loader-img
loader-img-2
انواع عایق‌های مورداستفاده در منزل

برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و هوای مطلوبی که توسط سیستم های تهویه مطبوع ساختمان تولید شده بهتر است که خانه خود را با استفاده از یکی از روش های نام برده شده در این مقاله عایق بندی کنید: 

 

فایبرگلاس

فایبرگلاس، یک عایق حرارتی است که از الیاف کوچک شیشه تشکیل‌شده و برای نصب در دیوارها بسیار مناسب است. این عایق، معمولاً به شکل الیافی و در قطعات از پیش بریده‌شده، تولید می‌شود و به‌گونه‌ای طراحی‌شده که مستقیماً درون حفره‌های دیوارها قرار گیرد. قطعات فایبرگلاس داراس اندازه‌هایی هستند که به‌خوبی درون حفره‌ها محکم شوند و برای جلوگیری از هرگونه اتلاف گرما مناسب می‌باشند. هنگام کار با عایق‌های فایبرگلاس حتما باید از دستکش کار، روکش آستین‌بلند، شلوار کار، ماسک و عینک ایمنی استفاده نمود.

 

سلولز

سلولز نیز به مانند فایبرگلاس، عایقی حرارتی است که برای نصب در دیوارها و کف خانه مناسب است. عایق سلولزی از روزنامه‌های بازیافتی ساخته می‌شود و ازاین‌رو برای حفاظت از محیط زیست مفید است. در طول فرایند ساخت این عایق، مواد ضد حریق به خمیرکاغذ افزوده‌ شده و پس از فشرده شدن و بسته‌بندی، آماده استفاده می‌شود. عایق‌های سلولزی از عایق‌های فایبرگلاس گران‌قیمت‌تر هستند ولی درعین‌حال میزان انرژی بیشتری را حفظ می‌کنند به همین دلیل در درازمدت به‌صرفه‌تر خواهند بود.

 

اسپری فوم

عایق‌های فومی به طورکلی به‌عنوان مانعی برای هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عایق‌ها ترک‌ها و شکاف‌های کوچک را به‌خوبی پرکرده و مانع از نشتی هوا می‌شوند. فوم به صورت مایع بسته‌بندی شده که در هنگام پاشش پراکنده می‌شود. یکی از بهترین مکان‌های پاشش فوم، اطراف پنجره‌ها است. مهم‌ترین برتری اسپری فوم نسبت به عایق‌های سلولوزی و فایبرگلاس، قابلیت عایق‌کاری مکان‌های تنگ و کوچک است. فایبرگلاس، سلولوز و اسپری فوم سه عایق حرارتی اصلی مورداستفاده در درون خانه‌ها هستند. عایق‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند برای استفاده در محیط بیرونی خانه مناسب هستند.

 

عایق کاری خانه

 

بردها و صفحات سخت

این نوع عایق را می‌توان به‌عنوان نوع دیگری از فایبرگلاس در نظر گرفت که کاربردهای زیادی برای درون و بیرون خانه دارد. صفحات سخت در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و درون اسکلت دیوار خانه (چوبی یا فلزی) مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع عایق‌ها دوام بالایی داشته و علاوه بر طول عمر بالا، در برابر رطوبت نیز مقاوم هستند، درنتیجه صفحات سخت علاوه بر اینکه عایق حرارتی هستند به‌نوعی عایق رطوبت نیز به‌حساب می‌آیند.

 

عایق بخار

این عایق‌ها، خانه را به طورکلی در برابر رطوبت ایزوله می‌کنند. عایق بخار مانع ورود رطوبت به درون ساختمان شده و از مرطوب شدن دیوارها جلوگیری می‌کند.

 

پنج نوع عایقی که معرفی شد، باعث کاهش اتلاف گرما و جلوگیری از ورود هوا و رطوبت به درون خانه می‌شوند. باید در نظر داشت که هرکدام از این عایق‌ها خصوصیات منحصربه‌فردی داشته و در فرآیند ساخت خانه باید از مجموعه این عایق‌ها بهره برد. علاوه بر عایق بندی خانه به شما توصیه میکنیم لوله های دستگاهی که برای تامین سرمایش و گرمایش استفاده می کنید را نیز عایق بندی کنید زیرا تاثیر زیادی در عملکرد سیستم و صرفه جویی در انرژی خواهد گذاشت. برای اطلاع بیشتر مقاله عایق کاری لوله ها را مطالعه نمایید.

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir