loader-img
loader-img-2
راهنمای خرید کولر آبی


اکثر ما با کولر، این وسیله برودتی قدیمی آشنایی کامل داریم و شاید یک‌بار هم که شده سری به داخل این جعبه فلزی آبی ‌رنگ زده باشیم.
گرچه رنگ آبی آن احساس خنکی خاص و رمانتیکی برایمان به ارمغان خواهد آورد، اما اگر توجهی به نحوه کارکرد قطعات مختلف آن نداشته باشیم، به جای آرامش فقط عصبی خواهیم شد و در نهایت خیس عرق به یکی از تاسیساتی‌های محل مراجعه خواهیم کرد تا دوباره از هوای خنک آن لذت ببریم.
بد نیست بدانیم هم اکنون حدود 70 درصد مردم ایران از هوای خنک کولرهای آبی لذت می برند؛ بنابراین با توجه به گستردگی مصرف کنندگان لازم است بدانیم این وسیله ظاهرا ساده هم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که باید به آن توجه داشته باشیم.
کولر آبی که در حال حاضر با دو مدل سلولزی و معمولی در دسترس ماست، ریزه کاری‌های خاصی برای بهتر کار کردنش داشته که بد نیست آن‌ها را بدانیم.
به یاد داشته باشیم اگر برای تهیه کولر آبی تصمیم گیری می‌کنیم، بهترین زمان خرید آن قبل از فرا رسیدن فصل تابستان است، چون می توانیم با این کار مقداری پس انداز کنیم.


چگونه کولر آبی مناسب بخریم؟
به طور کلی برای خرید کولر آبی مناسب تعداد اتاق، تعداد خروجی هوا یا همان دریچه‌های اتاق، محل جغرافیایی، آفتاب‌گیر بودن محل مورد نظر و ضخامت دیوارها باید مورد محاسبه قرار گیرد.
به عنوان مثال یک آپارتمان صد متری دو خوابه در طبقه دوم از یک آپارتمان چهارطبقه خیابان شیراز تهران با توجه به موارد یاد شده نیازمند یک کولر آبی با توان 4500 خواهد بود نه بیشتر. یا این که یک آپارتمان یک خوابه 60 متری طبقه سوم یک آپارتمان چهار طبقه می تواند با یک کولر 3500 کاملا خنک شده و تابستانی مطبوع را همراه با ساکنانش تجربه کنند.

یادآوری: در صورت سایه و آفتابگیر نبودن محل مورد نظر می توان 10 درصد از ظرفیت مورد نظر کاست.

لازم به یادآوری است نحوه‌ی کانال کشی صحیح و عایق بندی دیوارها و پنجره‌ها می‌تواند در نحوه‌ی محاسبه این میزان موثر باشد. اما به طور کلی به یاد داشته باشید قبل از خرید از متخصصان درخواست کمک کنید.
اگر کولر آبی مناسب منزل را انتخاب کنیم، می توانیم هوای داخل منزل را بین 10 تا 12 درجه خنک تر از بیرون تجربه کنیم.
به طور کلی برای مناطقی که رطوبت آنجا کم‌تر از 25 درصد است، کولر آبی بهترین گزینه است و با فراهم کردن شرایط ایده آل آن می‌توانیم تا حدود 30 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم.
کولر آبی برای شهرهای تهران، قزوین، قم، شیراز، اصفهان، یزد، کرمانشاه، کرمان، خراسان، سمنان و کاشان مناسب است و می‌توان از گرمای هوای تابستانه این مناطق به سرمای کولر آبی پناه برد.
لازم به یادآوری است تمام کولرهای موجود در بازار ایران دارای رده انرژی G یا F هستند.


بهینه سازی کولرهای آبی
اگر علاقه‌مند هستید همیشه از هوای خنک کولر آبی خودتان لذت ببرید، به این نکات توجه کافی داشته باشید:

انجام سرویس‌های دوره‌ای قبل از شروع فصل تابستان

تعویض پوشال‌ها به صورت سالانه

روغن کاری یاتاقان‌های کولر به صورت ماهانه

بررسی تسمه کولر
اگر دچار خوردگی یا ترک شده باشد، باید تعویض شود البته میزان سفتی آن می‌تواند در مصرف انرژی و بازدهی کولر موثر باشد. برای امتحان کردن آن کافی است که با دست تسمه کولر را وقتی جای خود قرار گرفته، به داخل فشار دهید. انعطاف آن نباید بیش از یک سانت باشد؛ سفت بودن زیاد یا شل بودن زیاد همواره برای بازدهی کولر مضر است.

رسوب زدایی از پره‌های ورودی هوای در کولر
این کار باعث عبور مناسب آب از روی پوشال خواهد شد.

تمیز کردن توری پمپ آب کولر
تراز بودن کولر
تنظیم شناور آب
رسوب گیری کف کولر
جرم گیری شلنگ‌های انتقال آب از پمپ روی پوشال‌ها
تنظیم سیستم توزیع آب یا ناودانی پنجره‌های کولر برای توزیع یکنواخت آب روی پوشال
بازدید برزنت (محل اتصال دهانه کولر به کانال)
بازرسی جعبه تقسیم برق
غبارگیری از فن داخل کولر و پره‌های آن


معایب کولرهای آبی
دو عیب بزرگ باعث شده که برخی ارزان بودن کولرآبی را فراموش کنند و به سوی کولرهای گازی روی آورند؛ اولین عیب بوی نامطبوع کولرهای آبی و دیگر آلودگی بالای آن‌ها برای شهرهایی مانند تهران است.
اگرچه این جعبه آبی رنگ مشکلات دیگری همچون گرفتگی پوشال‌ها، گرفتگی پمپ آب، زنگ زدگی و مصرف زیاد آب را در کارنامه خود ثبت کرده، اما با روش‌هایی که قبلا گفته شد، می‌توان مصرف را به حداقل رساند و فقط این دو موضوع باقی خواهد ماند. با این حال نکته جالب این که هر دوی این معایب هم اکنون قابل برطرف شدن هستند.

الف) نوع بوی بد کولر:
شاید این حس نامطلوب را تجربه کرده باشید که وقتی کولر آبی منزل را روشن می‌کنید، بوی لجن کل خانه را فرا می‌گیرد و شاید گاهی هم به همین دلیل از خیر هوای خنک آن گذشته اید، اما زود از کوره در نروید، چون فقط کافی است یک لیوان وایتکس یا شیشه شوی داخل آب کولر بریزید و اجازه دهید نیم ساعت بدون روشن بودن دینام، فقط پمپ کولر کار کند، پس از آن آب محفظه ذخیره آب را تعویض کنید و دوباره از آب پر کنید.
حالا با اضافه کردن یک استکان شیشه شوی می توانید از هوای خنک کولر لذت ببرید و اگر لازم شد این چرخه را دوباره تکرار کنید. به یاد داشته باشید از شوینده های قوی مثل پودر لباسشویی یا مایع ظرفشویی هرگز استفاده نکنید، چون کولر شما به حباب ساز تبدیل خواهد شد.

ب) آلودگی هوا:
اما آلودگی هوا که پدیده غریبی برای شهرهای بزرگ مثل تهران نیست، باعث شده این وسیله سرمایشی دچار ضعف شود، چون برای خنک کردن هوا، کولرهای آبی نیازمند کشیدن هوای بیرون به داخل هستند. سیستم کولر طوری طراحی شده که با این کار باعث خنک شدن هوایی که از روی پوشال‌ها عبور کرده، بشوند که درواقع اشکال کار هم همین جاست. این عبور دائمی هوا از روی پوشال‌ها باعث می‌شود تا میکروب، ویروس یا قارچ‌های مختلف روی آن جمع شود و با دمیدن هوا به داخل منزل راه یابند، اما باز هم فناوری نوین با طراحی سیستم فیلتراسیون هوا برای کولرهای آبی این مشکل را هم برطرف کرده تا دوباره کولرهای آبی به جایگاه خود بازگردند.


با خریدن این سیستم و نصب آن روی خروجی هوا در داخل منزل (دریچه‌های داخل اتاق) می‌توانید از ورود گرد و خاک یا آلودگی به داخل منزل به طور موثری جلوگیری کنید و با خیال راحت کلید روشن شدن کولر آبی را بزنید. بدون تردید این جعبه‌های فلزی آبی رنگ برای مدت طولانی در خدمت ما خواهند بود و گرمای تابستان را برایمان به هوای بهاری تبدیل می‌کنند.

هزینه سرویس و نگهداری کولر آبی در تهران
اگر قصد دارید سرویس کولر آبی منزل خود را به شرکت‌های تاسیساتی بسپارید بدانید که حدود 40 هزار تومان برای خودتان هزینه ایجاد کرده‌اید البته به یاد داشته باشید هزینه قطعات مصرفی اگر لازم باشد جداگانه به عهده‌ی شماست و باید آن‌ها را بپردازید.

2020 © Copyright - almaatech.ir