بهترین زمان برای تعویض دستگاه تصفیه آب منزل


از آنجا که ممکن است نوع فیلترهای استفاده شده در مدل‌های مختلف دستگاه تصفیه آب، متفاوت باشد، لذا ما به شرح کلیه فیلترها می‌پردازیم. جهت اطلاع از نوع فیلترهایی که در دستگاه شما استفاده شده است می‌توانید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

فیلترهای الیافی
ذرات معلق موجود در آب شهری توسط این فیلترها از آب گرفته می‌شوند، این ذرات در اطراف فیلترهای الیافی تجمع می‌کنند و علاوه بر اینکه باعث کاهش فشار و حجم آب ورودی می‌شوند، تبدیل به محل مناسبی برای رشد میکرو ارگانیزم‌های بیماری‌زا می‌گردند و در واقع خود منشاء ایجاد آلودگی‌های ثانویه خواهند شد. لذا فیلترهای الیافی می‌بایست حداکثر هر شش ماه یک‌بار به طور مرتب تعویض شوند. این زمان در واقع حداکثر عمر مفید این فیلترهاست. ممکن است در مناطقی که آلاینده‌های معلق موجود در آب بیش‌تر بوده و کیفیت آب آشامیدنی پایین‌تر است، این فیلترها زودتر از 6 ماه نیاز به تعویض داشته باشند. در این خصوص بهتر است با نمایندگی‌های مجاز فروش و خدمات پس از فروش مستقر در منطقه سکونت خود مشورت کنید.


فیترهای کربن فعال
طول عمر فیلترهای کربن فعال به تنهایی یا متصل به یخچال‌های خانگی، به میزان آلاینده‌های موجود در آب بستگی دارد که برای هر منطقه تقریبا متفاوت است. هرچند تعیین زمان دقیق برای عمر فیلتر مثلا 6 ماه یا 1 سال، چندان منطقی نیست و فروشنده یا سازنده موظف است حداکثر توان ظرفیتی فیلتر را برای مصرف‌کننده مشخص کند؛ مثلا اگر عمر فیلتر برای ظرفیت حدود 900 لیتر برآورد شده باشد، یعنی می‌تواند 900 لیتر آب لوله‌کشی را با کیفیت مطلوب فیلتر کند، بنابراین برای یک خانواده 4 نفری که به‌طور تقریبی روزانه 15 لیتر آب شرب مصرف می‌کنند، طول عمر این فیلتر می‌تواند حداکثر برای حدود 2 ماه تخمین‌زده و بعد از آن باید فیلتر تعویض شود.


فیلتر غشائی اسمز معکوس
از آن‌جا که ملکول‌های ناخالصی موجود در آب، قادر به عبور از غشاء نیمه تراوا نیستند، در نتیجه در طرف دیگر غشاء جمع می‌شوند. اما دستگاه تصفیه آب خانگی طوری طراحی شده است که از تجمع این املاح در بین لایه‌های فیلتر جلوگیری می‌کند و آن‌ها را از طریق مجرای تخلیه پساب دستگاه، به بیرون هدایت می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که عمر مفید این فیلتر زیاد باشد. اما زمان دقیق تعویض آن بستگی به عواملی از قبیل کیفیت آب ورودی و میزان املاح موجود در آب، نوع املاح و تعویض به موقع فیلترهای دیگر دارد. چنانچه فیلترهای دیگر که در بالا ذکر شد به موقع تعویض شوند، این فیلتر بین 2 تا 3 سال عمر خواهد کرد. زمانی که املاح در اطراف فیلتر تجمع کنند، روند تولید آب توسط دستگاه کند خواهد شد و در نتیجه منبع ذخیره دستگاه به کندی پر خواهد شد. در صورت مشاهده این علایم از نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در منطقه خود بخواهید که دستگاه تصفیه آب شما را بررسی کرده و در صورت لزوم نسبت به تعویض آن اقدام نماید.


فیلتر کربن نهایی
از آن‌جا که فیلتر کربن نهایی، در معرض آب تصفیه شده قرار دارد که عاری از هرگونه کلر، گازهای شیمیایی و مواد آلی است، لذا زمان اشباع شدن این فیلتر طولانی‌تر و عمر مفید آن بیش‌تر است. به طور متوسط این فیلتر می‌بایست بعد از گذشت یک سال تعویض شود. در غیر این‌صورت همانطور که در مورد فیلترهای کربن فعال ذکر شد، باعث آلودگی میکروبی و باکتریایی آب خواهد شد.

2020 © Copyright - almaatech.ir