loader-img
loader-img-2
تاثیر شارژ گاز کم یا زیاد بر کولر گازی

گاز مبرد کولر گازی چیست؟

گاز مبرد کولر گازی یک گاز فریون است که روی موارد شیمیایی سرد کننده به عنوان کلروفلوروکربن (CFC) گذاشته می شود. این ماده در حالت به صورت گاز بوده ولی هنگامی که خنک می شود به حالت مایع در می آید. فریون ماده ای بدون رنگ و بو بوده و قابلیت اشتعال ندارد. علاوه بر کولر اسپلیت ها از گاز فریون برای سرد سازی یخچال ها نیز استفاده می شود. 

 

کم یا زیاد بودن گاز مبرد چه تاثیری بر کولر گازی می گذارد؟

کولرگازی در حالت نرمال دارای فشار بار 70 الی 75 psi و در ساعت عصر یا غروب که پیک گرما نیست گیج بار بین 50 تا 55 خواهد بود، دلیل آن هم خنک تر بودن هوا و پایین بودن فشار بار می باشد. بهتر است که چند وقت یکبار با چک کردن فشار گاز مبرد دستگاه مورد نظر از کم یا زیاد بودن آن مطلع شوید زیرا عملکرد آن مختل خواهد شد. به این صورت که کولر اسپلیت طی 15 الی 30 دقیقه یخ خواهد زد و رخ دادن این اتفاق حاصل از کم بودن فشار گاز و نشتی در مسیر آن می باشد. اگر یخ زدن کولر اسپلیت حدود 3 الی 5 ساعت طول بکشد بدین معناست که رادیاتور کولر کثیف شده و نیاز به سرویس و شست و شو دارد. اما در برخی اوقات کمپرسور دستگاه شروه به کار می کند ولی با سرعت بالایی قطع و وصل می شود و یا قطع اورلود رخ می دهد که این امر نشان دهنده وکیوم نبودن مسیر، اتصال کوتاه سیم پیچ کمپرسور اسپلیت و ولتاژ پایین می باشد. در نتیجه بالا بودن فشار گاز سبب بروز این اتفاق خواهد بود و باید آن را رفع کنید. برای شارژ گاز  مبرد در کولر گازی بهتر است از یک کارشناس کاربلد و تجربه کمک بگیرید اما برای کسب اطلاع بیشتر نیز می توانید مقاله شارژ گاز کولر گازی را در سایت تخصصی تهویه مطبوع مهاجر مطالعه نمایید.

 

چه زمانی کولر اسپلیت نیاز به شارژ دارد؟

هنگامی که کولر گازی نیاز به شارژ دارد دلیل آن یکی از سه حالت زیر می باشد: 
اولین مورد برای زمانی است که تازه یک دستگاه کولر گازی را خریداری کرده اید و می خواهید آن را نصب و راه اندازی کنید. ابتدا شما باید مکان نصب دستگاه را مشخص کنید و بعد از قرار دادن و نصب آن در مکان موردنظر کولر اسپلیت را وکیوم کرده تا از وجود رطوبت به دستگاه جلوگیری کنید سپس عملیات شارژ گاز را انجام دهید.

حالت دوم برای زمانی است که دستگاه هیچ گازی ندارد و باید از ابتدا به صورت کامل شارژ شود. در این مرحله برای اینکه مطمئن شوید دستگاه کاملا خالی از گاز است باید والف شیر سرویس را فشار دهید تا اگر گازی دارد از آن بیرون بیاید. سپس با استفاده از یکی از دو روش شارژ با گیج مانوفیلد و یا شارژ با آمپرمتر دستگاه خود را شارژ کنید. معمولا امروزه برای شارژ کولر گازی از گاز مبرد r410 و یا  r22 استفاده می شود که برای حفاظت از محیط زیست بهتر است که از گاز r410 استفاده شود.

حالت سوم برای زمانی است گه دستگاه دچار کمبود گاز شده و این مشکل به خاطر مواردی چون یخ زد لوله رفت، برفک زدن فین ها، عدم سرمای کافی و نصب گیج به شیر سرویس رخ داده است. در این قسمت نیز بهتر است که گاز مدار را کاملا تخلیه کنید و مجددا آن را پر کنید.

 

شارژ کولر گازی

 

روش های شارژ کولر گازی چیست؟

شارژ اسپلیت به سه شیوه صورت می گیرد:

 

شارژ گاز وزنی به وسیله ترازو

اولین روش از شارژ گاز که به دقیق ترین روش شناخته شده، شارژ گاز وزنی با ترازو می باشد. در این فرایند تنها مقداری که دستگاه نیاز به شارژ گاز داشته باشد به وسیله ترازوهای مخصوص اندازه گیری می شود سپس مقدار گاز لازم به آن تزریق می شود. در این مدل از شارژ کردن برای اینکه با مشکل مواجه نشوید سیستم حتما باید خالی از هر گونه گاز باشد. دلیل انجام این کار هم این است که ما از مقدار گازی که درون دستگاه است اطلاعی و در این روش باید دستگاه را خالی و وکیوم کنید سپس شارژ گاز را انجام دهید.

 

شارژ گازی آمپری

روش دوم وصل کردن آپتومتر به کولر گازی و چک کردن آمپر دستگاه به وسیله آن است. وسایل برقی دارای مصرف برق و آمپر برق هستند. بنابراین با استفاده از این وسیله می توانید استاندارد بودن آمپر دستگاه را چک کنید. یک تکنسین کاربلد بر اساس  آمپر می تواند متوجه مقدار گاز موجود در اسپلیت گردد و مشکل را برطرف نماید.

 

شارژ گاز با جدول دمایی

سومین و آخرین روش شارژ گاز کولر اسپلیت با جدول دمایی است. به این گونه که دمای هوای اطراف داخل و خارج سیستم به دست آورده می شود و به کمک جدول گاز مبرد مقدار فشار گاز برای دو دما به دست آورده می شود سپس با اتصال پیج مانوفیلد فشار اسپلیت تا مقداری که لازم است خواهد رسید. 

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir