انواع کمپرسور در کولرهای گازی

کمپرسور:
در واقع قلب یک سیستم تبرید می‌باشد زیرا عمل آن مکش گاز از اواپراتور و رانش به طرف کندانسور می‌باشد. در یک سیستم تبرید تراکمی، کمپرسور با ایجاد اختلاف فشار لازم جریان مبرد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار می‌کند که این فشار در قسمت مکش ضعیف و در قسمت رانش قوی می‌باشد. کمپرسورهای مورد استفاده در کولرهای گازی معمولا در سه نوع پیستونی، روتاری و اسکرول تولید می‌شوند.


کمپرسور پیستونی:
عملکردی مشابه سیلندر و پیستون خودرو داشته که با هر بار رفت و برگشت پیستون مقداری از گاز مبرد موجود در محفظه کمپرسور به داخل سیلندر مکیده شده و تحت تراکم قرار گرفته و با فشار به داخل سیستم هدایت می‌شود.
به عبارت دیگر کمپرسور رفت و برگشتی (پیستونی شناخته شده است) از یک پیستون درون سیلندر برای فشرده کردن مبرد استفاده می‌کند. برای سال‌های متمادی از این نوع کمپرسور تا ظرفیت 100 اسب بخار مورد استفاده بود.


کمپرسور روتاری (دوار):
در این نوع کمپرسورها با گردش 360 درجه‌ای تیغه‌ها عمل مکش و کمپرس ماده مبرد انجام می‌گیرد، بدین ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می‌شود، در اثر چرخش تیغه‌ها و برخورد پره‌ها با گاز آن را با فشار به سوی لوله‌های خروجی هدایت می‌کند.
کمپرسورهای روتاری نسبت به کمپرسورهای پیستونی مصرف برق کمتری داشته و صدای حاصل از کارکرد آن‌ها نیز کمتر است و در مجموع راندمان بالاتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارند.


کمپرسورهای اسکرول:
 نوع دیگری از کمپرسورهای مورد مصرف در کولر گازی می‌باشند که معمولاً در ظرفیت‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. مکانیزم داخلی این کمپرسورها از دو قطعه حلزونی شکل تشکیل شده که یکی ثابت و دیگری متحرک می‌باشد که حرکت حلزون متحرک باعث فشرده شدن گاز بین این دو شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می‌نماید. از مهمترین مزایای این کمپرسورها راندمان بالا، صدای کم و طول عمر زیاد آن می‌باشد ولیکن قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند.

2020 © Copyright - almaatech.ir