اینورتر در کولر گازی

اینورتر (Inverter) در کولر گازی وسیله‌ای است که سرعت موتور الکتریکی کمپرسور را کنترل می‌کند و با ایجاد جریان متغیر مبرد (Refrigerant) در یک سیستم تهویه مطبوع امکان تنظیم پیوسته دما را به آن می‌دهد. در مقابل، سیستم‌های تهویه مطبوع سنتی تنظیم دما را با استفاده از یک کمپرسور که به صورت دوره‌ای در بیشینه ظرفیت کار می‌کند و سپس به طور کامل خاموش می‌شود، تنظیم می‌کنند.
 
سیستم‌های تهویه مطبوع مجهز به اینورتر دارای یک درایو فرکانس متغیر (Variable Frequency Drive) یا VFD هستند و از این اینورتر الکتریکی قابل تنظیم، برای کنترل سرعت موتور و در نتیجه کمپرسور و خروجی سرمایش استفاده می‌کنند.

درایو فرکانس متغیر از یک یکسوساز (Rectifier) برای تبدیل جریان متناوب (AC) ورودی به جریان مستقیم (DC) استفاده می‌کند. سپس در اینورتر الکتریکی از ماژولاسیون عرض پالس (Pulse - Width Modulation) استفاده می‌کند تا برق AC را با فرکانس مورد نظر تولید کند. برق فرکانس متغیر تولید شده، یک موتور بدون جاروبک (Brushless Motor) یا یک موتور القایی (Induction Motor) را می‌راند.

از آن‌جا که سرعت یک موتور القایی متناسب با فرکانس AC است، کمپرسور اکنون می‌تواند در سرعت‌های مختلفی کار کند. سپس یک میکروکنترلر می‌تواند از دمای فعلی محیط نمونه‌گیری و سرعت مناسب کمپرسور را تنظیم کند. تجهیزات الکترونیکی و سخت‌افزاری بر قیمت تجهیز می‌افزایند ولی می‌تواند باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های کارکرد شوند. همچنین حذف دوره‌های روشن و خاموش شدن کمپرسور باعث افزایش راندمان دستگاه می‌شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir