داکت اسپلیت چیست؟


داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) یکی از رایج‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع در سطح جهان است، این سیستم همانند کولر گازی از یک واحد داخلی (هواساز) و یک واحد خارجی (کندانسور) تشکیل شده است که توسط لوله‌های مسی به یکدیگر متصل می‌گردد.
استفاده از هوای برگشت جهت بالا بردن راندمان کاری دستگاه و مصرف سوخت کم‌تر و همچنین هوای تازه جهت نیاز مبرم هر واحد آپارتمانی که چه در تابستان و چه در زمستان اکسیژن کافی جهت سلامت جسمی افراد را تأمین نماید از مزایای دیگر این سیستم می‌باشد.
سرمایش و گرمایش در این سیستم توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می‌پذیرد.


تفاوت سیستم داکت اسپلیت با سیستم ترکیبی اسپلیت دیواری و رادیاتور
به جای استفاده از چندین پنل دیواری در یک واحد مسکونی یا اداری، از یک هواساز مرکزی در پشت سقف کاذب استفاده می‌گردد که به وسیله کانال، تمامی اتاق‌ها و فضاهای مورد نیاز تهویه می‌شوند.
سیستم گرمایش بسیار قوی: برای گرمایش از کویل آب گرم استفاده می‌شود که از پکیج یا موتور خانه تامین می‌شود و سیستم رادیاتور حذف می‌شود و همچنین 20 درصد تا 30 درصد در مصرف گاز صرفه جویی خواهد شد. همچنین سرعت گرمایش فضا در مقایسه با رادیاتور بسیار بالاست.


مزایای سیستم داکت اسپلیت
1- سرمایش مطبوع در تابستان و کاهش مصرف برق تا 50 درصد در مقایسه با کولر گازی
2- گرمایش بسیار قوی توسط کویل آب گرم از پکیج یا موتور خانه و صرفه جویی در مصرف گاز در زمستان 20 درصد تا 30 درصد
3- حذف سیستم رادیاتور و لوله کشی‌های مربوطه
4- اجرای بسیار سریع توسط کانال‌های فلکسی عایق‌دار
5- استقلال هر واحد از نظر مصرف انرژی
6- انتقال سرمایش و گرمایش مطبوع توسط کانال در هر واحد به تمام فضاها، حذف پنل‌ها و استفاده مناسب از فضای داخلی
7- کاهش صدای فوق‌العاده توسط کانال‌های فلکسی بل عایق‌دار (انعطاف پذیر) جدید
8- حذف لوله کشی‌های اضافی در ساختمان
9- فیلتراسیون هوا توسط فیلترهای قابل شستشو
10- کاهش هزینه تمام شده بوسیله حذف سیستم رادیاتور
11- قابلیت نصب دستگاه برای فضاهای کوچک تا بزرگ
12- عدم نیاز به استفاده از تکنسین نگهداری
13- امکان استفاده در ساختمان‌های در حال بازسازی با حداقل تعمیرات
14- امکان طراحی سیستم متناسب با سردترین وگرم‌ترین مناطق
15- حذف کانال کشی عمودی


یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین برندهای موجود در بازار ایران برند نام آشنای میدیا می‌باشد. این شرکت تحت لیسانس دو شرکت پرقدرت جهانی، توشیبای ژاپن و کریر آمریکا در چین مشغول په کار می‌‌باشد، در حال حاضر محصولات این شرکت به تمام نقاط جهان از جمله ایران صادر می‌شود. سابقه کار سیستم‌های تهویه مطبوع میدیا در ایران به حدود 15 سال می‌رسد از این رو از نظر کیفیت، تحویل کالا، گارانتی و خدمات پس از فروش جزو شرکت‌های قابل اعتماد در این زمینه می‌باشد.

یکی از محصولات این شرکت که در داخل کشور با استقبال خوبی روبروست داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی می‌باشد که در ذیل مختصری در مورد این محصول توضیح داده خواهد شد.


نحوه‌ی عملکرد سیستم سرمایش و گرمایش دستگاه تهویه مطبوع داکت اسپلیت
اسپلیت یونیت کانالی از دو قسمت مجزا به نام هوارسان و کندانسینگ یونیت تشکیل شده که توسط دو لوله مسی به یک‌دیگر متصل شده که سرمایش مورد نیاز را از طریق گاز فریون و کمپرسور تامین می‌کند. لازم به ذکر است که نوع کمپرسور دستگاه از نوع اسکرول می‌باشد و سیستم گرمایش این دستگاه نیز از طریق کویل آب گرم تامین می‌شود. پس از مکش هوای داخل واحد و فیلتراسیون توسط دستگاه مذکور، عمل سرمایش یا گرمایش روی هوای ورودی صورت پذیرفته و هوای سرد و گرم نهایی از طریق یک کانال افقی (مشابه کانال کولر) و البته در ابعاد کوچک‌تر به فضاها منتقل می‌گردد. قابل توجه است که کلیه کانال‌ها فقط در سقف کاذب اپارتمان خواهد بود و به صورت عمودی تا پشت بام حرکت نخواهد کرد و دریچه‌های تعیین شده برای خروجی‌های مد نظر بنا به cfm مورد نیاز طراحی و اندازه گیری خواهد شد که عامل این سنجش با گیجی به نام داکتیلاتور می‌باشد.


مواردی که باید بعنوان پیش فرض برای استفاده از سیستم داکت اسپلیت وجود داشته باشد
1- منبع تولید آب داغ (موتورخانه، پکیج) در ساختمان وجود داشته باشد.
2- گاز یا موتور خانه وجود داشته باشد.
3- صرفاً استفاده از یک سیستم تراکمی جهت سرمایش مد نظر باشد.


در زمستان هوا با عبور از کویل آب گرم که به یک منبع تولید آب داغ (موتور خانه یا پکیج) متصل است، گرم می گردد توسط فن چند سرعته در کانال‌های مربوطه توزیع و نهایتاً از طریق دریچه‌های خروجی هوا به اتاق‌ها، پذیرایی و... گرمایش مطبوع را هدیه می‌دهد.
مزایای استفاده از اسپلیت یونیت کانالی و همچنین مقایسه بین این سیستم و سیستم‌هایی که بصورت متداول در آپارتمان‌ها استفاده می‌شود را از جهات مختلف به اختصار مورد بررسی قرارداده‌ایم.

2020 © Copyright - almaatech.ir