انواع کپسول‌های آتش‌نشانی


 کپسول آتش‌نشانی از یک لوله، یک مخزن تحت‌فشار که کپسول را به قسمت بالای کپسول متصل و یک شیر فنری که ارتباط میان لوله را با دهانه خروجی مسدود کرده است تشکیل شده است. در بالای سیلندر، سیلندر کوچک دیگری وجود دارد که با گاز فشرده‌ای مانند دی‌اکسید کربن پرشده است و یک شیر که جلوی انتشار دی‌اکسیدکربن را می‌گیرد. به‌طورکلی انواع کپسول‌های آتش‌نشانی بر اساس نوع ماده قابل اشتعال به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌گردند:


خاموش‌کننده آب و گاز
این نوع خاموش‌کننده در اندازه‌های مختلف و برای اطفاء حریق جامدات قابل اشتعال که از خود خاکستر بر جای می‌گذارند از قبیل چوب، کاغذ، مبلمان و ... بسیار مناسب است. آب به علت خاصیت خنک‌کنندگی و کشش سطحی بالا و قابلیت نفوذپذیری، ماده اطفایی مناسبی در این‌گونه حریق‌ها هست. این نوع کپسول درصورتی‌که در شرایط آب و هوایی مناسب بوده و به ‌دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد برای حداکثر 1 سال بدون شارژ مجدد قابل‌استفاده خواهد بود.


خاموش‌کننده پودر و گاز
این نوع خاموش‌کننده در اندازه‌های مختلف بوده و برای اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال از قبیل نفت و روغن و بعضاً در حریق‌های الکتریکی بسیار مناسب و قابل‌اطمینان است. این خاموش‌کننده یکی از پرمصرف‌ترین خاموش‌کننده‌ها محسوب می‌شود که به‌طورمعمول در تمام سازمان‌ها اعم از آتش‌نشانی، واحدهای آتش‌نشانی صنایع تولیدی، ادارات و دفاتر اداری، بیمارستان‌ها، اماکن آموزشی، مجتمع‌های مسکونی و ... نصب و بکار گرفته می‌شود. طرز کار بسیار آسان و توانایی خاموش‌کنندگی پودرهای خاموش‌کننده در مبارزه با بسیاری از آتش‌سوزی‌ها باعث شده است تا کپسول آتش‌نشانی پودر و گاز به ابزار قدرتمندی برای مبارزه اولیه با آتش‌سوزی تبدیل گردد. این نوع کپسول درصورتی‌که در معرض شرایط آب و هوایی مناسب باشد و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد برای حداکثر 1 سال بدون شارژ مجدد قابل‌استفاده است و درصورتی‌که در شرایط آب و هوایی نامناسب قرار گیرد حداکثر زمان استفاده به 6 ماه تقلیل می‌یابد.


خاموش‌کننده دی‌اکسید کربن
در این نوع خاموش‌کننده، گاز دی‌اکسید کربن تحت‌فشار به‌صورت مایع درآمده و هنگام عمل به‌صورت گاز و با فشاری برابر با 150 پوند بر اینچ مربع خارج می‌گردد. سر لوله این خاموش‌کننده به شکل قیف یا شیپور است که از این طریق می‌توان به‌راحتی این نوع خاموش‌کننده را از سایر خاموش‌کننده‌ها تشخیص داد. این نوع کپسول درصورتی‌که در معرض شرایط آب و هوایی مناسب باشد و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد برای حداکثر 2 سال بدون شارژ مجدد قابل خواهد بود.


خاموش‌کننده بیوورسال
این ماده اطفائی به‌تازگی ساخته‌شده و برای کلیه انواع حریق قابل‌استفاده می‌باشد. از نکات قابل‌ذکر این کپسول خاصیت جلوگیری از برگشت شعله پس از استفاده می باشد. علاوه بر این قدرت اطفایی این ماده 3 تا 5 برابر بیش‌تر از پودروگاز می‌باشد و در حجم کم‌تر کارآیی بالاتری نسبت به ماده پودروگاز داراست. این نوع کپسول درصورتی‌که در معرض شرایط آب و هوایی مناسب باشد و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد برای حداکثر 5 سال بدون شارژ مجدد قابل‌استفاده است.
 

خاموش هالن
این خاموش‌کننده از انواع گازهای خنثی و بی‌اثر ساخته می‌شود که قدرت اطفایی بسیار بالایی دارد ولی به علت ایجاد تبعات زیست‌محیطی و ممنوعیت استفاده منسوخ گردیده است.

2020 © Copyright - almaatech.ir