تفاوت گاز R22 با R410 کولر گازی

مقایسه دو گاز R22 با R410A و تفاوت آنها با همدیگر:

یکی از داغ‌ترین مباحث در تهویه مطبوع و صنعت سرمایش و گرمایش تفاوت بین دو مبرد R22 و R410A بوده است. در گذشته تقریبا در ساخت و تولید تمامی کولر گازی ها از مبرد R22 استفاده می‌شد. R22 در قیاس با R410 از تراکم پذیری بالاتری برخوردار است و لذا کیفیت سرمایش مطلوب‌تری ایجاد می‌کند. اما مشکل آن آسیب رساندن به محیط زیست است. در ادامه به بیان تفاوت این دو می‌پردازیم:

گاز R22:

گاز R22 از سال 2015 دیگر تولید نمی‌شود. گاز R22 یک هیدرو کلوروفلوئورو متان است که به جو زمین آسیب و خسارت وارد می‌کند.

 

گاز R410A:

گاز R410A به تازگی مجوز استفاده در سیستم‌های خانگی را گرفته است. (که هیچ خطری برای لایه اوزون ندارد .HFC این گاز یک هیدرو فلوئوروکربن) کار می‌کنند بسیار قابل اعتمادتر و کارآمدتر هستند.
از آن‌جا که جذب R410A مدل‌های جدید طراحی شده سیستم‌های مطبوع که با گاز است بنابراین کمپرسور سیستم کولر گازی شما خنک‌تر کار خواهد کرد و همچنین این امر R22 بیش‌تر از R410 و انتشار گرما توسط ریسک سوختن کمپرسور را در دماهای بالا که بیشتر کار خواهد کرد پایین‌تر می‌آورد.

 

تفاوت گاز R410A و R22 :

R410Aبا فشار بیشتری نسبت به R22 کار می کند به همین علت سازگاری بهتری با کولرگازی ها دارد. همچنین راندمان انتقال حرارت بهتری دارد و دستگاه برای همان مقدار مبرد خنک کننده باید کار کمتری انجام دهد، که باعث افزایش عمر سیستم دستگاه میشود.

گاز R410a دارای نقطه‌جوش منفی 51.4 درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌جوش منفی 40.8 درجه است بسیار بازده بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز می‌باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی ست.

 

نتیجه گیری:

متاسفانه گازهای R22 با شکستن مولکول‌های O3 باعث نازک شدن لایه ازن می‌شوند. به همین دلیل تولید آن از سال 2002 متوقف شده است. R410 با حذف این مشکل جایگزین R22 شد. حسن دیگر استفاده از R410 آن است که کولرهای گازی دارای مبرد R410 در قیاس با R22 از کندانسور بزرگ‌تری بهره می‌برند، در نتیجه گاز برگشتی از اواپراتور فرصت بیش‌تری دارد تا گرمای خود را بهتر و بیش‌تر به اتمسفر منتقل کند و به این ترتیب در زمان ورود به کمپرسور منقبض‌تر بوده و کمپرسور با نیروی کم‌تری اقدام به متراکم کردن R410 می‌کند. در نتیجه می‌توان اینطور نتیجه گرفت که کولرهای گازی دارای مبرد R410 در مقایسه با کولرهای گازی دارای مبرد R22، برق کم‌تری مصرف می‌کنند.

 

 

در همین سایت ما با کارشناسان فنی به سوالات شما درباره تفاوت فنی و خرید کولر گازی به صورت آنلاین پاسخ می دهیم بنابراین اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین سایت و شماره های تماس ذکر شده شروع به گفت گوی آنلاین نمایید.

 

جهت مشاهده مشخصات فنی و خرید بهترین مارک کولر گازی اینورتر R410A و کم مصرف و سوالاتی از این قبیل، به صفحه فروشگاه خرید کولر گازی مراجعه نمایید.

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir