راهنمای نصب پکیج دیواری

شرایط مورد نیاز محل نصب پکیج:

حجم فضای محل نصب دستگاه:
محل نصب دستگاه باید کلیه شرایط مورد نیاز دودکش را دارا باشد.
به ازاء هر کیلو وات توان دستگاه به 1 متر مکعب فضا نیاز است.

به طور مثال دستگاهی که 24 کیلو وات توان دارد به 24 متر مکعب فضا نیاز دارد.
در صورتی که حجم محل نصب دستگاه کم‌تر از حد مورد نیاز دستگاه باشد، باید فضای محل نصب دستگاه را به اتاق مجاور و یا فضای آزاد ارتباط داد که می‌توان به وسیله‌ی بریدن بالا و پایین درب اتاق به اندازه 5 سانتی‌متر و یا قرار دادن هواکش‌های مشبک در بالا و پایین درب فضای محل نصب دستگاه را به اتاق مجاور به صورت دائما باز ارتباط داد.

نکته‌ی مهم:
در صورتی که فضای محل نصب دستگاه کم‌تر از حد مورد نیاز دستگاه باشد و نیاز بود که فضای محل نصب دستگاه به اتاق مجاور و یا هوای آزاد ارتباط داده شود حتما باید نوع ارتباط دائما باز باشد.
به طور مثال نمی‌توان از پنجره‌های قابل باز و بسته شدن و یا فن استفاده نمود، زیرا ممکن است که پنجره بدلیلی بسته شود و یا فن خراب شود و اکسیژن اتاق توسط دستگاه مصرف شود و باعث خفگی افرادی که در آن اتاق هستند بشود.


اکسیژن مور د نیاز دستگاه:
علاوه بر اینکه به ازاء هر کیلو وات توان پکیج به 1 متر مکعب فضا نیاز است، فضای اتاق محل نصب دستگاه نیز باید به محیط هوای آزاد بیرون از اتاق محل نصب دستگاه یک دریچه یا پنجره دائما باز ارتباط داشته باشد تا اکسیژن مورد نیاز دستگاه از محیط بیرون از اتاق محل نصب دستگاه تامین گردد و هم در صورت نشتی احتمالی، گاز در محیط اتاق جمع نشود.


محل‌هایی که نمی‌توان دستگاه را در آن‌جا نصب نمود:
هرگز نباید پکیج دودکش دار را در مکان‌هایی زیر 8 متر مکعب یا فضاهای بسیار کوچک نصب نمود.
هرگز نباید پکیج را در دستشویی، توالت، حمام، رختکن، زیرزمین و امثال آن نصب نمود.
هرگز نباید پکیج را در مکان‌هایی که احتمال خطر آتش سوزی دارند مانند: انبار کاغذ، تینر، رنگ و امثال آن نصب نمود.
هرگز نباید پکیج را در محل‌هایی که در آن گازهای اسیدی موجود می‌باشد (مانند بالای ماشین لباس‌شویی و ...) که باعث خوردگی اجزاء داخلی دستگاه شود نصب نمود.


محتویات داخل کارتن:
دستگاه پکیج
نایلون دفترچه راهنما - شابلون نصب - دسته شیر پر کن
پلاک سرویس
قلاب آویز
پیچ‌ها و رولپلاک
حلقه‌های دودکش (دستگاه فن‌دار)

کارتن دستگاه پلمپ بوده و کسی غیر از نماینده مجاز خدمات حق بازکردن کارتن را ندارد و نماینده خدمات نیز زمانی مجاز به بازکردن کارتن می‌باشد که پیش از بازکردن دستگاه کلیه مراحل توضیح داده شده در بخشنامه وظایف نمایندگان (اطمینان از نصب بودن رادیاتورها و ...) را چک کرده باشد.


تهیه اتصالات نصب:
کلیه‌ی اتصالات (شیلنگ‌ها، شیر فلکه‌ها، واشرها و ...)، محافظ برق، سختی گیر و صافی‌ها که جهت نصب دستگاه توسط نصاب بکار می‌رود باید از نوع استاندارد و دارای کیفیت بالا باشد.
خرید کلیه اتصالات نصب اعم از شیر فلکه، شیلنگ رابط، نوار تفلون، محافظ برق، سختی گیر و صافی به عهده‌ی مشتری می‌باشد.
باید از صافی آب و گاز مناسب استفاده گردد.

توجه:
حتما از یک محافظ برق مناسب برای پکیج استفاده گردد.
هیچگونه لوله کشی بر عهده‌ی نماینده خدمات نمی‌باشد و فقط نصب دستگاه به دیوار رایگان می‌باشد.
نماینده خدمات موظف است تا بعد از نصب دستگاه کلیه اتصالات آب، گاز، برق و دودکش را از لحاظ نشتی تست نماید و مهره‌های گازی داخل و بیرون دستگاه را آچار کشی نماید.


نکاتی که باید قبل از بازکردن کارتن دستگاه آن‌ها را چک نمود:
نصاب موظف است قبل از اینکه کارتن دستگاه را باز کند نکات ذکر شده در مراحل قبلی را چک نماید و مطمئن گردد که دستگاه فروخته شده به مشتری برای نصب در منزل مشتری مناسب می‌باشد و بعد از نصب و در مواقع استفاده هیچ مشکلی برای مشتری اعم از دودکش و فشار آب و توانایی گرم نمودن ساختمان و آب گرم مصرفی پیش نخواهد آمد و در صورتی که دستگاه فروخته شده به مشتری جهت نصب در منزل مشتری مناسب نباشد باید دستگاه به فروشگاه عودت داده شود و دستگاه مناسب منزل مشتری تهیه گردد. به طور مثال ساختمان نیاز به پکیج فن‌دار دارد، ولی دستگاه دودکش‌دار فروخته شده است و یا فشار آب ساختمان کم است و آبگرمکن 18 لیتری فروخته شده است.

قبل از نصب دستگاه باید کلیه‌ی تاسیسات ساختمان شامل آب، برق، گاز، دودکش، رادیاتورها و شیرهای آبگرم مصرفی وصل باشند و در صورتیکه یکی از آن‌ها آماده نباشد نصاب نباید دستگاه را نصب نماید.

نصاب موظف است قبل از نصب دستگاه لوله‌های رفت و برگشت رادیاتورها و لوله‌های آب گرم مصرفی را شستشو دهد تا کاملا تمیز شوند و از بازبودن مسیر رفت و برگشت رادیاتورها مطمئن شود.

نصاب موظف است با ایجاد مقداری دود از باز بودن مسیر دودکش و کشش مناسب دود مطمئن گردد و سپس اقدام به نصب پکیج بنماید.

جهت محافظت از دستگاه در برابر شوک‌های الکتریکی مشتری موظف است حتماً محافظ برقی مناسب تهیه نماید و در صورت موجود نبودن محافظ نصاب نباید دستگاه را نصب و راه اندازی نماید و نصاب موظف است جهت حفاظت از دستگاه در برابر کثیفی داخل لوله‌های گاز و آب از صافی‌های استاندارد در بازار استفاده نماید.


نصب دستگاه:
نصاب موظف است تا قبل از نصب دستگاه پیچ پلاستیکی مشکی رنگ روی شیر هوا گیری را باز کند تا مسیر خروج هوا باز شود. لازم به توضیح است که در صورت باز نشدن پیچ هواگیری هوای سیستم تخلیه نمی‌شود و وجود هوا در سیستم باعث صدمه دیدن پمپ و مبدل می‌شود.

شابلون نصب را از داخل نایلون دفترچه راهنمای دستگاه بیرون آورده و باید در جای مناسب روی دیوار حدوداً 40 سانتی‌متر زیر سوراخ دودکش دیوار نصب گردد و سپس با مداد محل‌هایی که باید سوراخ شود را روی دیوار علامت زده و سپس باید شابلون را از روی دیوار جدا نموده و با مته مناسب، دیوار را سوراخ نموده و پیچ‌ها و رولپلاک و قلاب آویز روی دیوار و پلاک سرویس را نصب نمود و دستگاه را روی دیوار و در جای خود نصب نمود و شیلنگ‌ها و شیر فلکه‌های مورد نیاز را نصب نموده تا دستگاه آماده آبگیری شود. بعد از نصب دستگاه روی دیوار باید ارتباط دودکش را وصل نمود.

اگر دستگاه داخل کابینت باشد باید از کف و سقف کابینت بریده شود تا هوا به اندازه کافی به دستگاه برسد و از اطراف 5 ال 10 سانتی‌متر با دیواره کابینت کناری فاصله داشته باشد تا برای تعمیرات بعدی امکان دسترسی به دستگاه وجود داشته باشد و دستگاه در محل‌هایی که امکان دسترسی مناسب جهت تعمیرات را نداشته باشد نباید نصب گردد. بدیهی است بریده شدن کف و سقف کابینت و... باید با رضایت خریدار (امضاء) همراه باشد.

در دستگاه فن دار در صورت نیاز از حلقه‌های کم کننده حجم مناسب باید استفاده شود و محل اتصال دودکش به دستگاه توسط واشر چسبی آببندی زرد رنگی که داخل نایلون دفترچه دستگاه است باید آببندی شود.


تست و راه اندازی دستگاه:
بعد از نصب دستگاه باید توسط شیر پرکن سیستم داخلی دستگاه و لوله‌های رابط و رادیاتورها را آبگیری نمود تا فشار سیستم شوفاژ به 1/5 Bar برسد. سپس نصاب موظف است رادیاتورها و حوله خشک کن را هواگیری نمایید.

نصاب موظف است تا از باز بودن پیچ شیر هواگیری اطمینان حاصل نماید.

نصاب موظف است پیچ هواگیری روی پمپ را باز کرده و از گریپاچ نبودن پمپ اطمینان حاصل نماید و هوای داخل پمپ را نیز تخلیه نماید و سپس پیچ را سفت نماید و از چکه نکردن آن اطمینان حاصل نماید و بعد از هواگیری دوباره فشار آب سیستم را چک نماید تا روی 1/5 Bar باشد.

نصاب موظف است بعد از آبگیری سیستم از آببندی بودن اتصالات آبی اطمینان حاصل نماید و سپس شیر گاز زیر دستگاه را باز نموده و بوسیله کف صابون از آببندی بودن اتصالات گاز نیز اطمینان حاصل کند و حتماً کلیه مهره‌های گازی داخل و خارج دستگاه را آچار کشی نماید.

بعد از انجام مراحل بالا می‌توان دستگاه را به برق متصل نمود و دستگاه را راه اندازی نمود و نصاب موظف است تا بعد از راه اندازی دستگاه و در حین کارکرد دستگاه، دوباره اتصالات گازی و برقی را چک نماید تا از نداشتن نشتی در آن‌ها مطمئن گردد و طزیقه‌ی استفاده و نگهداری از دستگاه را به مشتری آموزش دهد.


وظایف تکنیسین‌های نصب پکیج گرمایشی:
رعایت نکات ذیل و کنترل آن‌ها قبل از نصب دستگاه به عهده نماینده مجاز خدمات بوده و مسئولیت و جبران هرگونه خسارت وارده مادی و معنوی به مصرف کننده و دستگاه که در اثر عدم رعایت آن‌ها وارد گردد، به عهده تکنیسین نصب خواهد بود.

قبل از نصب دستگاه باید کلیه تاسیسات ساختمان آماده باشد و کنترل آن‌ها به عهده نماینده مجاز خدمات می‌باشد.


تاسیسات ساختمان شامل:
1- لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی و شیرهای آب سرد و گرم مصرفی
2- لوله کشی رفت و برگشت رادیاتورها
3- لوله کشی گاز
4- داشتن دودکش مستقل با سایز 15 و دارا بودن حداقل ارتفاع 4 متر برای دستگاه‌های دودکش دار و برای دستگاه‌های فن دار دسترسی نزدیک از طریق پنجره یا دیوار خارجی به هوای آزاد.
5- نصب صحیح تمام رادیاتورهای ساختمان
6- اطمینان از تامین شدن هوای لازم برای سوختن در دستگاه (تامین اکسیژن کافی در محل نصب دستگاه) به صورت گردش طبیعی هوا و بدون استفاده از فن و یا وسیله‌ای دیگر.
7- صحت سیستم برق رسانی به دستگاه و وجود سیستم ارت و استفاده نمودن از یک محافظ برق مناسب برای دستگاه
8- وصل بودن آب شهر ساختمان و نبودن مشکل در سیستم آب رسانی ساختمان و مناسب بودن فشار آب ساختمان
9- استفاده از رسوب گیر و صافی مناسب


دودکش ساختمان باید دارای شرایط ذیل باشد:

1- دودکش ساختمان باید مستقل و فقط مخصوص همان دستگاه باشد.

2- قطر لوله دودکش داخل دیوار باید 15 سانتی‌متر باشد.

3- دودکش ساختمان باید دارای حداقل 4 متر ارتفاع از روی دستگاه تا کلاهک تعدیل روی پشت بام باشد. باید در نظر داشت که حداقل ارتفاع موثر دودکش ساختمان برای هر پکیج 4 متر در نظر گرفته می‌شود. (مطابق استاندارد)

4- دستگاه باید نسبت به سوراخ دودکش روی دیوار 40 سانتی‌متر پایین‌تر نصب گردد.

5- طول لوله افقی دودکش دستگاه نباید بیش‌تر از 20 سانتی‌متر باشد و باید دارای شیب مثبت به سمت بالا باشد.

6- اتصالات دودکش دستگاه باید طوری باشد که به هیچ عنوان به داخل ساختمان نشتی نداشته باشد (نباید دارای منفذ یا سوراخ باشد) و الزاماً باید به داخل دودکش ساختمان با کشش مناسب متصل گردد.

7- سنسور دود موجود در بعضی از برندها (پکیج دیواری بوش) یک مزیت و تامین کننده ایمنی می‌باشد که در مواقع برگشت دود به محیط عمل می‌نماید، بنابراین به هیچ وجه نباید سنسور دود قطع و یا تغییری در آن ایجاد شود و جبران هر گونه خسارت وارده مادی و معنوی به مصرف کننده و دستگاه بر اثر دستکاری در سنسور دود به عهده تکنیسین نصب و در نهایت نماینده مجاز خدمات می‌باشد.

8- در محل‌هایی که دودکش مناسب وجود نداشته و یا دودکش موجود در ساختمان از کشش مناسبی برخوردار نمی‌باشد، باید حتما از پکیج فن‌دار استفاده شود.

9- دودکش مخصوص دوجداره پکیج‌های فن‌دار وظیفه تخلیه دود دستگاه به محیط بیرون و تامین هوای تازه مورد نیاز سوختن در دستگاه را از محیط بیرون بر عهده دارد و باید وارد محیط آزاد شود و هرگز نباید به داخل دودکش ساختمان متصل شود.


مراحل قبل از نصب دستگاه توسط تکنیسین نصب:
1- نصاب موظف است قبل از نصب دستگاه با ایجاد نمودن مقداری دود، مکش دودکش ساختمان را کنترل کند. اگر گرفتگی در مسیر آن وجود دارد نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نموده و مسیر دودکش را باز نماید تا مانعی در مسیر خروج دود نباشد.

2- در قسمت بالای منبع انبساط از یک شیر هواگیری اتوماتیک استفاده شده است که کار تخلیه هوای داخل سیستم را انجام می‌دهد و روی آن پیچ پلاستیکی سیاه رنگی قرار دارد که نصاب موظف است قبل از نصب دستگاه آن را باز نماید و همواره باید باز باشد و در صورت بسته بودن آن، هوای سیستم به خارج تخلیه نمی‌شود. لازم به ذکر است که وجود هوا در سیستم باعث صدمه دیدن پمپ می‌شود و چنانچه پیچ هواگیری توسط تکنیسین نصب باز نشود، هزینه‌ی تعویض پمپ و جبران خسارت وارده مادی و معنوی به مصرف کننده و دستگاه به عهده تکنیسین نصب می‌باشد.

3- شست و شوی داخل لوله‌های ساختمان به منظور جلوگیری از ورود رسوبات و ... به داخل دستگاه.

4- استفاده از شیلنگ‌ها و اتصالات درجه یک و استفاده از یک محافظ برق و رسوب گیر جهت محافظت از دستگاه.

5- برای جلوگیری از رسوب گرفتن مبدل دستگاه (به خصوص برای شهرهایی که درجه سختی آب آن بالا است مانند: مشهد، قم، خوزستان و ...) استفاده از یک رسوب زدای مغناطیسی مناسب در مسیر ورودی آب سرد به دستگاه را باید به مصرف کننده توصیه نمود و شرکت‌های فروشنده هیچ گونه مسئولیتی در مقابل رسوب گرفتن دستگاه ندارد. قطعات رسوب گرفته شده دستگاه توسط تکنیسین نصب به صورت غیر گارانتی تعویض و هزینه‌ی آن نقداً دریافت گردد.

5- نصب صحیح و مناسب و مطمئن لوله رابط دودکش از دستگاه به دودکش دیوار و نصب صحصح لوله دودکش دوجداره پکیج فن دار.

6- نصاب موظف است تست نشتی گاز از تمامی اتصالات گازی داخل و خارج دستگاه و همچنین پیچ‌های محل تست فشار گاز بر روی کنترلر گاز داخل دستگاه را انجام دهد و از عدم نشتی در کلیه اتصالات گازی داخل و خارج از دستگاه مطمئن گردد.

7- چنانچه پکیج در کابینت نصب گردد، حتما باید از اطراف حداقل 10 الی 15 سانتیمتر فاصله داشته باشد تا در صورت نیاز بتوان تعمیرات لازم را بر روی دستگاه انجام داد و بالا و پایین دستگاه کاملاً باز باشد تا هوای مورد نیاز دستگاه تامین گردد و هرگز نباید دستگاه را در محیطی بسته که امکان ورود هوای تازه به آن محل نیست نصب نمود.

8- فشار گاز ورودی به دستگاه در پکیج با گاز شهری 17- 20 Mbar (میلی بار) گاز کپسولی 27- 30 Mbar می‌باشد. دستگاه در مناطقی که افت فشار زیادی دارد کارآیی مناسب را نخواهد داشت و توجه داشته باشید که در مناطقی که مشکل فشار گاز دارند دستگاه را نباید نصب نمود.

9- تکنیسین نصب موظف است پس از نصب دستگاه، سیستم شوفاژ (رادیاتورها و دستگاه) را از طریق شیر پر کن تا حد 1/5 Bar پر از آب نماید و پس از آن رادیاتورها را از طریق پیچ هواگیری روی آن‌ها و دستگاه را از طریق بازنمودن پیچ شیر هواگیری روی منبع انبساط دستگاه و پمپ را از طریق پیچ هواگیری روی پمپ هواگیری نماید تا کلیه هوای موجود در سیستم تخلیه گردد.

10- آموزش روش استفاده و نگهداری از دستگاه و تذکر نکات فوق و طرز پرکردن آب دستگاه (در صورت کم شدن) به مشتری، به عهده تکنیسین نصب می‌باشد.

11- جهت نصب و بکارگیری از دستگاه‌ها لازم است تمامی مقررات و دستورات ایمنی رعایت گردد و تکنیسین نصب موظف است آن‌ها را مطالعه نموده و در نصب و راه اندازی دستگاه تمامی آن‌ها را رعایت نماید.


محلی که برای نصب پکیج دیواری انتخاب می‌شود باید دارای شرایط ذیل باشد:

بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمازا نباشد
حدالقل فاصله‌ی دستگاه از دیوار مقابل یک متر باشد
حدالقل فاصله از دیوار یا کابینت مجاور از طرفین 15ساتی‌متر باشد
حدالقل فاصله از کف تا زیر پکیج 120 سانتی‌متر باشد
حدالقل فاصله‌ی عمودی از کلاهک تعدیل پکیج تا دریچه دودکش باید 30 سانتی‌متر باشد.
هرگز نباید کلاهک تعدیل پکیج را به دریچه دودکش داخل دیوار نصب نمود و حداقل 30 سانتی‌متر پایین‌تر از دریچه دودکش نصب گردد و هر چه بتوان دستگاه را نسبت به دریچه دودکش پایین تر نصب گردد بهتر است.
زیاد شدن فاصله پکیج به دریچه باعث زیاد شدن مکش دستگاه می‌شود.
در صورتیکه قصد خرید پکیج دیواری دودکش دار دارید و می‌خواهید پکیج را در داخل کابینت نصب کنید، حتما توجه کنید که پکیج برای احتراق نیاز به اکسیژن دارد و حتما باید درب کابینت کرکره‌ای باشد تا پکیج، اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند.

2020 © Copyright - almaatech.ir