loader-img
loader-img-2
تفاوت گاز R22 با R410 کولر گازی

مقایسه دو گاز R22 با R410A و تفاوت آنها با همدیگر:

یکی از داغ‌ترین مباحث در تهویه مطبوع و صنعت سرمایش و گرمایش تفاوت بین دو گاز مبرد R22 و R410a بوده است. همان طور که از نام کولرگازی مشخص است، کولرگازی برحسب مبردها و سرد کننده هایی از جنس گاز کار می کنند. متداول ترین گازهای مورد استفاده در کولرگازی گاز R22 و گاز R410a می باشد. در گذشته تقریبا در ساخت و تولید تمامی کولرگازی ها از گاز مبرد R22 استفاده می‌شد. تفاوت گاز R22 با R410a این است که از تراکم پذیری بالاتری برخوردار است و همچنین کیفیت سرمایش مطلوب‌تری ایجاد می‌کند. اما مشکل آن آسیب رساندن به محیط زیست می باشد در صورتی که گاز R410a دوستدار محیط زیست است. در ادامه به بیان دیگر تفاوت گاز R22 با R410a می‌پردازیم:

 

تفاوت گاز R22 و R410A

 

گاز R22:

گاز R22 با فرمول HCFC (هیدرو کلروفلوروکربن) که کپسول آن به رنگ سبز رنگ است. هر چه عدد بعد از R کوچک تر باشد تخریب بیشتری به لایه اوزون وارد می کند. به عنوان مثال گاز R12 آنقدر میزان تخریب کنندگی بالایی داشت که به صورت کامل منسوخ گردید. البته تولید گاز های R22 نیز کمتر شد و تنها به درخواست مشتری استفاده می گردد. 

 

گاز R22

در این مقاله بخوانید: ساختار کمپرسور کولر گازی گرین با گاز R22

 

گاز R410a:  

گاز R410a با فرمول HFC (هیدروفلوروکربن) که کپسول آن به رنگ صورتی است. به دلیل این که خطری برای لایه اوزون ندارد. و دارای مزایایی از جمله گنجایش سرمایش بیشتر، نقطه جوش پایین تر نسبت به گاز R22، تخریب کمتر برای لایه ازن، تولید گرمای بهتر در فصل سرما می باشد که سبب محبوبیت بیشتر از گاز گردیده است.

 

گاز R410A

 

از کجا بفهمیم گاز دستگاه ما R22 است یا R410A؟

راه اول این است که میتوانید به وسیله برچسب اطلاعات کولرگازی از نوع و وزن گاز دستگاه خود مطلع شوید.
و راه دیگر، تشخیص از روی سایز والف شیر سرویس است که اگر مهره کوچک باشد از گاز R22 استفاده شده و اگر مهره آن بزرگ تر باشد گاز مورد استفاده آن گاز R410A می باشد. (توجه داشته باشید که به علت سایز متفاوتی که دارند در زمان وکیوم باید از شلنگ مخصوص برای هر کدام استفاده نمایید.)

 

نکته: گاز R22 و گاز R410A نباید بایکدیگر ترکیب شوند زیرا روغن داخل کمپرسور های آن ها با یکدیگر همخوانی ندارند. همچنین فشار کارکرد این دو گاز با هم متفاوت است. فشار کارکرد گاز های R410A تقریبا 2 برابر گاز R22 می باشد. سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که دارای گاز R410A باشد تا در آینده برای شارژ و تعمیرات کولرگازی خود هزینه کمتری را بپردازید.

 

چه جوری تشخیص بدهیم که کولرگازی نیاز به شارژ گاز دارد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است گاز کولرگازی تنظیم نباشد یا گاز نداشته باشد. مانند زمانی که موتور دستگاه تنظیم شده و یا زمانی که ما بیش از حد معمول در سیستم لوله استفاده کردیم. یا این که سیستم کلا نشتی دارد که در این صورت ابتدا باید آن را پیدا و برطرف نماییم. یکی دیگر از کار مهم قبل از اندازه گیری گاز تمیز کردن و شست و شوی سیستم می باشد زیرا اگر کثیف باشد به دستگاه فشار وارد می شود و زمانی که دستگاه تحت فشار باشد میزان گاز بالاتری را نشان می دهد و نمی توانیم میزان دقیق گاز را بفهمیم.

 

چطوری تشخیص بدیم که گاز دستگاه تنظیم نمی باشد؟

1. اگر سرمای دستگاه کم باشد.
2. صدای موتور دستگاه بیش از حد معمول است.
3. از خنکی لوله ها نیز می توانیم متوجه شویم که دستگاه تنظیم است یا خیر. 
4. تشخیص گاز به وسیله اهم متر است.
توجه: آمپر متر روی دستگاه اینورتر جواب نمی دهد زیرا آمپر دستگاه های اینورتر متغییر است و تنها روی دستگاه های معمولی جواب می دهد.

5. استفاده از گیج فشار

 

چطور گاز دستگاه را شارژ و تنظیم کنیم؟

شارژ دستگاه دو نوع است:
1. در نوع اول کلا گاز دستگاه را تخلیه می کنیم و پس از وکیوم آن دوباره از اول دستگاه را شارژ می کنیم به این نوع شارژ کردن شارژ کامل می گویند.

2. در نوع دوم مقداری از گاز دستگاه کم شده و می خواهیم گاز اضافه کنیم که به این نوع شارژ گاز تکمیلی می گویند.

 

روش های شارژ گاز کولرگازی:

1. استفاده از آمپرمتر
2. استفاده از ترازو
3. استفاده از گیج فشار

 

بیشتر بخوانید: نحوه شارژ گاز R410a
 

در همین سایت ما با کارشناسان فنی به سوالات شما درباره تفاوت فنی و خرید کولر گازی به صورت آنلاین پاسخ می دهیم بنابراین اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین سایت و شماره های تماس ذکر شده شروع به گفت گوی آنلاین نمایید.

 

جهت مشاهده مشخصات فنی و خرید بهترین مارک کولر گازی اینورتر R410a و کم مصرف و سوالاتی از این قبیل، به صفحه فروشگاه خرید کولر گازی مراجعه نمایید.

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir