راهنمای خرید پکیج دیواری


پکیج دیواری دستگاهی است که جایگزین موتور خانه‌ی مرکزی شوفاژ گردیده و آب گرم مورد نیاز جهت تامین گرمایش محیط، به وسیله‌ی رادیاتورها و آب گرم بهداشتی جهت مصارف روزمره از قبیل شستشو، استحمام و غیره را فراهم می‌نماید.
گرمایش مطبوع محل سکونت و آب گرم بهداشتی، همواره از نیازهای اولیه‌ی بشر بوده و می‌باشد.
شاید هنوز هم استفاده از کرسی‌های ذغالی و بخاری‌های نفتی را در بعضی از نقاط کشور شاهد باشیم، ولی حقیقت این است که با توجه به فراوانی گاز طبیعی و برقراری امکان دسترسی به این موهبت الهی، تکنولوژی را بر آن داشته است که راهکارهای جدیدی را برای بشر مهیا سازد.

در حال حاضر، پکیج دیواری متداول‌ترین وسیله‌ی ایجاد گرمایش شوفاژ در سراسر دنیا است.
عدم اشغال فضای مفید، ایمنی بسیار بالا، استقلال کامل هر واحد مسکونی و رضایت کامل و کافی از عمل‌کرد پکیج دیواری، تقریبا جایی برای تردید در استفاده از این سیستم در منازل و واحدهای تجاری باقی نمی‌گذارد.

راندمان بالا و مصرف بهینه‌ی سوخت گاز، از دیگر عواملی هستند که دستگاه‌های اجرایی را نیز تشویق به توسعه‌ی استفاده از پکیج دیواری می‌نماید.
پکیج دیواری، که فقط نوع فن‌دار آن از نظر استانداردهای معتبر دنیا تایید می‌گردد، علاوه بر تامین گرمایش داخل خانه یا محل تجاری، از طریق رادیاتور یا فن کوئل یا گرمایش از کف، آب گرم بهداشتی را نیز بصورت فوری در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد. همچنین ترکیب این دستگاه با کولر گازی یا اسپلیت از طریق یک کویل آب گرم، می‌تواند علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، گرمایش مطبوع‌تر و ارزان‌تری را برای مصرف کننده مهیا سازد.

استفاده از دودکش مخصوص، کواکسیال (دو جداره) در هنگام نصب پکیج دیواری، این امکان را فراهم می‌نماید که علاوه بر خروج دود ناشی از کارکرد دستگاه به محیط خارج، هوای مصرفی مورد نیاز دستگاه نیز از محیط خارج تامین می‌گردد و در نتیجه ایمنی کاملی برای مصرف کننده فراهم می‌گردد.


نحوه‌ی عمل‌کرد زمستانی
پکیج دیواری در فصل زمستان آب گرم مدار گرم کننده را تامین می‌کند.
وقتی شیر آب گرم مصرفی باز شود با عبور جریان آب از سنسور فشار میکروسوِئیچ این سنسور فعال شده با ارسال فرمان به شیر سه طرفه‌ی برقی از طریق برد کنترل الکترونیک مدار رادیاتورها موقتا قطع شده آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه پوسته لوله هدایت می‌شود. به این ترتیب آب گرم مصرفی به صورت فوری تامین می‌گردد. بلافاصله پس از بسته شدن شیر آب گرم مصرفی شیر سه طرفه‌ی برقی به طور خودکار آب گرم مدار گرم کننده را به مدار رادیاتورهدایت می‌کند.


نحوه‌ی عمل‌کرد تابستانی
در این حالت پکیج دیواری تنها در زمان نیاز به تامین آب گرم مصرفی به صورت خودکار روشن می‌شود. هنگامی که مصرف کننده یکی از شیرهای آب گرم را باز میکند فرمان روشن شدن مشعل از طریق میکروسوئیچ سنسور فشار و برد کنترل الکترونیک صادر شده آب گرم مصرفی با بهره گیری از مبدل حرارتی ثانویه پوسته و لوله به صورت فوری تامین می‌شود با بسته شدن اب گرم مصرفی بلافاصله دستگاه خاموش خواهد شد.


مزایای پکیج دیواری
1. استقلال هر واحد مسکونی در تامین آب گرم مصرفی و گرمایش محیط
2. عدم نیاز به احداث موتور خانه‌ی مرکزی
3. امکان کنترل سیستم در داخل ساختمان
4. عدم هزینه‌ی شارژ ماهیانه و تعمیر و نگهداری
5. سهولت در نصب، راه اندازی، سرویس و نگهداری
6. راندمان بالاتر نسبت به موتور خانه‌ی مرکزی
7. امنیت بالاتر بخاطر و جود سنسورهای آب گرم مصرفی و شوفاژ و سنسور دود و ...
8. عدم اشغال فضای مفید در ساختمان‌ها
9. ابعاد کوچک، تقریبا به اندازه‌ی دستگاه آبگرمکن دیواری معمولی
10. تنظیم دما به میزان دلخواه
11. تامین آب گرم دایم و فراوان در کم‌ترین زمان و جلوگیری از اتلاف انرژی
12. هر زمان که شما به آب گرم نیاز داشته باشید دستگاه روشن می‌شود و در مواقع دیگر خاموش است
13. ایمنی کامل: دستگاه به صورتی طراحی گردیده که هیچ خطری را متوجه مصرف کننده‌ی آن نمی‌سازد
14. عمل‌کرد مطمئن: تامین گرمایش واحدهای مسکونی تا متراژ حداکثر 350 متر مربع به صورت کامل
15. کارکرد آرام و بدون صدا
16. راندمان حرارتی بالا همزمان با صرفه جویی در مصرف سوخت
17. کوتاه شدن مسیر لوله‌های انتقال آب گرم رادیاتور و آب گرم مصرفی به محل مورد نظر و در نتیجه جلوگیری از اتلاف انرژی و زمان


معایب پکیج دیواری
اشغال فضایی معادل یک کابینت از حجم آشپز خانه


انواع پکیج شوفاژ
زمینی
دیوای
دودکش‌دار
فن دار

نکته‌ی بسیار مهم در انتخاب پکیج دیواری شرایط دودکش ساختمان می باشد که برای برطرف شدن مشکل دودکش، در ساختمان‌هایی که دودکش مناسب جهت راه اندازی دستگاه‌ها را ندارند، دستگاه‌ها در 2 نوع دودکش‌دار و فن‌دار طراحی شده‌اند.


پارامترهای مهم برای انتخاب پکیج دیواری
دودکش ساختمان
متراژ ساختمان
مقدار مورد نیاز آب گرم مصرفی
تامین اکسیژن مورد نیاز دستگاه


علاوه بر اینکه به ازای هر کیلووات توان دستگاه یک متر مکعب فضا نیاز است، فضای اتاق محل نصب دستگاه نیز باید به محیط هوای آزاد بیرون از اتاق محل نصب دستگاه بوسیله یک دریچه‌ی دائما باز ارتباط داشته باشد تا اکسیژن مورد نیاز دستگاه از محیط بیرون از اتاق محل نصب دستگاه تامین گردد و هم در صورت نشتی احتمالی، گاز در محیط اتاق جمع نشود.


گروه‌های آب و هوایی ایران
جهت در نظر گرفتن میزان گرمای لازم جهت گرم کردن، یک متر مربع از ساختمان باید بعضی از شرایط در نظر گرفته شود و مهم‌ترین موضوع محاسبه‌ی دقیق محل نصب و شرایط آب و هوایی شهری است در آن زندگی می‌کنیم.

معتدل و مرطوب (شهرهای شمالی)
گرم و خشک (مشهد، تهران و شهرهای کوهستانی)
گرم و مرطوب (شهرهای جنوبی)


تقسیم‌بندی ساختمان‌ها از لحاظ معماری و ساخت
گروه اول:
ساختمان‌هایی که در آن‌ها از پنجره‌های دوجداره استفاده شده است و دیوارهای خارجی نیز عایق شده است و در آن‌ها پرت حرارت بسیار پایین است.

گروه دوم:
ساختمان‌هایی که از لحاظ ساخت معمولی می‌باشند و در آن‌ها از پنجره‌ی معمولی فلزی استفاده شده و پرت حرارت در آن‌ها معمولی می‌باشد. (مانند آپارتمان‌های معمولی)

گروه سوم:
ساختمان‌هایی که از لحاظ معماری و ساخت قدیمی می‌باشند و پرت حرارت در آن‌ها بسیار بالا است و در آن‌ها از در و پنجره‌های مناسبی استفاده نشده است.


تقسیم‌بندی ساختمان‌ها از لحاظ جهت جغرافیایی ساختمان
یکی دیگر از شرایط ساختمان‌ها جهت آن‌ها است که از لحاظ تابش آفتاب بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
به طور مثال واحدی که در انتهای یک ساختمان شمالی قرار دارد نسبت به واحدی که در سمت حیاط یک ساختمان جنوبی قرار دارد نور کم‌تری به آن تاییده می‌شود و سردتر است و یا واحدی که در طبقه‌ی آخر یا طبقه‌ی همکفی که زیر آن پارکینگ قرار دارد به دیل داشتن ارتباط بیش‌تر با فضای آزاد سردتر از واحدی است که بالا و پایین آن مسکونی است. (مانند طبقات دوم و سوم در یک ساختمان چهار طبقه)


محاسبه سر انگشتی برای انتخاب یک پکیج دیواری مناسب
معتدل و مرطوب (شهر های شمالی):
ساختمان‌های دسته‌ی اول: برای هر متر مربع 80 تا 100 وات
ساختمان‌های دسته‌ی دوم: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات
ساختمان‌های دسته‌ی سوم: برای هر متر مربع 120 تا 140 وات


گرم و خشک (شهرهای کوهستانی مانند مشهد، تهران):
ساختمان‌های دسته‌ی اول: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات
ساختمان‌های دسته ی دوم: برای هر متر مربع 120 تا 140 وات
ساختمان‌های دسته‌ی سوم: برای هر متر مربع 140 تا 160 وات


گرم و مرطوب (شهر های جنوبی)
ساختمان‌های دسته‌ی اول: برای هر متر مربع 60 تا 80 وات
ساختمان‌های دسته‌ی دوم: برای هر متر مربع 80 تا 100 وات
ساختمان‌های دسته‌ی سوم: برای هر متر مربع 100 تا 120 واتمواردی که باید قبل از خرید و یا در حین نصب پکیج دیواری به آن‌ها توجه شود
فشار آب شهر در محل نصب پکیج دیواری می‌باید حد اقل 1 و حد اکثر 3.5 اتمسفر باشد.
در صورتیکه بخشی از مسیر دودکش پکیج دیواری، بصورت افقی (بیش از 30 سانتی‌متر) باشد، استفاده از پکیج های فن دار الزامی است.
در صورتیکه محل نصب پکیج دیواری گازسوز در بالکن یا فضای باز می‌باشد، باید از وزش مستقیم باد یا جریان تند هوا محفوظ شده باشد.
با توجه به هد پمپ سیر کولاتور در دستگاه‌های پکیج گرمایشی، حد اکثر طول لوله کشی افقی آب برای رادیاتور‌های شوفاژ حدود 35 متر می‌باشد.

ظرفیت حرارتی پکیج های دیواری و زمینی با قدرتی از 20000 تا 50000 وات بر ساعت ساخته می‌شوند و آن‌ها را مناسب برای واحدهای مسکونی از 60 تا 350 متر مربع با ظرفیت‌های 20 تا 35 هزار وات بر ساعت در نظر می‌گیرند.

در محل‌هایی که ارتفاع از سطح دریا بیش‌تر باشد به ازای هر 600 متر ارتفاع اضافی 30 درصد از ظرفیت حرارتی ناشی از احتراق کاسته می‌شود و در نتیجه کلیه‌ی دستگاهای احتراقی دارای ظرفیت خروجی کم‌تری خواهند بود.

برای جلوگیری از رسوب گرفتن مبدل (به خصوص برای شهرهایی که درجه‌ی سختی آب آن بالا است) استفاده از یک رسوب زدای مغناطیسی مناسب در مسیر ورودی آب سرد به دستگاه را باید در زمان نصب پکیج دیواری نصب نمود.


شرایط مورد نیاز جهت استفاده از پکیج دیواری دودکش دار
قطر لوله‌ی دودکش ساختمان برای استفاده از پکیج دیواری باید 15 سانتی‌متر باشد.
هر وسیله‌ی گاز سوز باید دارای شیر گاز مستقل و یک دودکش مستقل باشد تا مکش دود به درستی انجام شود.
هرگز نمی‌توان پکیج دیواری را به دودکش‌های مشترک و شیر گاز مشترک وصل نمود.
چنانچه قسمتی از لوله‌ی دودکش در فضای آزاد قرار بگیرد، باید آن قسمت را با عایق پشم شیشه عایق نمود، زیرا اگر بدنه‌ی دودکش در اثر تماس با هوای محیط سرد شود، دودی که از آن عبور کرده سرد شده و به سختی تخلیه می‌شود و موجب می‌گردد کشش دودکش کم شود و باعث می‌شود تا دود از دودکش تخلیه نشود و سنسور دود عمل کند و پکیج دیواری خاموش شود. البته این خاموش شدن به خاطر ایمنی مصرف کننده می‌باشد.

در تمام پکیج‌های دیواری فاصله از کلاهک تعدیل دستگاه تا کلاهک تعدیل پشت بام (ارتفاع عمودی دودکش ساختمان) باید حداقل حدود 4 متر باشد.
طول لوله‌ی افقی دودکش نباید از 20 سانتی‌متر بیش‌تر باشد و لوله‌ی افقی دودکش باید با شیب مناسب و مثبت به سمت بالا داشته باشد.
در صورتی که از پکیج دیواری دودکش دار استفاده شود، باید انتهای لوله دودکش در پشت بام باید «H» شکل باشد.
هر گاه هر کدام از شرایط مورد نیاز پکیج دیواری دودکش دار فراهم نباشد، نمی‌توان از دستگاه دودکش‌دار استفاده نمود و باید از دستگاه فن‌دار استفاده شود.
دودکش ساختمان باید مستقل و فقط مخصوص همان دستگاه باشد.


شرایط مورد نیاز جهت استفاده از از پکیج دیواری فن‌دار
پکیج دیواری فن دار طوری طراحی شده است که نیازی به دودکش ساختمان ندارد و هوای مورد نیاز سوختن در دستگاه از محیط آزاد (بیرون از محل نصب دستگاه) به داخل دستگاه مکیده می‌شود. به همین دلیل پکیج دیواری فن دار مجهز به یک دودکش مخصوص دوجداره می باشد که جداره‌ی داخلی آن قطرش 6 سانتی‌متر می‌باشد و دود دستگاه از طریق این لوله به محیط بیرون تخلیه می‌گردد و جداره‌ی خارجی آن 10 سانتی‌متر می‌باشد.

لوله 6 سانتی‌متر تخلیه‌ی دود در آن قرار دارد و هوای تازه مورد نیاز جهت سوختن در دستگاه از طریق این لوله وارد محفظه‌ی احتراق دستگاه می‌شود.

هرگز نباید جداره‌ی بیرونی دودکش پکیج دیواری فن‌دار را جدا نمود و از هوای محیط اطراف محل نصب دستگاه استفاده نمود.
لوله دودکش پکیج دیواری فن‌دار باید حتما به محیط آزاد بیرون از محل نصب دستگاه ارتباط داشته باشد تا دود ایجاد شده در دستگاه به محیط بیرون از منزل تخلیه گردد و هم هوای مورد نیاز پکیج دیواری از محیط بیرون از منزل مسکونی تامین گردد.

اگر در مواردی فاصله‌ی بین پکیج دیواری و پنجره یا دیوار خارجی بیش‌تر از اندازه‌ی طول لوله‌ی دودکش دوجداره موجود داخل کارتن باشد، یا نیاز به زانو باشد، باید حتما از لوله رابط و زانوی مخصوص دوجداره پکیج دیواری فن دار استفاده نمود.

نهایت طول لوله‌ی دودکش پکیج دیواری فن دار 4 متر افقی می‌باشد که به ازای استفاده از هر زانو، 1 متر از 4 متر طول لوله دودکش کم می‌شود. به خاطر این‌که قدرت مکش و دهش فن برای 4 متر طراحی شده است، در مواردی که طول دودکش کم باشد بدلیل قدرت زیاد فن هوای ورودی به محفظه احتراق پکیج دیواری بیش از حد لازم می‌شود و باعث می‌شود که دستگاه به راحتی و سریع روشن نشود و برای رفع این مشکل 2 حلقه‌ی فلزی داخل کارتن دستگاه موجود می‌باشد که سایز یکی 75 میلی‌متر و دیگری 80 میلی‌متر می‌باشد که برای کم کردن دبی هوای ورودی به محفظه احتراق می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.
اگر طول لوله‌ی دودکش کم‌تر از 1 متر باشد، باید از حلقه‌ی سایز 80 میلی‌متر استفاده شود و اگر بین 1 تا 1/5 متر باشد، باید از حلقه‌ی سایز 75 میلی‌متر استفاده نمود و زمانی که طول دودکش بیش از 1/5 متر باشد، نیازی به استفاده از حلقه‌های کم‌کننده‌ی دبی نیست.

در محل‌هایی که دودکش مناسب وجود نداشته و یا دودکش موجود در ساختمان از کشش مناسبی برخوردار نباشد، باید حتما از پکیج دیواری فن دار استفاده شود.

دودکش مخصوص دو جداره پکیج دیواری فن دار وظیفه‌ی تخلیه دود دستگاه به محیط بیرون و تامین هوای تازه مورد نیاز سوختن در دستگاه را از میحط بیرون بر عهده دارد و باید وارد محیط آزاد شود و هرگز نباید به داخل دودکش ساختمان متصل شود.

هرگز نباید دودکش مخصوص پکیج دیواری فن دار دستکاری و خارج از استاندارد شرکت نصب گردد.

به این نکته مهم توجه داشته باشید، در زمانی از پکیج دیواری فن دار استفاده می‌گردد که یا متراژ محل نصب دستگاه کم‌تر از 120 متر می‌باشد و یا لوله‌ی دودکش استاندارد 15 سانتی‌متر وجود ندارد و یا اینکه اگر لوله‌ی دودکش از سایز 15 سانتی‌متر برخوردار می‌باشد، ارتفاع آن از 4 متر کم‌تر است. در همه‌ی این موارد بایستی حتما از پکیج دیواری فن دار استفاده نمود. تا بحال این سوال پرسیده شده که لوله‌ی دودکش از استاندارد لازم برخوردار است و مکش در لوله بخوبی انجام می‌گیرد ولی چرا باز باید دستگاه فن‌دار استفاده نمود؟ جواب آن دسته از دوستان این است که متراژ کم‌تر از 120 متر مربع می‌باشد و در صورتی که دستگاه پکیج دیواری دودکش‌دار نصب شود اکسیژن مورد نیاز برای احتراق از داخل محیط تامین می‌گردد و این موضوع بسیار خطرناک بوده و در صورتی که مشتری حتما بخواهد از دستگاه پکیج دیواری دودکش دار استفاده نماید حتما باید به مرکز نصب و خدمات برند مربوطه تعهد نماید که یک دریچه‌ی ورودی هوا به داخل محیط و نزدیک به پکیج دیواری همیشه باز بوده و همیشه هوای تازه و سالم وارد محیط می‌شود.


شرایط و مقدار مورد نیاز آب گرم مصرفی در ساختمان
دستگاه پکیج دیواری وظیفه‌ی گرم نمودن رادیاتورهای ساختمان و تامین آب گرم مصرفی در ساختمان را بر عهده دارد.
پکیج دیواری به دلیل نداشتن منبع ذخیره آب گرم، امکان گرم نمودن رادیاتورها و گرم نمودن آب گرم مصرفی را بطور همزمان ندارند و در طراحی سیستم اولویت گرمایش با گرم نمودن آب گرم مصرفی می‌باشد.

بعد از باز شدن شیر آب گرم مصرفی تمام قدرت دستگاه صرف گرم نمودن آب گرم مصرفی می‌شود و اگر شیر آب گرم مصرفی به طور طولانی باز بماند، رادیاتورها سرد می‌شوند.
لازم است در مصرف آب گرم به این نکته توجه نمود که نباید به طور طولانی شیر آب گرم در زمستان باز بماند تا رادیاتورها سرد بشوند.


کدام پکیج برای منزل شما ایده‌آل است
تا زیر بنای 240 متر مربع:
میزان آب دهی یک پکیج دیواری 24 کیلو وات (24000 وات)، 7 لیتر در دقیقه آب 50 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد که برای منزل مسکونی معمولی با یک حمام و یا یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب است.

تا زیر بنای 280 متر مربع:
میزان آب دهی یک پکیج دیواری 28 کیلو وات (28000 وات)، 8 لیتر در دقیقه آب 50 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد که برای منزل مسکونی با یک حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب است، ولی برای منزل مسکونی که دارای دو حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه می‌باشد مناسب نیست.

تا زیر بنای 300 متر مربع:
میزان آب دهی پکیج دیواری 35 کیلووات (35000 وات)، 10 لیتر در دقیقه آب 50 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد که برای واحدی که دارای 2 حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه می‌باشد مناسب است.


شرایط محل نصب پکیج دیواری
بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمازا نباشد.
حداقل فاصله‌ی دستگاه از دیوار مقابل 1 متر باشد.
حداقل فاصله از دیوار یا کابینت مجاور از طرفین 15ساتی‌متر باشد.
حدالقل فاصله از کف تا زیر پکیج 120 سانتی‌متر باشد.
حداقل فاصله‌ی عمودی از کلاهک تعدیل پکیج تا دریچه‌ی دودکش باید 30 سانتی‌متر باشد.
هرگز نباید کلاهک تعدیل پکیج دیواری را به دریچه‌ی دودکش داخل دیوار نصب نمود و حداقل 30 سانتی‌متر پایین‌تر از دریچه‌ی دودکش نصب گردد و هر چه دستگاه نسبت به دریچه‌ی دودکش پایین‌تر نصب گردد بهتر است. زیاد شدن فاصله‌ی پکیج به دریچه باعث زیاد شدن مکش دستگاه می‌شود.

در صورتیکه قصد خرید پکیج دیواری دودکش دار دارید و می‌خواهید پکیج را در داخل کابینت نصب کنید، حتما توجه کنید که دستگاه برای احتراق نیاز به اکسیژن دارد و حتما باید درب کابینت کرکره‌ای باشد تا پکیج، اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند.

2020 © Copyright - almaatech.ir