خازن کولر گازی و روش‌های تست آن

خازن در کولر گازی:
قسمت الکتریکی اسپلیت‌ها شامل قسمت‌هایی چون دوشاخه و سیم‌های رابط، کمپرسور، خازن، رله بار زیاد (اورلود) رله راه انداز ترموستات، کلید چند وضعیتی (کلید فن)، کلید اصلی کولر و کنترل از راه دور (در کولر گازی دو تکه) می‌باشد.
در کولر گازی از یک خازن و در بعضی از کولر گازی‌ها از دو خازن به منظور ایجاد گشتاور راه اندازی کمپرسور استفاده می‌شود. شکل متداول به کارگیری خازن، به این  صورت است که یک خازن برای راه اندازی موتور فن (پروانه) و یک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد ظرفیت این خازن ها در کولر گازی مختلف متفاوت است.


روش‌های تست خازن کولر گازی:
1- ساده‌ترین راه تست خازن آن است اگر حدس زدید که خازن خراب است، یک خازن با همان مشخصات در مدار قرار دهید چنانچه عیب برطرف شد حدس شما درست است.

2- چنانچه روی خازن اثرات برآمدگی / ترکیدگی دیده شود احتمال معیوب بودن خازن زیاد است.

3- بهترین روش استفاده از اهم متر عقربه‌ای است ابتدا دو سر خازن را به هم زده تا چنانچه ولتاژ ذخیره شده در خازن وجود دارد، تخلیه (دشارژ) شود. با وصل کردن دو سر سیم‌های اهم متر به دو سر خازن، چنانچه عقربه بسرعت تا انتها رفته و دوباره به آرامی تا وسط صفحه برگشته و از آن جا به کندی به جای اول خود برگردد در این صورت خازن سالم وگرنه معیوب است.

4- روش خطرناک، چنانچه دو سر خازن را با دو رشته سیم به ولتاژی که روی آن نوشته وصل و سپس به هم متصل کنید اگر شعله (جرقه) آبی شدید ایجاد کرد، خازن سالم است و اگر شعله زرد رنگ و ضعیف بود خازن خراب است. استفاده از این روش توصیه نمی شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir