راهکارهایی برای کاهش مصرف برق کولر گازی و اسپلیت


روزهای داغ تابستانی درحالی از راه رسیده است که بیش‌تر از ناراحتی از گرما، نگرانی از قبض‌های نجومی برق دغدغه اصلی این روزهای مشترکان است.
کولر گازی مهم‌ترین بازیگران این روزها در تعیین قیمت قبض‌های برق به شمار می‌روند، این درحالی است که کارشناسان راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند تاحدودی مصرف برق این کولرها را تعدیل کند.
به همین منظور کافی است در هنگام خرید کولرهایی را انتخاب کنید که دارای برچسب انرژی با درجه A یا B باشد زیرا مصرف برق کم‌تر و کارایی بیش‌تری نسبت به سایر کولرها دارند. از سوی دیگر کولر گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی انتخاب شود، استفاده از کولر گازی مناطق معتدل در مناطق گرمسیری، ضمن افزایش مصرف انرژی، سرمادهی و عمر کولر بسیار کاهش می‌یابد. درحالی که به گفته کارشناسان سرویس کولر گازی پیش از شروع فصل گرما به کارکرد بهینه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سایه­‌بان برای کندانسور کولر گازی محیط خانه را خنک‌تر و مصرف انرژی را کم‌تر می‌کند، همچنین کاشتن یک یا چند اصله درخت در نزدیکی کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.
استفاده بیمورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپهای متعدد و ... باعث افزایش گرمای محیط و نیاز به استفاده از کولر را افزایش میدهد. این درحالی است که کولرهای گازی معمولاً دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین 24 تا 26 درجه سانتی‌گراد است، که باعث میشود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده، کمپرسور کولر به طور خودکار خاموش شود و فقط فن دستگاه کار کند و بنابراین انرژی کم‌تری مصرف کند.
برای بهینه سازی مصرف برق لازم است توجه کنید کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان میدهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه‌ی برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش دهید. همچنین برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجرهها و درها را با نوارهای درزگیر عایقبندی کنید.
در صورت امکان اسپلیت خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی میشود. همچنین لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.


کولر اسپلیت هزینه­ برق مصرفی را هفت برابر افزایش می‌دهد.
سازمان بهره‌وری انرژی ایران اعلام کرده است که استفاده از کولرهای گازی تا هفت برابر هزینه برق مصرفی مشترکان را افزایش می‌دهد.
این سازمان با اشاره به نزدیک شدن به فصل تابستان و استفاده مردم از وسایل سرمایشی، نسبت به استفاده غیر بهینه از کولرهای گازی در مناطق معتدل کشور هشدار داد.
بر اساس اعلام سازمان بهره‌وری انرژی ایران، استفاده از کولر گازی اسپلیت در مناطق گرم و شرجی از نظر فنی و اقتصادی مناسب است در صورتی که استفاده از این نوع خنک کننده‌ها در مناطق معتدل کشور به دلیل بالا بردن میزان مصرف برق و افزایش هزینه‌های برق آن، مناسب نیست.
توان مصرفی کولر گازی استاندارد، حدود چهار برابر کولرهای آبی است و این امر با توجه به افزایش پلکانی قیمت برق، می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد و تا هفت برابر موجب افزایش هزینه‌های برق مصرفی شود.
سابا همچنین به مصرف  کنندگان پیشنهاد کرده است: به منظور مدیریت هزینه‌های برق مصرفی در تهیه و استفاده از تجهیزات و وسایل سرمایشی به تناسب شرایط جغرافیایی با نوع وسیله سرمایشی انتخابی، تناسب حجم محل با قدرت سرمایش وسایل انتخابی، تهیه و خرید تجهیزات سرمایشی با نشان استاندارد و معتبر و دارای رتبه انرژی بالا و تعمیر و نگهداری به موقع توسط اشخاص مجاز دقت کنند.

2020 © Copyright - almaatech.ir