انواع کمپرسور کولر گازی


کمپرسورها جز اصلی یک سیستم تهویه مطبوع  و کولر گازی به شمار می‌آیند. این وسیله در اصل گاز را از اواپراتور مکش و به سمت کندانسور هدایت می‌کند. هرکدام از کمپرسورها مزیت‌ها و شرایط کاربرد خود را دارد.

متداول‌ترین کمپرسورهایی که برای تجهیزات تهویه و کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت است از:


  - کمپرسور پیستونی (Reciprocating)

از یک پیستون که داخل سیلندر است برای فشرده کردن مبرد  استفاده می‌کند.
ظرفیت این کمپرسورها معمولا بین 18000 تا 36000 بی تی یو (BTU) است و عیب اصلی آن‌ها تولید صدای زیاد است. به کمپرسورهای پیستونی، کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز می‌گویند.


  - کمپرسور روتاری (Rotary)

کمپرسورهای روتاری دارای مکانیزم جابجایی مثبت و از نوع چرخشی هستند. معمولا در جاهایی که حجم فشار و هوا بالا است  از کمپرسورهای روتاری به جای پیستونی استفاده می‌گردد.

کمپرسورهای روتاری را با ظرفیت‌های 7000 تا 36000 بی تی یو (BTU) تولید می‌کنند. کمپرسورهای روتاری صدای کم‌تری تولید می‌کنند و مصرف بهینه‌تری دارند.


  - کمپرسور اسکرال (Scroll)

به این نوع کمپرسورهای مارپیچی نیز گفته می‌شود. حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی سبب فشرده شدن گاز می‌شود. بدین صورت که یکی از مارپیچ‌ها ثابت و دیگری متحرک می‌باشد و حرکت حلزون متحرک سبب فشرده شدن گاز می‌شود.

عملکرد کمپرسول اسکرال در سه مرحله به صورت زیر است:

1- هوا از طریق ورودی مکیده می‌شود.
2- با ساختار مارپیچی مانند جریان هوا بیش‌تر می‌شود.
3- هوای فشرده به محفظه موتور منتقل می‌شود.

ظرفیت این کمپرسورها از 24000 الی 96000 بی تی یو (BTU) می‌باشد.

صدای کم و قدرت بسیار بالا و مصرف پایین مهمترین ویژگی کمپرسورهای اسکرال می‌باشد. از این کمپرسورها برای ظرفیت‌های بسیار بسیار بالا استفاده می‌شود.


در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

2020 © Copyright - almaatech.ir