loader-img
loader-img-2
تاریخچه سیستم گرمایش از کف


سیستم گرمایش از کف تکنولوژی جدیدی محصوب نمی‌شود و بصورت بسیار ابتدایی و ساده مورد استفاده قرار گرفته می‌شود. در واقع برای اولین بار گرمایش کفی در حدود 60 سال بعد از میلاد یعنی روم باستان مورد استفاده قرار گرفته است. سیستم گرمایش از کف رومیان با سوزاندن چوب و ایجاد گازهای مشتعل و عبور دادن این گازها از کانال‌های هوایی موجود در کف ساختمان اقدام به گرم کردن کف منازل خود می‌کردند. این روش مدت‌های مدیدی مورد استفاده قرار گرفته است.

هم اکنون نیز همین سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد با این تفاوت که نحوه عمل مقداری تغییر کرده است و به جای گاز داغ از آب گرم و به جای کانال‌ها از لوله‌های مخصوص استفاده می‌کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی هزینه‌ی نصب سیستم گرمایش کفی کاهش یافته است و با استفاده از لوله‌های PEX دیگر مشکلات مربوط به لوله‌های مسی و فلزی و پلی بوتیلن را نخواهیم داشت.

لوله‌های پلی بوتیلن (PB) مدت‌ها در این روش مورد استفاده قرار می‌گرفت اما بدلیل وجود مشکلاتی مانند نشتی آب، کم کم جای خود را به لوله‌های جدیدتر دادند.

امروزه لوله‌های پلیمری جدیدی بنام تجاری PEX که از جنس پلی اتیلن مشبک شده می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند. که مانند لوله‌های PB نصب آن‌ها بسیار آسان خواهد بود اما بخاطر ساختار مشبک آن خواص بهتری از خود نشان می‌دهند و مشکلات لوله‌های پلی بوتلین را ندارند.

لوله‌های PEX برای اولین بار در سال 1971 توسط شرکت ویرسبوی سوئد تولید و به جهانیان عرضه شد. این لوله‌ها بعد از مدت کوتاهی توانستند جایگزین لوله‌های قبلی شوند. هم اکنون شرکت ویرسبو سوئد بزرگ‌ترین طراح و مجری سیستم گرمایش کفی در تمام جهان می‌باشد. از سال 1990 تولید تولید این لوله در آمریکا آغاز شد و هم اکنون بیش از 50% از تمام سیستم‌های گرمایش کفی بکار رفته در این کشور از لوله‌های PEX استفاده می‌کنند.

نرم افزار FHSim برای شبیه سازی گرمکن کف، بکار گرفته می‌شود. با استفاده از این برنامه، گرمکن کف، می‌تواند جزئیات به مصرف انرژی و اتلاف گرما به زمین را مشخص سازد. بعلت سیکل گردش هوای داغ در زمان استفاده از رادیاتور عموما دیوارهای بالای رادیاتور بمرور زمان سیاه شده و دوده را بخود جذب می‌نماید. در سیستم گرمایش از کف این مشکل برطرف شده و دیوارها و سایر لوازم در طول زمان سیاه نخواهد شد.

2020 © Copyright - almaatech.ir