loader-img
loader-img-2
دستورالعمل نصب یک ترموستات دیجیتالی

بسیاری از منازل، برای کنترل گرمایش و سرمایش خود، دارای سیستم‌های ترموستات قدیمی هستند که این سیستم‌های ترموستاتی ممکن است کارایی کافی را نداشته باشند و علاوه بر آن هزینه‌های گرمایشی منزل شما را نیز بالا ببرند.
یکی از راه‌های بسیار کم‌هزینه برای کمک به کاهش هزینه‌های گرمایشی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، جایگزین کردن ترموستات‌های قدیمی با ترموستات‌های دیجیتالی است. بعضی از انواع این ترموستات‌ها قابلیت برنامه‌ریزی نیز دارند، بدین نحو که شما می‌توانید بازه حرارتی موردنظر خود را وارد دستگاه کنید تا ترموستات به‌صورت خودکار دمای محیط را در بازه موردنظرتان نگه دارد.


با توجه به مقدمه ذکرشده آموزش نحوه نصب یک ترموستات دیجیتالی می‌تواند بسیار سودمند باشد. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم:

مراحل اجرا:
1- خریداری کردن یک دستگاه ترموستات دیجیتال از مراکز قابل‌اطمینان.

2- قبل از اقدام به نصب ترموستات باید سیستم گرمایش منزل را خاموش کرد.

3- کاور مربوط به ترموستات قدیمی را خارج کنید. لازم به ذکر است که کاور اغلب ترموستات‌ها با یک فشار جزیی به‌سادگی خارج می‌شود.

4- پس از گشودن درپوش، پیچ‌های مربوطه را بازنموده و ترموستات را از دیوار خارج کنید. سپس سیم‌های موجود در درون ترمینال ترموستات را قطع کرده و آن‌ها را علامت‌گذاری کنید تا پس از نصب ترموستات جدید بتوانید آن‌ها را دوباره در محل صحیح خود قرار دهید.
این کار را می‌توانید با قرار دادن حروفی در کنار هر سیم انجام دهید و پس از نصب مجدد از طریق این حروف محل صحیح سیم‌ها را تشخیص دهید.
درصورتی‌که سوراخ پیچ‌های قدیمی مناسب باشد، می‌توان از همان پیچ‌ها و سوراخ‌ها استفاده کرد. در غیر این صورت و درصورتی‌که دیوار سست باشد باید از وسایل کمکی مانند رول پلاک استفاده نمود.

5- پایه ترموستات جدید را در محل ترموستات قبلی نصب کنید.

6- در مرحله بعد، سیم‌ها را در محل مناسب در پایه ترمینال روی دیوار، مجددا نصب کنید.

7- در مرحله بعد باتری‌ها را در محل خود قرار دهید.

8- کاور یا درپوش ترموستات جدید را با واردکردن مقدار جزیی فشار روی ترموستات نصب کنید.

9- پس از نصب درپوش ترموستات را روشن کنید.

10- پس از روشن کردن دستگاه، درجه حرارت مدنظر خود را وارد کنید.
اگر دستگاه ترموستات شما به‌صورت دیجیتالی و قابل‌برنامه‌ریزی باشد، می‌توانید به‌سادگی حداقل و حداکثر دمای موردنظر خود را وارد نموده تا دستگاه به‌صورت خودکار این دما را در تمامی ساعات شبانه‌روز برایتان فراهم کند.


لازم به ذکر است که استفاده از ترموستات‌های دیجیتالی در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته متداول است و همین امر سبب صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف انرژی این کشورها شده است. امید است که در کشور ما نیز ازاین‌گونه تکنولوژی‌ها به بهترین نحو استفاده شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir