راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی


شما بدون غذا چند هفته، بدون آب چند روز و بدون اکسیژن چند دقیقه می‌توانید زنده بمانید. به عبارت دیگر بجز اکسیژن آب مهم‌ترین عنصری است که در بدنمان داریم. بدن شما از70-55 درصد آب تشکیل شده و تقریبا 90-80 درصد خون را آب تشکیل می‌دهد. آب تقریبا در تمام روندهای حیاتی بدن دخیل است. کمبود آب می‌تواند به تغییرات ذهنی و فیزیکی منجر شود. با شستن سمومی که در طی زندگی عادی تولید می‌شود، بدن را پاک می‌کند. زندگی مفاصل را تامین می‌کند. پوست را از خشکی محافظت می‌نماید. هیدراسیون احشاء داخلی را حفظ می‌کند. دمای بدن را کنترل می‌کند و وقتی بدن گرم می‌شود، آب به شکل عرق از پوست دفع می‌گردد. این مساله خوب است چرا که عرق از پوست شما تبخیر می‌شود و بدن شما سرد می‌گردد. در واقع یک Air Conditioner در بدن شما وجود دارد، ولی برای اینکه این سیستم به کار خود ادامه دهد، نیاز به جبران آب از دست رفته‌ی بدن دارید. اگر به اندازه‌ی کافی و در حد جبران عرق از دست رفته آب ننوشید، خون غلیظ شده و جریان خون کند می‌شود. این امر باعث میگردد که فشار بروی قلب وارد شود. در صورتی که کمبود مایع زیاد باشد، بدن شما به اندازه‌ی کافی آب برای تولید عرق ندارد. در این نقطه درجه‌ی حرارت بدن می‌تواند تا حد خطرناکی بالا برود. آب برای حیات لازم است، حتی آب را ضروری‌تر از انرژی می‌دانند زیرا اگر بدن قادر است بدون دریافت غذا چندین هفته زنده بماند، بدون آب نمی‌تواند بیش از چند روز بدون ایجاد اختلالات بسیار شدید، به زندگی ادامه دهد.

به بازار آمدن اقسام نوشیدنی‌ها با خواص مختلف، دلیل آخرین مصاحبه‌ی ایسنا با متخصص تغذیه، پروفسور تامی جی است.
او در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، علوم پزشکی ایران، از نیاز وافر بدن به آب، نقش آب در فعالیت‌های فیزیکی و شرایط آب آشامیدنی سالم سخن می‌گوید.


بدن انسان روزانه به چقدر آب و یا مایعات احتیاج دارد؟
به گفته «ال. سی. ال ونسان» زندگی با از دست دادن آب، جوانی است که به پیری نزدیک می‌شود. این جمله معروف، ‌نمایان‌گر نقش حیاتی آب در سلامتی است. شاید درست باشد اگر بگوییم، زندگی بدون آب یعنی مرگ. اما درخصوص میزان نیاز بدن به مایعات، نیازی که سلول‌های بدن به آب دارند، هرگز متوقف نمی‌شود، زیرا کلیه‌ی فعالیت‌های بدن خصوصا سوخت و ساز در گرو وجود آب است. هر انسان روزانه به 2300 سی سی آب احتیاج دارد که 1000 سی سی آن از آب موجود در مواد غذایی، 1000 سی سی از نوشیدنی‌ها و 300 سی سی از اکسیداسیون مواد تامین می‌شود. بد نیست بدانید بدن، دایما در معرض از دست دادن آب است. پوست و شش‌ها 800 سی سی، مدفوع 100 سی سی و ادرار، 500 تا 900 سی سی آب را از بدن خارج می‌کنند.


نیاز انسان به آب سالم و گوارا
افزایش جمعیت و رشد آلودگی‌های صنعتی باعث کاهش کیفیت آب حتی درشهرهایی که در قدیم آب گوارا داشته‌اند شده است. ازدیاد املاح و مواد زائد موجود درآب باعث افزایش بیماری‌های کلیوی، سرطان و حتی ناراحتی عصبی شده و نفوذ آلودگی‌ها به منابع آب نیز می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی نظیر وبا، اسهال، تیفوئد وانواع عفونت پوستی شود.

اگرچه دولت‌ها آب آشامیدنی و بهداشتی را تامین می‌کنند و بطری‌های حاوی آب معدنی به مقدار کافی وجود دارد اما کارشناسان، آب‌های تصفیه شده در هنگام مصرف (در منزل یا محل کار) را به دلایل ذیل بهترین نوع آب آشامیدنی می‌دانند:
آب تصفیه شده‌ی شهری هنگامی که به دست مصرف کننده در منزل می‌رسد، می‌تواند علاوه بر ذرات میکروسکوپی، آب‌های زیر زمینی و کلردار بودن با جرم واملاح در طول مسیر لوله انتقال نیز همراه باشد که این مسئله قابل رویت نیست. از آنجا که سیستم تصفیه‌ی معرفی شده (RO) در آخرین نقطه‌ی شبکه‌ی توزیع بلا فاصله قبل از مصرف انجام می‌شود این مشکل را حل می‌کند. آب‌های معدنی به دلیل مواد پلاستیکی بطری آن و دارا بودن املاح مختلف برای همیشه وهمه‌ی سنین توصیه نمی‌شود ومقرون به صرفه نیز نیست. از آن جا که مصرف سرانه‌ی آب برای هر انسان 200 لیتر برآورده شده است و از این میزان فقط 2 لیتر مصرف خوراکی داشته و ماباقی (معادل 198 لیتر) جهت مصارفی مانند استحمام و شستشو استفاده می‌شود وکیفیت آب موجود مناسب این نوع مصارف است، پس تصفیه دقیق‌تر برای کل این 200 لیتر به خاطر:
نوع مصرف 198 لیتر آن
بالا بودن هزینه
حدر رفت بالای آب در سیستم پس آب این نوع تصفیه، لازم نیست، بلکه بهتر است تصفیه‌ی دقیق‌تر روی آن بخش کوچک‌تری از آب یعنی همان 2 لیتر از 200 لیتر که مصرف خوراکی دارد، در هنگام مصرف در منزل انجام شود.


مناسب‌ترین دستگاه تصفیه آب برای مصارف خانگی:
دستگاه مورد نیاز برای مصرف خانگی، مطابق با تکنولوژی RO (اسمز معکوس یا آب شیرین کن) برای محل‌هایی که آب ورودی دارای مقادیر بیش از حد نرمال جامدات محلول می‌باشد طراحی شده است.
این دستگاه به دلیل دارا بودن 6 و الی 7 فیلتر متفاوت، علاوه بر حذف ذرات معلق و گازهای شیمیایی موجود در آب و کاهش قابل توجه‌ سنگینی (TDS) و سختی (TH) آب، قادر است توسط فیلتر ششم مواد معدنی مورد نیاز بدن را پس از تصفیه کامل به آب اضافه نماید. (مناسب برای کسانی که می‌خواهند مواد معدنی و کانی‌ها بصورت کامل در آب آشامیدنی‌شان وجود داشته باشد.)

دستگاه شش مرحله‌ای RO، با توجه به دارا بودن پمپ تامین فشار، برای مناطقی که فشار آب ورودی کمتر از حد نرمال است نیز مناسب می‌باشد. حد اکثر آب دهی این دستگاه، 8 لیتر در ساعت می‌باشد که جهت رفع نیازهای یک خانواده کافی به نظر می‌رسد. این دستگاه دارای تانک تحت فشار 12 یا 16 لیتری نیز هست که امکان ذخیره‌ی آب را به مصرف کننده می‌دهد.


مکانیزم عملکرد فیلترهای دستگاه تصفیه‌ی آب RO با روش اٌسمز معکوس:
مرحله‌ی اول:
فیلتر پلی پروپیلن: قابلیت حذف کلیه‌ی رسوبات، شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی لوله‌ها، لجن، ذرات معلق تا دقت 5 میکرون.

مرحله‌ی دوم:
فیلتر کربن گرانول که قابلیت حذف کلر آزاد، سموم کشاورزی، تری هالومتان‌ها، طعم، رنگ و بوی نامطبوع آب.

مرحله‌ی سوم:
فیلتر کربن بلاک که قابلیت آن همانند کربن گرانول است، به اضافه‌ی اینکه کلیه‌ی ذرات بزرگ‌تر از 5 میکرون را نیز حذف می‌کند.

مرحله‌ی چهارم:
فیلتر RO ممبران، حذف میکروب‌ها، قارچ، کیست، انگل، نیترات، ویروس‌ها، مواد سمی، آب شیرین کن و پایین آورنده‌ی سختی آب با دقت 0001/0 میکرون.

مرحله‌ی پنجم:
فیلتر کربن نهایی: این فیلتر هر نوع طعم و بوی احتمالی ناشی از ذخیره شدن آب در مخزن دستگاه را حذف می‌نماید.

مرحله‌ی ششم:
فیلتر سرامیکی، حاوی مواد معدنی که بخش قابل توجهی از مواد مصرفی مورد نیاز بدن را وارد آب کرده و باعث گواراتر شدن آب می‌گردد.

مرحله‌ی هفتم:
عمل‌کرد این فیلتر در واقع مانند تابش نور خورشید (اشعه‌ی ماورا بنفش که در طبیعت باعث ضد عفونی کردن آب می‌شود.) به آب باعث ضد عفونی و میکروب زدایی مضاعف آب می‌شود.


ویژگی‌ها و مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی:
تولید آب تصفیه شده با استاندارد جهانی (NSF) با ظرفیت 180 تا 200 لیتر در شبانه روز
قابلیت نصب آسان در اماکن مختلف و تغییر دسترسی آسان و بیش‌تر به آب تصفیه شده و جایگزینی آن با آب بطری
در مدل‌های زیر سینکی و رو میزی
جلوگیری از رسوب در کتری، چای و قهوه ساز، اتوی بخار و سماور
تبدیل آب‌های لب شور به آب شیرین و گوارا توسط غشاهای اسمز معکوس
اضافه شدن مواد معدنی و کانی‌های مورد نیاز بدن به آب آشامیدنی، پس از تصفیه‌ی کامل آن
قابلیت تولید حداکثر 8 لیتر آب تصفیه شده در ساعت
ولتاژ برق: 220 ولت
ماکزیمم فشار پمپ: 100 BAR
حداقل دما: 5 درجه‌ی سانتیگراد
حداکثر دما: 50 درجه‌ی سانتیگراد
ابعاد دستگاه: ارتفاع 45 X عرض 20 X طول 37 (تقریبی)
ابعاد تانک ذخیره: ارتفاع 30 X عرض 30 X طول 30 (تقریبی)
 

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب به روش اٌسمز معکوس RO
توصیه‌ی اکید می شود که فیلترهای سه مرحله‌ی اول (الیافی 5 میکرون، الیافی 1 میکرون، کربن فعال) هر شش ماه یک‌بار تعویض شوند. در صورت آلوده بودن بیش از حد آب ورودی، توصیه می‌شود با تغییر رنگ فیلترهای الیافی و یا افت فشار آب خروجی، فیلترهای سه مرحله‌ی اول تعویض شوند. فیلتر اصلی دستگاه (RO Membrane) در صورت تعویض به موقع فیلترهای سه مرحله اول، گاه تا دو سال نیز عمر می‌کند. فیلتر مرحله پنجم (کربن نهایی) می‌بایست هر یک سال تعویض شود.


ضمانت دستگاه تصفیه آب:
عموما دستگاه‌های تصفیه آب، دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می‌باشند و به همراه نصب رایگان گارانتی دستگاه تصفیه آب از زمان نصب دستگاه محاسبه می‌گردد.


قیمت دستگاه تصفیه آب:
قیمت دستگاه تصفیه آب از 200 هزار تومان شروع می‌گردد و اگر دستگاه 7 مرحله‌ای خریداری نمودید و فیلتر UV را دارا بود، نهایتا قیمت تا 350 هزار تومان می‌باشد.


مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب:
پیشگیری و رفع سنگ کلیه، انواع سرطان، بیماری‌های گوارشی، عفونی، پوستی، عصبی و ..
حذف میکروب‌ها، ویروس‌ها، انگل، کیست، قارچ، نیترات، سم آرسنیک، کلر، مواد سمی حاصل از آفت کش‌ها، زنگ زدگی لوله‌ها، رسوبات و املاح مضر، گل ولای، شن و ماسه، رنگ، بو و طعم بد آب به خاطر استفاده از تمام فیلترهای دقیق با آخرین تکنولوی در دستگاه تصفیه آب خانگی. تصفیه آب در آخرین نقطه شبکه‌ی لوله کشی در آشپزخانه و در هنگام مصرف بوده، بدین ترتیب مانع آلوده شدن دوباره آب توسط لوله‌های شهری و ساختمانی می‌شود.

با توجه به حجم آن جای کمی را اشغال کرده و بخاطر اتصال مستقیم و مخزن‌دار بودن توسط یک شیر مجزای کوچک‌تر بصورت همیشگی آب تصفیه شده را در اختیار شما قرار می‌دهد.
دستگاه تصفیه‌ی آب، علاوه بر رفع بیماری‌ها موجب رقیق شدن و گردش سریع خون در رگ‌ها، آرامش اعصاب، کارکرد بهتر کلیه و قلب، پیش گیری از افزایش فشار خون، ایجاد شادابی و سر زندگی، طراوت پوست، ترمیم بافت‌های آسیب دیده، جلوگیری از ایجاد جرم بر روی دندان‌ها، رفع بوی بد دهان، کاهش استرس و... می‌شود.


سوالات متداول در مورد دستگاه‌های تصفیه آب با روش اسمز معکوس
1- دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس چیست؟
یکی از انواع سیستم‌هایی است که برای تصفیه‌ آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخاطر دقت و مکانیزم عمل‌کرد آن براحتی می‌توان گفت مناسب‌ترین سیستم برای تامین آب شرب تمامی مناطق ایران می‌باشد.

این دستگاه طوری طراحی شده است که فیلترهای انتهایی دارای دقت بالاتر بوده و این افزایش دقت از هر فیلتر به فیلتر بعد به تدریج اتفاق می‌افتد و باعث حذف ذرات درشت‌تر در ابتدای مسیر و حذف ذرات ریزتر در فیلترهای بعدی شده و همچنین عمر فیلترها را بالاتر می‌برد چون در این صورت تقسیم کار بین فیلترهای مختلف صورت گرفته و هر فیلتر مسئول حذف یکسری از ناخالصی‌های مربوط به خود است این فرایند تا فیلتر چهارم یا فیلتر ممبران (RO) (همان فیلتری که عمل اسمز معکوس را انجام می‌دهد که با این اصطلاح در ذیل بیش‌تر آشنا خواهید شد) ادامه داشته و فیلترهای 5، 6 و 7 اعمال تکمیلی تصفیه را انجام می‌دهند.
در این نوع تصفیه وجود فیلترهای 1 تا 5 ضروری بوده و در صورت نبود هر کدام از آن‌ها فرایند تصفیه انجام نمی‌گیرد و در صورت انجام ناقص می‌باشد.
وجود فیلترهای 6 و 7 بستگی به کیفیت آب منطقه و گاهی به سلیقه‌ی مصرف کننده دارد.
فیلتر مرحله‌ی 6 پس از تصفیه‌ی کامل آب مقداری مواد معدنی به آب مصرفی اضافه می‌کند و اغلب اوقات بلااشکال است بجز مواقعی که مصرف کننده بدلیل ناراحتی کلیوی مثل سنگ ساز بودن کلیه تمایل به مصرف آب با درصد کم مواد معدنی و کانی‌ها را دارد (در این مورد هم در ذیل بیش‌تر توزیح خواهیم داد).
فیلتر مرحله‌ی هفتم لامپ UV می‌باشد که با تابیدن پرتوی ماورای بنفش به آب باعث ضدعفونی مضاعف آب می‌شود که استفاده از این فیلتر زمانی توصیه می‌شود که آب دارای آلودگی میکروبی بالایی باشد مانند آب برخی چاه‌ها.
این سیستم تصفیه تنها سیستم قابل استفاده در منزل است که می‌تواند مواد محلول در آب مانند نمک را خذف کند (تبدیل آب لب شور به آب شیرین) به همین خاطر از این دستگاه برای تمام مناطق کشور می‌توان استفاده کرد.


2- فرق سیستم اسمز معکوس با سیستم فیلتراسیون آب در چیست؟
فیلتراسیون آب فقط ذرات بزرگ و مخلوط در آب مثل ذرات گل و لای، لجن، شن و ماسه، زنگ لوله‌ها و کلر را جدا می‌کند در حالی که اسمز معکوس توسط بکارگیری یک غشای نیمه تراوا غیر از جدا کردن ناخالصی‌های ذکر شده‌ی مخلوط در آب تمامی مواد شیمیایی و آلودگی‌های محلول در آب مانند: میکروب‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، نیترات، سموم کشاورزی و آفت کش‌ها (سم آرسنیک)، کیست، نمک، آهک، فلزات سنگین مانند سرب و... را نیز از آن جدا می‌سازد و باعث کاهش سختی و سنگینی آب شده یعنی TDS آب را پایین می‌آورد.


3- مکانیزم عمل‌کرد فیلتر ممبران یا اسمز معکوس (RO) چگونه است؟
اگر یک غشای نیمه تراوا بین دو محلول با غلضت‌های متفاوت قرار گیرد، مقداری از حلال از یک غشاء به طرف دیگر منتقل می‌شود. جهت طبیعی حرکت حلال به گونه‌ای است که محلول غلیظ تر رقیق می‌شود. اگر به سیستم اجازه‌ی رسیدن به تعادل داده شود، در آن صورت سطح آب نمک (محلول غلیظ تر) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت.

این اختلال سطح در دو طرف غشاء را فشار اسمزی می‌گویند. در اسمز معکوس آب خام توسط پمپ به داخل محفظه‌ای که دارای غشای نیمه تراوا است رانده می‌‌شود و چون ناخالصی‌ها قادر به عبور از غشاء نیستند از این رو در یک طرف غشاء آب تقریبا خالص و در طرف دیگر، آب تغلیظ شده وجود خواهد داشت.
این فرایند برای تهیه‌ی آب آشامیدنی از آب‌های که حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی‌های آلی باشند بسیار مناسب بوده و حتی قادر است از آب دریا با PPM 50000 TDS و نیز از آب‌های شور، آب آشامیدن تهیه کند.
آلاینده‌های میکروبیولوژی از قبیل روش اسمز معکوس قادر به جداسازی مواد آلی غیر محلول، مواد آلی محلول، اندوکسین‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و ذرات می‌باشد. روش اسمز معکوس به هاپیرفیلتراسیون (Hyper Filtration) نیز معروف می‌باشد، یعنی با استفاده از این روش ذراتی به کوچکی یون‌ها را نیز می‌توان جدا کرد. همچنین جهت زدودن نمک‌ها و سایر ناخالصی‌های آب و بهبود رنگ، طعم و مزه می‌توان از این روش بهره گرفت. لازم به ذکر است که بیش از یک قرن است این تکنولوژی شناخته شده است ولی در 60 سال اخیر یعنی تا زمانیکه غشاءهای خاص توسعه نیافته بودند این تکنولوژی گسترش چندانی پیدا نکرده بود.


4- در سیستم اسمز معکوس دستگاه‌های تصفیه‌ آب، چه عملی انجام می‌شود؟
آب ورودی از لوله کشی در ابتدا وارد فیلتر مرحله‌ی اول می‌شود و با توجه به اینکه منافذ این فیلتر حدود 5 میکرون است از عبور ناخالصی‌های درشت‌تر مانند گل و لای و شن و ماسه و زنگ لوله‌ها جلوگیری می‌کند. سپس آب وارد فیلتر مرحله‌ی دوم می‌شود و حدود 98 درصد از مواد شیمیایی آلی و ترکیبات کلر را از آب جدا کرده و سپس آب وارد فیلتر مرحله‌ی سوم می‌شود که مانع عبور مقادیر بسیاری از مواد شیمیایی و سمی و حتی نمک و کلر محلول در آب می‌شود و سپس در مرحله‌ی چهارم آب وارد فیلتر ممبران شده که حدود 95 تا 99 درصد آلودگی‌های محلول در آب که اندازه‌ی آن بسیار کوچک است (مانند ویروس‌ها، میکروب‌ها، انگل‌ها و باکتری‌ها) را جدا کرده و از قسمت فاضلاب به بیرون می‌فرستد و سپس آب تصفیه شده وارد مخزن تحت فشار می‌شود تا آب در این مخزن جهت مصرف ذخیره شود.
هنگامی که شیر آب شرب نصب شده بر روی سینک ظرفشویی را جهت برداشت آب باز می‌کنیم مرحله‌ی پنجم فیلترینگ انجام می‌شود به این صورت که آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از این فیلتر عبور می‌کند تا به شیر آب شرب برسد که طی این عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه کافی به آب اکسیژن تزریق می‌شود و آب سالم و پر اکسیژن را تحویل می‌دهد.


5- دستگاه تصفیه آب در کجا نصب می‌شود؟
این دستگاه معمولا زیر سینک ظرفشویی نصب می‌شود که خروجی آن به یک شیر آب شرب که روی سینک قرار می‌گیرد، متصل می‌شود و امکان گرفتن انشعاب جهت اتصال آب به یخچال‌هایی که ورودی آب دارند نیز وجود دارد که البته اگر دستگاه تصفیه آب از نوع رومیزی پنج مرحله‌ای باشد، به علت نداشتن منبع تحت فشار نمی‌توان آن را به یخچال سایدبای‌ساید نصب گردد.


6 - آیا شیر خروجی مجزا برای این سیستم موجود می‌باشد؟
بله . یک شیر آب شرب زیبا و ظریف روی سینک ظرفشویی نصب می‌شود که به شیر آب شرب موسوم است که البته قابلیت انشعاب و اتصال به یخچال هم وجود دارد.


7- آیا مواد معدنی حذف شده توسط این سیستم مورد نیاز بدن انسان نیست؟
بر خلاف جا افتادگی اسم آب معدنی بین مردم اکثرا تصور می‌شود که ویژگی اصلی آب تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن است و اگر این مواد در آب هر چه بیش‌تر باشد برای بدن تقویت به حساب آمده و کم بودن آن ممکن است باعث کمبودهایی در بدن شود در حالی که به گفته‌ی پزشکان و متخصصان تغذیه بیش‌تر مواد معدنی مورد نیاز ما از طریق غذا و سبزیجات جذب بدن می‌شود، یعنی مواد غذایی جامد و مقدار کمی از طریق آب جذب می‌شود (حدودا 20 درصد) و ضمنا این دستگاه مواد معدنی لازم را به بدن می‌رساند و فقط مازاد آن را از آب خارج می‌کند.


8 - آیا سیستم اسمز معکوس سدیم را هم از آب جدا می‌کند؟
بله. سیستم اسمز معکوس اساسا برای نیروی دریایی طراحی شده بود که آب دریا را شیرین کند، زیرا آب دریا سرشار از سدیم و ترکیبات آن است که نمک طعام نیز از آن دسته می‌باشد. برای کسانی که رژیم کم سدیم را می‌خواهند آب این دستگاه خیلی مناسب است.


9- آیا سیستم اسمز معکوس باکتری و انگل را هم از آب جدا می‌کند؟
بله. روزنه‌های غشای ممبران بسیار کوچک‌تر از قطر باکتری و انگل و ویروس است و امکان عبور به آن‌ها نمی‌دهد.


10- طعم آب تصفیه شده توسط این دستگاه چگونه است؟
مزه‌ی آب تصفیه شده این سیستم بستگی به میزان آلودگی‌های آب ورودی دارد زیرا این دستگاه حدود 95 درصد املاح را جدا می‌کند که گاهی مزه‌ی آب بطری‌های آب معدنی را می‌دهد.


11- چه عواملی در کیفیت آب خروجی موثر است؟
چهار عامل اصلی در کیفیت و میزان تولید آب تصفیه شده تاثیر می‌گذارد:

الف) فشار:
هر قدر فشار آب بیش‌تر شود کیفیت و مقدار آب تولیدی نیز بهتر و بیش‌تر می‌شود. فشار 60 PSI ایده‌آل است.

ب) درجه‌ی ‌حرارت:
24 درجه‌ی سانتی‌گراد حرارت ایده‌آل برای دستگاه RO می‌باشد.
اگر درجه‌ی حرارت به 4 درجه برسد تولید RO به نصف خواهد رسید. حداکثر درجه حرارت 29 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد.
لازم به ذکر است که دستگاه سل واتر و آرتیک با توجه به درجه‌ی حرارت 40 درجه طراحی و ساخته شده است.

ج) کل جامدات محلول (T.D.S):
هرقدر میزان جامدات محلول افزایش یابد مقدار آب تولید شده توسط دستگاه کاهش می‌یابد T.D.S بالا می‌تواند توسط فشار مضاعف جبران شود.

د) غشای ممبران:
فیلترهای ممبران موجود در دستگاه‌های عرضه شده در بازار متفاوت می‌باشند و برای شناسابی نوع بهتر آن باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد:
در برخی موارد عنوان می‌شود که دستگاه قادر به تولید حجم بیش‌تری از آب تصفیه شده است این مسئله در بیش‌تر اوقات نشان بر خوب بودن دستگاه نسیت، ممبران موجود در این دستگاه‌ها دارای دقت پایین‌تر می‌باشد به عبارت دیگر قطر منافذ بزرگ‌تری دارند و آب تولیدی آن‌ها از نظر مقدار آبدهی بیش‌تر بوده ولی دقت تصفیه پایین‌تری دارند، نوع دوم دستگاه‌ها، سیستم‌هایی هستند که به مقدار مطلوب و استاندارد اب تولید می‌کنند و در واقع دقت فیلتر ممبران آن‌ها بالا بوده و قطر منافذ فیلتر ممبران آن‌ها 0001/0 میکرون می‌باشد.
این ممبران‌ها که دارای چنین دقتی می‌باشند در مصارف خانگی در 3 ظرفیت 50، 75 و 100 گالن موجود بوده و به ترتیب تولید آب آن‌ها بر حسب لیتر برابر با 200، 300 و 400 لیتر در شبانه روز است که برای مصارف خانگی بیش‌تر از 200 لیتر در اکثر موارد لازم نبوده و توصیه نمی‌شود، فیلترهای 300 و 400 لیتری برای مکان‌های که تعداد نفرات بیش‌تر است مانند ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌ها توصیه می‌شود.


12- آیا می‌توان مقدار آب تولید شده را افزایش داد؟
بله. برای افزایش ظرفیت آب تصفیه شده می‌توان از ممبران‌های با ظرفیت بالاتر استفاده کرد.


13- آیا این دستگاه ضمانت هم دارد؟
بله. این دستگاه دارای یکسال گارانتی بوده و در صورت آبدهی و خرابی قطعات آن به طور رایگان تعویض و یا سرویس می‌شود. (در صورتی که توسط افراد غیر متخصص دست‌کاری نشود).


14- زمان تعویض فیلترها و نحوه‌ی نگهداری از دستگاه چگونه است؟
دستگاه دارای یک آچار مخصوص باز کردن پوشش یا کاور فیلترها می‌باشد که در زمان‌هایی که اشاره می‌شود باید تعویض گردند.
فیلترهای اول تا سوم که عمل پیش تصفیه را انجام می‌دهند معمولا باید هر شش ماه یک‌بار تعویض شوند، البته میزان کارکرد دقیق آن‌ها به عوامل مختلف مانند کیفیت آب ورودی و میزان مصرف دارد ولی بصورت میانگین برای شهری مانند تهران تعویض آن‌ها برای هر شش ماه یک‌بار توصیه می‌شود.
فیلتر مرحله‌ی چهارم که همان ممبران است تا 2 سال عمر می‌کند، البته به شرطی که فیلترهای قبل از آن یعنی فیلترهای پیش تصفیه هر شش ماه یکبار تعویض شوند تا فیلتر ممبران که هزینه‌ی بالاتری دارد طی این مدت صدمه نبیند.
فیلترهای مرحله‌ی 5 و 6 بهتر است هر یک سال یک‌بار تعویض شوند.

توجه داشته باشید که فاکتورهای اصلی برای تعیین دقیق زمان تصفیه:
کیفیت آب ورودی
میزان مصرف
دمای آب ورودی

ولی چون این فاکتورها حتی در یک شهر در مناطق مختلف فرق کرده و ممکن است حتی در یک محل در زمان‌های مختلف متفاوت باشند، پس بنا را بر حد معمول مصرف یک خانواده پر جمعیت با کیفیت معمول آب آن شهر در نظر می‌گیریم که اکثرا مناسب‌ترین زمان‌ها در بالا اشاره شد.


15- چه موقع ممبران این دستگاه باید تعویض شود؟
اگر فیلترهای پیش تصفیه مرتب هر شش ماه یک‌بار تعویض شوند فیلتر ممبران تا 2 سال عمر می‌کند.
البته با تست TDS نیز می‌توان به سلامت یا عدم سلامت ممبران پی برد.


16- سیستم اسمز معکوس از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟
هر چند که تصور می‌شود که سیستم اسمز معکوس در حدود 10 سال است که مورد استفاده قرار گرفته است ولی در سال 1962 دولت آمریکا اولین سیستم تصفیه به روش اسمز معکوس را که قابلیت تولید حدود 1000 گالن آب تصفیه شده در روز را داشت تولید کرد.
امروزه بیش از 3000 سیستم تصفیه آب بزرگ به روش اسمز معکوس وجود دارد که چندین میلیون گالن آب تصفیه شده جهت استفاده تولید می‌کنند.
در سال 1991 ارتش آمریکا 8000 دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خرید تا آب مناسب و تصفیه شده به سربازان خود که در صحراها و جنگل‌ها در حرکت بودند فراهم کند. در سال 1993 نیز حدود 6300 دستگاه دیگر جهت سربازانی که به منطقه سیل زده در غرب این کشور اعزام شده بودند خریداری و تامین کرد.

2020 © Copyright - almaatech.ir