loader-img
loader-img-2
تست کارکرد یا تست فشار کمپرسور

 


در ادامه‌ی بحث تست کمپرسورها (که پیش‌تر در دو مقاله «تست کمپرسور کولر گازی» و «تست صدا (hammering) کمپرسور» به آن پرداختیم) به تست فشار کمپرسور می‌رسیم که یکی از علل خرابی کمپرسور است و در صورت بروز این مشکل شما باید کمپرسور کولر گازی خود را تعویض کنید.

دقت داشته باشید وقتی شما با کمپرسوری مواجه می‌شوید که با توجه به تست‌های قبل ازلحاظ الکترونیکی و مکانیکی سالم بوده و در تست صدا هم با مشکلی مواجه نشده، ولی باوجود شارژ گاز کامل و مشاهده نشدن هیچ‌گونه رطوبت و هوا در سیکل بازهم سرمای مطلوبی به شما ارائه نمی‌دهد امکان از فشار افتادن کمپرسور بوده و باید نسبت به چک کردن آن اقدام کنید البته قبل از انجام این کار از گیر نکردن شیر برقی و کیپ نشدن لوله مویی کولر گازی مطمئن شوید و بعد به انجام این تست بپردازید اما این کار مراحلی دارد که در زیر به آن اشاره کرده و آن را شرحح می‌دهیم:

 

مراحل چک کردن از فشار افتادن کمپرسور

ابتد باید گاز موجود در سیستم را خالی کنید پس قبل از انجام این کار با مشتری صحبت کرده و از دلایل کار خود برای ایشان توضیح دهید تا در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی یک شارژ گاز به شما تحمیل نشود.
بعد از خالی کردن کامل گاز کولر لوله‌ای ورودی و خروجی به یونیت را بازکرده و پنل بیرونی را آزاد کنید.


شما از دو روش می‌توانید به کم‌فشار شدن کمپرسور و تست فشار کمپرسور کولر گازی پی ببرید

روش اول استفاده از گیج مانوفیلد:
روش اول استفاده از گیج بوده و اندازه‌گیری فشار دهش کمپرسور، که به علت تنوع کمپرسور ازلحاظ ظرفیت و مدل و اختلاف فشار از آن خودداری می‌کنیم و به یک روش کلی می‌پردازیم که به‌صورت عملی بر روی تمامی کمپرسورها تست‌شده و جواب می‌دهد.

رودش دوم تست فشار کمپرسور با دست:
در این روش شما کمپرسور را در حالت سرمایش روشن کرده و دست یا انگشت خود را جلوی خروجی لوله دهش کمپرسور قرار دهید در صورت سالم بودن کمپرسور شما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید دست خود را بیش‌تر از 3 تا 5 ثانیه جلوی آن نگه‌داشته و کمپرسور دست شمارا پس می‌زند ولی اگر در این مدت شما فشار زیادی را روی دست خود احساس نکردید مطمئناً این کمپرسور دچار افت فشار شده و نیاز به تعویض دارد.

دقت کنید تست فشار را به‌هیچ‌عنوان در بیش‌تر از 10 ثانیه ادامه ندهید.


نکته مهم:
ترمینال کمپرسور به صورتی طراحی‌شده است که در صورت بالا رفتن فشار کمپرسور به هر علتی این ترمینال ترکیده و از ترکیدن خود کمپرسور جلوگیری می‌کند.


در تست فشار دقت کنید که حتماً موارد زیر را رعایت کنید زیرا در صورت رعایت نکردن موارد زیر آسیب جدی به خود وارد خواهید آورد این موارد با زندگی و جان شما در ارتباط است:

1. حتماً قبل از تست فشار درپوش ترمینال را در جای خود محکم کرده و مهره آن را ببندید.
2. در هنگام انجام تست از عینک ایمنی استفاده کرده و سره خود را جلوی ترمینال کمپرسور قرار ندهید.
3. تست فشار را بیشتر از 3 تا 5 ثانیه ادامه ندهید.
 

2020 © Copyright - almaatech.ir