تصفیه آب به روش EDR) Electro dialysis Reverse)


کلمه‌ی Dialysis در لغت به معنی جدا کردن مواد از یک محلول می‌باشد و روش EDR در واقع بیانگر جدا کردن املاح از آب با استفاده از انرژی برق می‌‌باشد.
در این روش با استفاده از جریان برق DC و همچنین غشاهای آنیونی و کاتیونی، عملیات جداسازی املاح از آب صورت می‌‌پذیرد.
کلمه‌ی Reverse در انتهای این روش بدین معنی می‌باشد که در اثر عبور آب از ممبران‌‌های سیستم، یکسری از املاح بر روی ممبرِین‌‌ها رسوب می‌نمایند.
در روش‌های سنتی که به ED معروف بود از تزریق اسید و آنتی اسکالانت و اسید سولفوریک برای جلوگیری از رسوب استفاده می‌‌شد ولی در این روش به ازای حدودا هر 15 دقیقه کار سیستم، پلاریته سیستم یا همان جای قطب‌‌های مثبت و منفی تعویض می‌‌گردد و املاح رسوب کرده بر روی سیستم از آن جدا می‌‌شوند.
نکته‌‌ای که در مورد روش EDR قابل توجه می‌باشد این است که در هر مرحله از تصفیه تنها 50% از املاح می‌‌تواند دفع گردد لذا برای رسیدن به خلوص بالاتر باید آب در چندین مرحله تصفیه شود.
روش EDR بیش‌تر برای تولید آب شرب در دنیا استفاده می‌شود.
از آنجاییکه TDS مناسب آب شرب بین 100 تا 500 می‌‌باشد و TDS خروجی این روش بالاتر از100 می‌باشد، این روش بهترین روش تولید آب شرب در حجم‌‌های بالا می‌باشد.
حداقل حجم آب تولیدی به روش EDR حدود 15 متر مکعب در شبانه روز می‌باشد.


معایب روش EDR
حداکثر TDS ورودی به سیستم 12000 PPM می‌باشد.
ماکسیمم درصد حذف املاح در هر مرحله 50 می‌باشد در حالی که در روش RO ،99 درصد است.
این روش فقط توانایی حذف عناصری را دارد که از لحاظ الکتریکی خنثی نیستند.
مثلاً اگر شکر در آب حل شود یون‌های سازنده آن از لحاظ الکتریکی خنثی می‌باشند، لذا اگر آب شیرین بارها و بارها از این سیستم عبور نماید به هیچ وجه املاح آن حذف نمی‌‌گردد.
همچنین این روش توانایی حذف میکرو ارگانیزم‌های موجود در آب مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها، جلبک‌ها و ویروس‌ها را به علت اینکه از لحاظ الکتریکی خنثی می‌باشند را ندارد.


مزایای روش EDR
یکی از مهم‌ترین مزیت‌‌های روش EDR ریکاوری بالای سیستم می‌باشد که تا حد 94 درصد می‌‌تواند افزایش یابد این بدین معنی است که این سیستم می‌‌تواند 94 درصد آب ورودی را تصفیه نماید و فقط 6 درصد آن را بصورت پساب دفع نماید.
مزیت دوم سیستم، عمر ممبران‌‌های استفاده شده می‌‌باشد که حدود 10 سال می‌‌باشد.
فشار کاری این سیستم کم می‌‌باشد، لذا هزینه‌های نگهداری اتصالات و پایپینگ آن بسیار پایین می‌‌باشد و برای جلوگیری از خوردگی می‌‌توان از اتصالات UPVC در کل سیستم استفاده نمود.
هزینه‌ی نگهداری این دستگاه نسبت به اسمز معکوس RO بسیار پایین‌‌تر می‌‌باشد.
تزریق مواد شیمیایی برای جلوگیری از رسوب که مواد گران قیمتی هم می‌باشند نیاز نمی‌باشد.

2020 © Copyright - almaatech.ir