انواع گازهای سرمازا

  - ماده سرمازا (مبرد):

گازهای سرمازا در چیلرها وظیفه جذب گرما در اواپراتور و دفع آن در کندانسور را دارند. این مبردها توسط کمپرسور به طور پیوسته فشرده می‌شود تا چرخه همواره ادامه داشته باشد.


  - مواد سرمازای هالوکربنی:

از دو مولکول متان و اتان ساخته شده‌اند. این دو مولکول شامل هیدروژن و کربن می‌باشند و به آن‌ها هیدرو کربن خالص می‌گویند. هرگاه تعدادی از اتم‌های هیدروژن از ساختار مولکولی اتان یا متان برداشته شوند و اتتم‌های کلر یا فلوئور یا هردو جایگزین آن‌ها شوند مولکول‌های جدیدی ایجاد می‌شود که به آن‌ها مواد سرمازای هالوکربنی گفته می‌شود. مواد سرمازای هالوکربنی به سه گروه CFC ها، HCF ها و HFC ها تقسیم می‌شوند.


  - ضریب ODP:

این ضریب توانایی ماده سرما زا در تخریب لایه ازن را نشان می‌دهد. مواد سرمازای R-11  و R-12 با داشتن اثر تخریبی بیش‌تر لایه ازن دارای ODP=1 بوده و دیگر مواد سرمازا نسبت به آن‌ها سنجیده می‌شوند. تمامی مواد سرمازایی که دارای ODP غیر صر می‌باشند باید به تدریج از چرخه بازار مصرف خارج شوند.


  - CFC ها:

این گازها وقتی به لایه‌های بالایی جو می‌رسند در مقابل مولکول‌های ازن واکنش نشان داده و آن را تخریب می‌کنند. هم چنین در گرمای کره زمین موثراند که تولید آن‌ها از سال 1995 ممنوع شده است.

ماده‌ی سرمازای R-11:
در مولکول آن 3 اتم کلر وجود دارد و باعث تخریب شدید لایه ازن می‌شود. استفاده از آن سال‌هاست که ممنوع گردیده است.

ماده سرمازای R-12:
ماده‌ای است بی رنگ، بی بو، غیر سمی و غیر قابل اشتعال و غیرخورنده است و رنگ کپسول آن سفید می‌باشد. در تماس با شعله تجزیه شده و بسیار سمی می‌گردد. دارای 2 اتم کلر می‌باشد که تخریب زیادی در لایه ازن ایجاد می‌کند و تولید آن نیز متوقف شده است.


  - HCFC ها:

مقدار کمی کلر دارند و به همین دلیل در اتمسفر ثبات کم‌تری داشته و قدرت تخریبی کم‌تری نسبت به CFC ها در لایه ازن دارند.

ماده‌ی سرمازای R-22:
پایدار، غیرسمی، بدون اثر اکسید کنندگی و غیرقابل اشتعال است. حلالیت آن در آب 3 برابر R-12 می‌باشد و استفاده از رطوبت گیر ضروری است. ظرفیت برودتی آن 60% بیش‌تر از R-12 است. در نتیجه کمپرسور کوچک‌تری مورد نیاز است. در کمپرسورهای پیچی (Screw) و در دستگاه‌های با ظرفیت بیش از 150 تن سرمایی از R-134a به جای R-22 استفاده می‌شود.

ماده سرمازای R-410a نیز جایگزین مناسبی برای  R-22 است. رنگ کپسول R-22 سبز می‌باشد.


  - HFC ها:

این مواد اتم کلر ندارند و شامل هیدروژن، فلوئور و اتم‌های کربن می‌باشد. لایه ازن را تخریب نمی‌کنند و در گرمای کره زمین نقش کم‌تری دارند. این مبردها جایگزین مناسبی برای CFC ها و HCFC ها می‌باشند.

ماده سرمازای R-134a:
روغن‌های معمولی با این مبرد قابل اختلاط نیستند. به همین دلیل استفاده از آن دارای محدودیت می‌باشد. روغن‌های جدید باعث کارکرد موثر و عمر طولانی‌تر این سیستم‌ها شده‌اند. R-134a ماده‌ای بی رنگ و بی بو بوده و جانشین مناسبی برای R-12 می‌باشد.

ماده سرمازای R-407:
مخلوطی از 52% R-134a و 25% R-125 و23% R-32 می‌باشد. دارای ضریب ODP صفر و جانشین مناسبی برای R-22 می‌باشد.


در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

2020 © Copyright - almaatech.ir