تقسیم بندی انواع پمپ

تعریف پمپ
پمپ دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می‌کند و نتیجه آن افزایش انرژی پتانسیل (فشار سیال عبوری از پمپ) و یا انرژی جنبشی (سرعت سیال و انتقال سیال) می‌باشد.

به صورت کلی پمپ‌ها به دو رده پمپ‌های دینامیکی و پمپ‌های جابجایی مثبت تقسیم می‌گردند. پمپ‌های دینامیکی پمپ‌هایی هستند که در آن‌ها انتقال انرژی به سیال به صورت دینامیکی می‌باشد.
پمپ‌های جابجایی مثبت پمپ‌هایی هستند که سیال توسط آن‌ها جابجا می‌گردد. به عبارتی تفاوت دو نوع پمپ اشاره شده در نحوه انتقال انرژی به سیال است. با مثال زیر می‌توان تفاوت دو نوع پمپ فوق را بیان کرد. فرض کنید قرار است تکه سنگی از سطح زمین به ارتفاع 10 متری منتقل شود. این عمل را می‌توان به دو طریق انجام داد: روش اول این است که با بستن سنگ به یک تکه نخ و چرخاندن و رها کردن ناگهانی آن سنگ به ارتفاع مورد نظر پرتاب کرد و در روش دوم می‌توان سنگ را از طریق جابجا کردن مثال استفاده از پلکان به ارتفاع 10 متری منتقل کرد. همانطور که ملاحظه می‌کنید در هر دو روش انرژی خاصی به صورت پتانسیل به سنگ داده می شود ولی در روش اول به صورت دینامیکی (سرعت) و در روش دوم به صورت جابجایی و در نهایت سنگ به ارتفاع مورد نظر منتقل شده است.


تقسیم بندی پمپ‌ها
همان طور که در تقسیم بندی نشان داده شده در زیر آمده است هر کدام از دو رده پمپ‌های دینامیکی و جابجایی مثبت در انواع مختلفی در صنعت وجود دارد.

 - پمپ دینامیکی:

توربو پمپ ها (سانتریفیوژ):
جریان شعاعی
جریان مخلوط
جریان محوری

مخصوص انژکتور


 - پمپ جابجایی مثبت:

رفت و برگشتی:
پیستونی
دیافراگمی

دوار:
دنده‌ای
پره‌ای
پیچی


پمپ‌های گریز از مرکز
کاربرد پمپ‌های گریز از مرکز
پمپ‌های گریز از مرکز به لحاظ کاربرد گسترده، هزینه‌ی پایین و نگهداری و تعمیرات آسان، اغلب در واحدهای صنعتی به کار گرفته می‌شوند. بیش‌تر این پمپ‌ها برای انتقال آب و سایر سیالات سبک به کار می‌روند. پمپ‌های مزبور را می‌توان برای پمپاژ دو قاب، خمیر و تراش‌های چوب و یا مواد سنگین دیگر به کار گرفت. اما هنگام پمپاژ این مواد باید شرایط خاصی را در نظر گرفت. تغییر پمپ‌های استاندارد به منظور انتقال مواد سنگین معمولا به پروانه هایی با اندازه و اشکال متفاوت نیاز دارد.

شما حتما بعنوان عضوی از گروه نگهداری تعمیرات تاکنون یک پمپ گریز از مرکز را تعمیر کرده‌اید و یا در انجام تعمیر آن مشارکت داشته‌اید. شاید متوجه شده‌اید که پس از پیاده کردن لوله‌ها و بدنه پمپ، کار برروی قسمت‌های داخلی آن نسبتا ساده است. همین سادگی تعمیرات و نیاز اندک به نگهداری و تعمیرات باعث شده است که کاربرد پمپ‌های گریز از مرکز تا این حد گسترش یابد. در این جا به شرح قطعات داخلی و ساختمان پمپ می پردازیم.


طرز کار پمپ
طرز کار این پمپ بر پایه نیروی گریز از مرکز است. همچنان که سیال وارد دهانه ورودی یا بخش مرکزی پمپ می‌شود در اثر چرخش پره‌ها به طرف بیرون رانده می‌شود. از آن‌جا که سرعت سیال در لبه بیرونی پروانه بیش‌تر است مقدار حرکت سیال افزایش می‌یابد. با ورود سیال بیش‌تر به داخل پمپ، مقدار حرکت سیال در بدنه پمپ که در بر گیرنده پروانه پمپ است افزایش می‌یابد سپس این سیال بافشار از دهانه خروجی پمپ به بیرون رانده می‌شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir