپرسور اسکرال به دلیل قدرت بالا در فاصله‌ی لوله کشی بین پانل و کندانسور بیش‌ترین میزان را می‌تواند پوشش دهد.

 

بیشتر بخوانید: کولر گازی کم مصرف

دو سیستم اصلی در کولر گازی و کمپرسور:

کمپرسور معمولی یا دور ثابت
کمپرسور اینورتر یا دور متغیر

در کولر گازی دور ثابت همیشه کمپرسور با حداکثر توان کارکرده و هربار که خاموش و روشن گردد توان زیادی مصرف می‌کند به اصطلاح آمپر می‌کشد اما در نوع اینورتر یا دور متغیر بسته به دما و رطوبت محیط و همچنین دمای تنظیم شده توسط کنترل دستی دور کمپرسور تغییر می‌کند و فقط یک بار روشن و خاموش می‌شود در نتیجه چون با دور کم (توان کم) یا متوسط و یا دور بالا (توان حداکثر) کارکرده و اضافه خاموش روشن نمی‌شود (اوتومات کردن و استارت اضافه) مصرف کم‌تر و صدای کم‌تری دارد و بین 40 الی 60 درصد مصرف کم‌تر هرچند کمی قیمت بالاتری دارد.

 

تاثیر رده انرژی و برچسب انرژی در مصرف انرژی کولر گازی:

رده و دسته بندی انرژی در دستگاه‌های برقی 7 دسته بوده (A الی G) که A کم مصرف‌ترین و پربازده‌ترین و G پرمصرف‌ترین و کم‌بازده‌ترین است و رده انرژی A و B بهترین حالت ممکن است و از ابتدای سال 2011 میلادی ورود دستگاه‌ها با برچسب انرژی A و B مجاز بوده اما لازم است بدانید برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و به روز، به اطلاعات فنی موجود در کاتالوگ‌های شرکت‌ها مراجعه کنید و سه عامل اصلی زیر را بسنجید و مقایسه نمایید:

وات مصرفی کولر گازی که باید کم‌تر باشد و همچنین ظرفیت خالص بالاتر از ظرفیت اسمی
آمپر مصرفی که باید کم‌ترین بوده که در برخی کاتالوگ‌ها فقط وات مصرفی دیده می‌شود که آن عدد (وات مصرفی) را تقسیم بر 220 نمایید تا آمپر مصرفی دستگاه مشخص شود.
نرخ بازدهی انرژی (EER): که این فاکتور اصلی در برچسب انرژی بوده و هرچی عدد بالاتری باشد نشان بهتر بودن است که از تقسیم وات ظرفیت بر وات مصرفی حاصل شده و بین 2.20 تا 3.20 و بالاتر می‌باشد. برای مثال برچسب A نرخ بازده انرژی آن 3.20 و بالاتر باید باشد و برچسب B عدد نرخ بازده انرژی آن بین 3.300 تا 3.20 باید باشد. در واقع مهم میزان بالای این عدد مهم است نه وات یا فقط آمپر.

 

مناطق آب و هوایی در انتخاب کولر گازی و صرفه جویی انرژی:

سردسیر
معتدل
گرم ومرطوب (حاره‌ای یا تروپیکال)

در ایران کولر گازی برای مناطق معتدل یا گرم وارد یا تولید می‌شود که نوع معتدل، T1 تا دمای 43 درجه و نوع حاره‌ای T3 تا دمای 52 درجه‌ی سانتی گراد قابلیت کارکرد دارد. کولر گازی می‌تواند در نوع حاره‌ای سرد و گرم تولید شود.

 

ویژگی‌ها و امکانات اصلی کولر گازی اسپلیت:

 • سرمایش بی‌نظیر
 • رطوبت گیری
 • زیبا و دکوراتیو
 • مجهز به فیلتر تصفیه هوا
 • ریموت کنترل دستی یا دیواری
 • کم حجم
 • امکان کمک گرمایش
 • عدم انتقال آلودگی از بیرون به داخل
 • کارایی بالا
 • تنظیمات ساعت و تایمر
 • گردش خودکار هوا
 • توزیع یکسان سرمایش در کل فضا
 • مصرف متوسط و مفید

 

 

نتیجه گیری:

همانطور که در بالا مطالعه نمودید منطقه آب و هوایی، رده انرژی، نوع کولر گازی و کمپرسوری که دارد در نحوه مصرف انرژی بسیار تاثیر گذار می باشد هرچند در سری های جدید کولر گازی های اینورتر کم مصرف این موارد تا حدودی کنترل و کاهش یافته ولی باز برای کاهش مصرف باید به مقدار مصرف کولر خود و جای نصب دستگاه و مواردی که باعث هدر رفت انرژی می شود جلوگیری نمایید.

 

اگر دانش فنی و تجربه زیادی درباره کولر گازی ندارید، حتما هنگام خرید از یک کارشناس با تجربه و سرویس کار کولر گازی مشاوره بگیرید.

 

 

در همین سایت ما با کارشناسان فنی به سوالات شما به صورت آنلاین پاسخ می دهیم پس اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین پایین سمت راست صفحه در ارتباط باشید.

در رابطه با بهترین مارک کولر گازی اینورتر و کم مصرف و سوالاتی از این قبیل، به صفحه فروشگاه خرید کولر گازی بروید تا بتوانید مشخصات فنی و اطلاعات بیشتری از قیمت ها را به دست آورید.

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir