loader-img
loader-img-2
بوی بد کولر گازی از چیست؟

چگونه بوی بد کولرگازی را از بین ببریم ؟

تصور کنید بعد از یک روز طولانی گرم تابستانی به خانه آمده و کولر گازی خود را روشن میکنید اما بوی بدی حس میکنید بوی بد اتاق شما را فرا گرفته و مجبور به خاموش کردن کولر گازی میشوید.
از این موضوع تعجب کرده و به دنبال را حل میگردید.

در این پست دلایل متداول که باعث بوی تعفن از کولر گازی شما شده است مرور میکنیم. 
ابتدا باید بدانید که چه نوع بویی حس میکنید تا پی ببرید چه مسئله ای وجود دارد و برای حل آن چه کاری باید انجام شود و با تشخیص دادن بو در ادامه نحوه اجرایی کردن هر مورد را توضیح داده ایم.

در ادامه هر نوع بویی که میتوانید در صورت داشتن کولر گازی تجربه کنید توضیح داده ایم پس بیایید به موضوع نگاهی بیندازیم.

 

کولرگازی بوی اگزوز خودرو میدهد:

نحوه عملکرد کولر گازی طوری نیست که با موتور احتراق کار کند پس هیچ دلیلی وجود ندارد که کولر گازی بوی اگزوز خودرو بدهد با این حال کولر گازی از برخی از مایعات استفاده میکند که وقتی گرم شوند بوی دود اگزوز میدهد. 
اگر این بو را حس میکنید به احتمال زیاد به این معنی میباشد که در خط مبرد شما نشتی وجود دارد مبرد یک عامل خنک کننده در داخل کولر میباشد و نشتی میتواند در عملکرد دستگاه تهویه مطبوع شما تاثیر بگذارد همچنین این موارد شیمیایی بوده و هنگامی که در هوا منتشر میشود میتواند برای محیط زیست خطرناک باشد و همچنین این نشتی میتواند روغن داخل دستگاه نیز باشد.

 

 

فریون، کلرو فلوکربن، مبردی است که معمولا در سیستم تهویه مطبوع مبرود استفاده قرار میگیرید. فریون گرمای داخلی از کولر گازی را که خارج میشود جذب میکند، اگر مشکوک هستید نشت فریون وجود دارد از متخصصین مهاجر کمک بگیرید همچنین خارج شدن گاز فریون نشانه های دیگری نیز دارد مثل صدای خارج شدن باد لاستیک از ماشین و همچنین باد گرم کولر گازی و کاهش قدرت سرمایش، فریون گازی فراری است و کافیست یک نشتی کوچک به وجود آمده تا تمام گاز خارج شود باید بدانید که حتی با خاموش کردن کولر گازی کمک به این موضوع نخواهد کرد.
فریون گازی بدون رنگ بدون بو و اصلا نمیتوان تشخیص داد نشتی چقدر است.

علائم مسمویمت ناشی از فریون :
سرگیجه 
بیهوش شدن
مشکل تنفسی

باید بدانید پر کردن گاز تنها کافی نیست و باید محفظه تعویض یا تعمیر گردد و برای جلوگیری از همین مورد در مواقعی که تا تعمیر که حضور پیدا کند میتوانید از موم و چسب اگر محل نشتی را میدانید جلوگیری کنید. 
و در و پنجره ها را باز کنید تا گاز به بیرون هدایت شود اینکار باعث بوی بد از بین رفته و هرگونه اثرات ناشی از مواد شیمیایی نیز جلوگیری شود. 

 

بوی قارچ و کپک کولرگازی

یکی از مکان های مناسب برای تشکیل قارچ و کپک به دلیل موارد محیطی کولر گازی ها هستند و باید به صورت دوره ای تمیز شود. 
اگر محیطی که کولر گازی استفاده میشود گرد و غبار و خاک به نسبت زیاد است به فکر جلوگیری از ورود این موارد باشید چرا که باعث بروز مشکل میشود و باعث بوی بد کولرگازی میشود 
کولر گازی میتواند بدون این که هوا را خنک کند رطوبت هوا را بگیرد در این حالت کمپرسور روشن شده و فن پنل داخلی با سرعت کم کار میکند این به این معنی بوده که میتوانید در هوای شرجی و مرطوب نیز از کولر گازی استفاده فرمایید و همچنین باعث جلوگیری از به وجود آمدن قارچ میشود.

 

 

بوی سوختگی کولرگازی

قطعات الکتریکی زیادی در تکولر گازی وجود دارد مثل برد اینورتر برد مدار سیم برق و... اگر بوی بد کولرگازی ناشی از سوختی را حس کردید. 
در این زمان کولر گازی را خاموش کرده و فیوز برق اصلی را قطع نمایید و با تعمیر کاران مهاجر تهویه تماس بگیرید تا مشکل حل شود سعی نکنید در چنین مشکلی خودتان کاری انجام دهید. 
از دلایل میتوان استفاده از سیم های غیر استاندارد هنگام نصب که منجر به آمپر کشیدن و سوختن آنها میشود.

 

بوی بد کولر گازی از سوختگی

 

بوی تخم مرغ گندیده در کولرگازی 

این یک بوی متمایز است که نمیتوانید آن را با چیز دیگه ای اشتباه بگیرید اما دلیل این بود چیست ؟
بوی نامطبوع یا فاسد کولر معمولا ناشی از جانواران مرده مثل موش در کولر گازی میباشد و یا پرندگان و حشرات در یونیت خارجی لانه کرده و متاسفانه در آن گیر کرده اند. 
با گذشت زمان این حیوانات در حال مرگ بوی نامطبوعی را از خود ساطع کرده و به محض روشن کردن کولر گازی میتواند بوی نامطبوع را به خانه منتقل کند مرگ یا گیر افتادن حیوانات همچنین میتواند به اجزای مختلف سیستم آسیب برساند. 
شما باید محل دقیق بوی تعفن را پیدا کنید با استفاده از پیچ گوشتی در پوش را بردارید و لاشه را بردارید.

 

بوی بد در کولر گازی

 

بوی سیگار از کولرگازی

اگر در خانه سیگار میکشید این احتمال وجود دارد که کولر گازی بوی سیگار از خود خارج کند سیم پیچ و فیلتر و اواپراتور بوی سیگار را جذب میکند و از طریق دریچه این بو به خانه شما باز میگردد و فضایی ناخوشایند ایجاد میکند این مورد نیز مانند سایر مشکلات قابل حل بوده فیلتر هوا را تعویض یا تمیز کنید و میتوانید سیگار کشیدن را در خارج از منزل انجام دهید. 

در حین انجام این کار چند نکته را باید مد نظر داشته باشید: 
هرگز سعی نکنید تعمیرات کولر گازی را به تنهایی انجام دهید همیشه با یک متخصص تماس بگیرید 
اگر فکر میکنید به اندازه کافی واجد شرایط برای انجام کار های فنی هستید مطمئن شوید دستور العمل های نگهداری و عملکرد کولر گازی خود را مطالعه کردید و سپس کولر گازی را خاموش کردن و فیوز را نیز قطع کنید
همچنین سعی نکنید بوی بد را با استفاده از خوش بو کننده پنهان کنید فقط اوضاع را بدتر خواهید کرد تاخیر در تعمیرات فقط موجب اسیب بیشتر به کولر گازی خواهد شد. 
چرا کولر گازی بوی بدی میدهد؟ امیدوارم این سوال برای شما حل شده باشد.

 

بوی باروت در کولرگازی

بوی باروت برادر بوهای سوخته الکتریکی است میتواند ناشی از موتور سوخته اگر کولر گازی شما مدت زیادی است استفاده نشده و سپس این بو را استشمام کردید حتما از متخصصین مهاجر تهویه کمک بگیرید.
 

همچنین میتوانید در ارتباط با کاهش مصرف برق در کولر گازی (10 روش طلایی) نیز اطلاعات کسب بفرمایید

بوی باروت در کولر گازی

 

بوی استون در کولرگازی

اگر حس کردید کولرگازی شما بویی مانند استون می دهد سریعا با یک متخصص تماس بگیرید زیرا این بو نشانه نشت گاز دستگاه می باشد و باید سریعا مشکل آن برطرف شود.

 

بوی جوراب و پا از کولرگازی

حس کردن بوی جوراب از کولرگازیبه دلیل کثیف شدن کویل ها، مسدود شدن لوله کندانس و راکت شدن آب دستگاه می باشد. که با برطرف کردن هر کدام بو کولرگازی از بین خواهد رفت.

 

بوی زباله از کولرگازی

اگر دستگاه شما بوی زباله می دهد احتمالا حیوانی درون دستگاه مرده است که در صورت خارج نکردن آن و تمیز نکردن بوی کولرگازی بدتر می شود. بنابراین باید در اولین فرصت این مشکل را حل کنید.

 

بوی جوراب از کولرگازی

 

رفع بوی بد کولرگازی

مرحله 1 - کولر گازی را چک کنید

بسته به مدل و شکل تهویه، روپوش‌ها، سر یا پنل‌های دسترسی دستگاه را بردارید. با استفاده از چراغ قوه، داخل دستگاه را در جستجوی پیدا کردن علت احتمالی بو نگاه کنید. به دنبال حیوانات مرده (موش‌ها، خرگوش‌ها، خفاش‌ها، سنجاب‌ها و یا مارها)، گیاهان فاسد، کپک یا قارچ بگردید. اگر تهویه‌ی پنجره‌ای دارید، دستگاه را از کنار پنجره برداشته و روی زمین بگذارید. برداشتن پنل‌های دسترسی در یک تهویه‌ی پنجره‌ای به دلیل دشتن پیچ‌های بیش‌تر ممکن است به زمان بیش‌تری نیاز داشته باشد. برای نشان دادن اینکه کدام پیچ‌ها و چفت‌ها در کدام یک از پنل‌ها قرار می‌گیرند، می‌توانید یک نمودار رسم کنید.

 

مرحله 2 - واحد تهویه هوا را تمیز کنید

یک جفت دستکش لاتکس به دست کرده و هر گونه کثافات یا حیوانات مرده را که دستتان می‌رسد، از دستگاه بیرون بیاورید. وقتی این‌کار را در نهایت دقت انجام دادید، از پاک کننده‌ی کفی برای پاک کردن کویل‌ها استفاده کنید. بگذارید کف 15-10 دقیقه روی کویل‌ها بماند تا هرگونه چربی، کثافت و دوده را تجزیه کند. سپس کویل‌ها را با آب شسته و تا زمانی که آب تمیز از کویل‌ها بیرون بیاید، عمل شستن را ادامه دهید. در صورت لزوم، این فرایند را تکرار کنید.

 

مرحله 3 - لوله‌ی کندانس کولرگازی را با فشار آب تمیز کنید

لوله‌ی تخلیه‌ی کندانس دستگاه تهویه را پیدا کرده و سفید کننده یا آب داغ، و یا سرکه سفید مقطر رقیق را (در صورتی که نمی‌خواهید از سفید کننده استفاده کنید) برای از بین بردن قارچ‌ها و کپک‌ها با فشار از داخل آن رد کنید. بگذارید لوله خشک شود. قبل از نصب مجدد لوله، یک سه راهی تمیزکننده را برای تمیزکاری‌های آینده بدون نیاز به برداشتن لوله کندانس، نصب کنید. در دستگاه‌های تهویه‌ی پنجره‌ای، به جای لوله کندانس، تشت و سوراخ تخلیه تعبیه می‌گردد. در این دستگاه‌ها نیز باید از تمیز بودن تشت و سوراخ اطمینان حاصل کرد. در صورت نیاز از یک مسواک کهنه استفاده کنید.

 

مرحله 4 - تشت تخلیه را تمیز کنید

تشت یا سینی تخلیه را برداشته و آن را بطور کامل با آب داغ و صابون تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید از محلول سفیدکننده‌ی رقیق یا سرکه مقطر سفید استفاده کنید. تشت را خشک کنید و آن را دوباره نصب کنید.

 

مرحله 5 - فیلتر را تعویض کنید

تمام فیلترهای دستگاه را تعویض کنید. اگر فیلترهای دستگاه قابل استفاده‌ی مجدد هستند، با آب داغ و صابون آن‌ها را تمیز کنید و با محلول سفیدکننده‌ی رقیق با نسبت‌های 1 به 10 آب  و سفید کننده بشویید. قارچ و کپک را از فیلترهای کهنه بزدایید.

 

مرحله 6 - نتایج را چک کنید

بعد از تمیزکردن کولرگازی، آن را سر جای خود برگردانده و با چند بار بو کردن آن را تست کنید. اگر بو همچنان ادامه داشت، مشکل باید در کار داکت نهفته باشد.

 

نتیجه گیری

بوی بد کولرگازی را بسیاری از افراد تجربه کرده‌اند و در 90 درصد با استفاده از توصیه‌های بالا مشکل حل می‌شود ولی باز هم اگر با اجرای موارد بالا بوی بد کولرگازی از بین نرفت می‌توانید از تجربه‌های دیگران و یا سوال از تعمیرکاران باتجربه در این زمینه بهره ببرید.

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir