بهره برداری بهینه از کولر گازی

 


در صورتیکه مایل هستید در کنار بهره مندی از هوای خنک و مطبوع کولر گازی، هزینه برق مصرفی شما خیلی بالا نباشد می‌توانید دمای کولر را روی 26 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید در این صورت با وجود روشن بودن فن پنل داخلی که مصرف برق آن بین 15 تا 30 وات است در بیش‌تر زمان‌ها کمپرسور دستگاه که بیش‌ترین سهم را در برق مصرفی کولر دارد خاموش خواهد بود. در اینجا مجددا یاد آوری می نمائیم قرار داشتن پنل داخلی مستقیما روبروی محل نشستن ساکنین ضروری است.

اگر هنوز لامپ‌های آپارتمان خود را به لامپ‌های کم مصرف تغییر نداده‌اید، بدانید گرمای حاصل از لامپ‌های قدیمی تاثیر بسزایی در افزایش زمان‌های کارکرد کولر اسپلیت و مصرف برق بیش‌تر می‌گردد بنابراین لازم است فورا نسبت به تعویض آن‌ها با لامپ‌های کم مصرف اقدام نمائید.

اگر سطح پنجره‌ها نسبت به سطح کل واحد شما زیاد است توصیه می‌شود جهت جلوگیری از ورود تشعشع گرمایی در تابستان از پنجره‌های دو جداره یا پوشش‌های ضد حرارت و ضد uv روی سطح شیشه پنجره‌ها استفاده نمایید. این پوشش‌ها که به راحتی بر سطح شیشه قرار می‌گیرند یکبار برای همیشه خیال شما را از ورود تششع گرمایی در تابستان و همچنین تششع سرما در زمستان آسوده می‌نماید.

اما در خصوص پنجره‌های ساختمان‌ها بهترین گزینه استفاده از پنجره‌های upvc  با شیشه‌های دوجداره و رفلکس می‌باشد. اگر در حال ساخت یا بازسازی ساختمان خود هستید بهتر است از پنجره‌های upvc استفاده نمایید، زیرا این پنجره‌ها با جلوگیری از نفوذ هوای سرد و گرم و ورود صدا و غبار و ذرات معلق هوا باعث بیش‌ترین آسایش و آرامش در محیط داخلی آپارتمان خصوصا در شهرهای شلوغ و آلوده می‌شوند.

بهتر است با مدیریت امور خانه، استفاده از اجاق گاز، اتو و دیگر لوازمی که موجب ایجاد گرما در فضای منزل می‌گردد را همزمان با کارکرد کولر انجام ندهید. چرا که گرمای حاصله موجب افزایش زمان کار کولر و مصرف برق بیش‌تر می‌گردد.

هوای خنک از پنل داخلی معمولاً  به سمت روبرو جریان می‌یابد. بنابراین پنل داخلی را درست در جایی قرار دهید که روبروی محل نشستن یا حضور اعضای خانواده باشد. طول پرتاب هوا بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر می‌باشد. نباید فکر کنید لازم است کل سالن خنک شود تا شما هم خنک شوید.

با توجه به انباشت هوای گرم در زیر سقف، بهتر است تا جای ممکن پنل داخلی را پایین‌تر از سقف نصب نمایید. بعضا دیده می‌شود نصاب‌ها پنل داخلی را در فواصل نزدیک به سقف نصب می‌کنند، در صورتیکه از نظر زیبایی و تزئینات، دیوارسالن یا اتاق اجازه می‌دهد می‌توانید از نصاب بخواهید لبه بالایی پنل داخلی شما 40 یا حتی 50 سانتیمتر از سقف پایین‌تر باشد این کار به افزایش جریان هوای خنک در سطح کمک موثری می‌نماید.

در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و یا دیگر فضاهایی که ارتفاع سقف تا کف در آن‌ها بیش‌تر از 2.8 متر باشد نصب پنل داخلی در ارتفاع 2 متری از کف محل مورد نظر قابل انجام است.

شستشوی ماهانه و تمیزی فیلترها و سطح کویل اسپلیت‌ها با توجه به دفترچه راهنمای کولر، در ایجاد هوای مطبوع و خنک و همچنین افزایش راندمان دستگاه بسیار اهمیت دارند بنابراین با بازنمودن درب پنل داخلی بصورت ماهانه فیلترها را بشویید و سطح کویل را با دستمال مرطوب غبار روبی نمایید. (فیلترها را پس از خشک شدن بصورت اولیه در ورودی هوای پنل قرار دهید.)

با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی، کندانسور دستگاه می‌تواند بدور از تابش نور گرم خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کم‌تر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز کولر بپردازد.

لازم است پنل بیرونی به گونه‌ای نصب شود که امکان جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی مهیا باشد.

اگر عایق لوله‌های رابط خصوصا در بیرون از ساختمان از بین رود، اسپلیت شما مقداری از خنکی گران‌بهای کولر را از دست می‌دهد. بنابراین با بازرسی سالیانه نسبت به ترمیم عایق بندی لوله‌های رابط اقدام نمایید.

در سرویس سالیانه حتما علاوه بر کنترل مقدار شارژ گاز مورد نیاز کولر، از سرویس‌کار بخواهید از تمیز بودن سطح فین‌ها و کویل‌های کندانسور بیرونی نیز مطمئن گردد.
 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir