راهنمای انتخاب کولر گازی

راهنمای انتخاب بهترین کولر گازی کم مصرف


در انتخاب یک کولر گازی موارد متعددی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد، ما در این مطلب قصد داریم چند مورد مهم در مورد کولر گازی را مورد بررسی قرار دهیم:

باید توجه داشت که بهای برق مصرفی سرمایش
کولر گازی مربوط به پله‌های آخر مصرف می‌باشد که در استان‌های شمالی این بها بین 1500 تا 2150  ریال بر هر کیلووات می‌باشد و با توجه به افزایش بیست درصدی هزینه برق در تابستان، ارزش متوسط هر کیلو وات ساعت صرفه جویی حدودا 2200  ریال می‌رسد. بنابراین راهنمای انتخاب سیستم سرمایش و راهکارهای کاهش مصرف انرژی در کولر گازی در فصل گرمایش بسیار با ارزش می‌باشد.

لازم است که در هنگام خرید کولر گازی به برچسب انرژی کولر گازی و اسپیلیت توجه داشته باشید. بازده انرژی کولر گازی‌ها بیان می‌شود که نمایان‌گر تولید سرمایش به ازای هر واحد مصرف برق برحسب وات و یا EER گازی برحسب KW/KW  و یا BTU/W  می‌باشد. واحد راندمان نیز  KW یا BTU کیلو وات به ازای واحد تولید سرمایش برحسب بزرگ‌تر باشد، تولید سرمایش به ازای یک وات و یا یک کیلو وات توان مصرفی بیش‌تر EER می‌باشد. در استانداردهای ملی تجهیزات خانگی بر اساس نوع و ظرفیت، کولر گازی پنجره‌ای ملزم به داشتن نرخ بازده انرژی هستند.

فاکتور مهم دیگر که باید در هنگام انتخاب کولر گازی مورد توجه قرار بگیرد ارتفاع اتاق، سایه‌گیر بودن اتاق، و ابعاد پنجره است.

 

برچسب انرژی:

برچسب انرژی صفحه‌ای حاوی اطلاعات مربوط به معیارها و مشخصات فنی در هر محصول و مقایسه‌ی آن‌ها با معیارها و مشخصات فنی مصوب است. اطلاعات مندرج بر روی برچسب باید به صورت خوانا و واضح باشد، برچسب باید هم بر روی کولرگازی و هم بر روی کارتن بسته بندی در محلی نصب شود که به راحتی قابل رویت باشد. زیرا در بازار کولرگازی های فیک زیاد شده و باید بیشتر دقت نمایید.

 

موارد مندرج در برچسب انرژی کولر گازی

 • هریک از نشانه‌ها به صورت زیر معرفی می‌شوند:
 • علامت استاندارد و نام برچسب کولر گازی
 • شاخص بازده انرژی کولر گازی
 • نسبت بازده انرژی، کولر گازی EER
 • ظرفیت سرمایش کولر گازی (برحسب بی تی یو بر ساعت)
 • ظرفیت سرمایش کولر گازی (برحسب کیلووات)
 • توان مصرفی اسپلیت (برحسب کیلووات)
 • نوع کولر گازی
 • کلاس آب و هوایی اسپلیت
 • ظرفیت گرمایش اسپلیت (برحسب کیلووات)
 • بازده حرارتی کولر گازی
 • ظریب عملکرد سرمایش اسپلیت
 • نام سازنده و مدل داخلی و بیرونی کولر گازی

 

مهمترین مورد در راهنمای خرید کولر گازی برچسب انرژی اسپلیت و موارد مندرج در آن است که در زیر مورد بررسی قرار می دهیم؛

اولین نکته‌ی انتخاب، تعیین سایز و ظرفیت متناسب کولر گازی است.
توصیه: ظرفیت و سایز مناسب اسپلیت به ازای هر متر مربع فضای اتاق بین 200 BTU است تا 300 BTU مگر اینکه واحد آپارتمان شما در آخرین طبقه واقع شده باشد و سقف آن، پشت بام ساختمان باشد که BTU 400 به ازای هر متر مربع اتاق، مجاز خواهد بود.
مثال: برای اتاق نشیمن 40 متری که در وسط ساختمان واقع گردیده است یک کولر گازی یا اسپیلیت 12000 می‌تواند کافی باشد.

 

محاسبه‌ی میزان کاهش مصرف انرژی کولر گازی راندمان بالاتر نسبت به کولر گازی راندمان پایین‌تر

100*{1-(EER راندمان پایین / EER راندمان بالا)} = درصد صرفه جویی

 1. در هنگام خرید کولر گازی باید با وجود امکاناتی مانند دکمه‌ی عملکرد کولر گازی و یا برنامه‌های اقتصادی کولر گازی و برنامه‌ی مدیریت هوشمند اسپلیت توجه شود و موارد مختلف در این زمینه از فروشنده مورد سوال قرار گیرد.
 2. در هنگام خرید اسپلیت به مزیت‌های تعمیر و نگهداری و ارائه سرویس‌های خدمات و پشتیبانی کولر گازی توجه شود. ارائه‌ی روش‌های نگهداری درست توسط شرکت تامین کننده می‌تواند به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود. لازم است تا نحوه‌ی ارائه و انواع خدمات کولر گازی نیز مورد سوال قرار گیرد. به عنوان مثال سرویس‌های ابتدای فصل و... کولر گازی دو تکه یا اسپلیت دارای مزایا زیر می‌باشد:
 3. کولرگازی اسپلیت به طور معمول دارای راندمان کمی بالاتر از کولر گازی پنجره‌ای می‌باشد.
 4. محدودیت نصب کولر گازی یا اسپلیت کم‌تر است و می‌توان کندانسور را در مکان‌های مناسب‌تری قرار داد که خود موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود.
 5. عدم انتقال صدای کندانسور به داخل فضای تحت تهویه‌ی کولر گازی
 6. استفاده از کولر گازی راندمان بالاتر به معنی کارکرد کمتر کمپرسور کولر گازی و افزایش طول عمر اسپلیت نیز می‌باشد.
 7. ظرفیت کولرگازی باید متناسب فضای تحت سرمایش انتخاب گردد. ظرفیت سرمایش کولرگازی عموما در 24000 می‌باشد.

 

نکته مهم در بهره وری کولر:

برای بهره ور بودن یک کولر گازی ابعاد مناسب بسیار با اهمیت است. الزاما هر کولر گازی بزرگ، بهترین اسپلیت نمی‌باشد زیرا به طور یکنواخت یک ناحیه را خنک نمی کند. بهره وری یک کولر گازی کوچک‌تر در یک دوره‌ی طولانی بیش‌تر است و رطوبت هوا را نسبت به کولر گازی بزرگ‌تر که به تعداد می‌شود به طور موثرتری کم می‌کنند.
 

در هنگام نصب نیز باید موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرد:

نصب کولر گازی توسط افراد آموزش دیده و با صلاحیت انجام شود.
هنگامی که کولر گازی نصب می‌شود باید تراز شود تا سیستم آبرسانی داخلی با مکانیزم‌های دیگر به طور موثری کار کنند پانل داخلی کولر گازی روی دیوار سالن یا اتاق باید با فاصله مناسب 40 سانتی متر تا 50 سانتی متر از سقف نصب گردد.

 

کندانسور کولر گازی تا حد امکان در مکان مناسب با مشخصات زیر نصب گردد:

در معرض نور مستقیم نباشد و ترجیحا در زیر سایه‌بان قرار گیرد.
در معرض جریان هوا و وزش باد باشد و فاصله آن با دیوارها و موانع دیگر مناسب باشد.
انجام سرویس فصلی و تمیز کردن کندانسور تا حد امکان راحت باشد.
اگر امکان
نصب کولر گازی شما در گوشه اتاق است، در جست و جوی کولر گازی‌ای باشید که بتواند جریان هوا را در جهت مطلوب بر اساس جانمایی اتاق شما هدایت کند. اگر شما می‌خواهید تا کولر گازی را در گوشه‌ی باریک انتهای یک اتاق طویل نصب کنید، با استفاده از یک فن هوای سرد شده را به داخل اتاق بفرستید.

 

توصیه‌های سازنده در هنگام نصب به کار گرفته شود.

واحد بیرونی کولر گازی اسپلیت یا پنجره‌ای نباید در فضاهای بسته باشد. زیرا گرمای خروجی کولر گازی موجب افزایش دمای محیط و افزایش دمای محیط نیز باعث موجب افت راندمان کولر گازی می‌گردد.
اطراف کولر گازی پنجره ای و اطراف منفذ عبور لوله‌های ارتباط واحد داخلی با خارجی
کولر گازی یا اسپلیت باید به صورت مناسبی درزبندی شود.
هوای خنک کولر گازی از پنل داخلی به سمت رو به رو جریان می‌یابد، بنابراین پنل داخلی را درست در جایی قرار دهید که رو به روی محل نشستن با حضور اعضای خانواده باشد. طول پرتاب هوای کولر گازی بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر می‌باشد.

 

نتیجه گیری:

در انتخاب کولر گازی خوب باید به همه موارد دقت کنید از جمله برچسب انرژی، بهای برق مصرفی(یکی از مهمترین اولویت ها در انتخاب کولر می باشد که کولرهای گازی کم مصرف اینورتر بیشتر مورد توجه اکثریت خریداران می باشد)، قیمت مناسب، نمایندگی و اعتبار فروشنده، متراژ و دمای محیط تا بتوانید در خرید کولر گازی خود به مشکلی برنخورید علاوه بر اینها در بازار جنس های قلابی و بدون استاندارد وجود دارد که باید بیشتر مراقب انتخاب خود باشید.

 

برای مشاهده مشخصات فنی و قیمت محصولات کولر گازی کم مصرف و جدید روز لینک زیر کلیک نمایید.

مشخصات، قیمت و خرید کولر گازی

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir