تصفیه آب به روش سیستم نانو فیلتراسیون


در همه‌ی روش‌های پیشرفته تصفیه‌ی آب مهم‌ترین هدف تصفیه، حذف املاح محلول در آب می‌باشد ولی نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که برای کاربردهای مختلف، آب با درجه‌ی خلوص متفاوتی مورد نیاز است برای مثال در صنعت داروسازی و یا تولید سوخت هسته‌ای آب مورد نیاز، آب فوق خالص (Ultra Pure) می‌باشد لذا طبیعی است برای تولید آب با درجه‌ی خلوص بیش‌تر باید هزینه‌ی بیش‌تری صرف شود، ولی برای برخی دیگر از کاربردها آب با خلوص بسیار زیاد مورد نیاز نمی‌باشد.
برای مثال آب استفاده شده در برج‌های خنک کننده (Cooling Tower) باید صرفا از لحاظ حذف سختی مورد تصفیه قرار گیرد.
در چنین کاربردهایی می‌توان از سیستم‌هایی با درصد حذف پایین‌تر و به تبع آن هزینه‌ی کم‌تر استفاده نمود.
یکی از این روش‌های تصفیه‌ی مرسوم در دنیا، روش نانو فیلتراسیون می‌باشد.
یکی از کاربردهای فناوری نانو استفاده از نانوفیلترهاست که گام موثری در حفظ محیط زیست و صرفه جویی در انرژی نهاده است. نانوفیلترها براساس منافذشان طبقه بندی شده‌اند.
نانوفیلتراسیون نسبت به اسمز معکوس و اولترا فیلتراسیون مزایای ویژه‌ای دارد، از جمله آن‌که در اولترا فیلتراسیون مقدار آلاینده‌های مصرفی نسبت به حد مجاز بالاتر بوده و در اسمز معکوس میزان خلوص آب حاصله بیش‌تر از حد محصول است که پیامد آن افزایش قیمت این روش است.
از دیگر مزایای استفاده از نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و پساب عبارتند از: حذف نمک‌های چند ظرفیتی (از قبیل آهن، منگنز، اورانیم و برخی آفت کش‌ها)، امکان تولید میزان آب تصفیه شده در مقیاس وسیع، از بین بردن انواع باکتری، ویروس و میکرو ارگانیزم‌ها، حذف آلاینده‌های آلی، حفظ مواد معدنی مورد نیاز سلامت انسان، از بین بردن اثرات مخرب زیست محیطی، حذف کدورت، سختی و شوری آب، پایین بودن هزینه‌ی تصفیه و در مجموع همان‌گونه که اشاره شد عدم نیاز به افزودن مواد شیمیایی زیان آور برای محیط زیست و انسان.

2020 © Copyright - almaatech.ir