اطلاعات کاربردی پیرامون عایق‌ها


عایق، ماده‌ای است که سرعت انتقال انرژی را کم می‌کند. موادی که به عنوان عایق مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای خاصیت انتقال حرارت و الکتریسیته پایینی هستند.
عایق‌ها به سه دسته‌ی اصلی حرارتی، صوتی و الکتریکی تقسیم می‌شوند. عایق حرارتی سرعت انتقال انرژی گرمایی را کاهش می‌دهد. عایق‌های صوتی و الکتریکی به ترتیب سرعت انتقال امواج صوتی  و سرعت عبور انرژی الکتریکی را کم می‌کنند.

موادی مانند فایبرگلاس، پشم سنگ و پشم شیشه به طور وسیعی در صنعت عایق‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صنعت، طیف گسترده‌ای از مواد در ساخت عایق‌ها استفاده می‌شوند. این طیف مواد آلی، غیر آلی، صلب، نرم، الیاف و مواد دانه‌دانه را در برمی‌گیرد. عایق‌های آلی عموماً از محصولات پتروشیمی یا پلاستیک بازیافتی ساخته‌شده و عایق‌های غیر آلی از بازیافت شیشه یا سرباره ذوب کوره‌ها ساخته می‌شوند.
یک پژوهش جالب نشان می‌دهد که صنعت عایق‌کاری جزو صنایع پیشرو در آمریکا به‌حساب می‌آید. این صنعت، علاوه بر اینکه اقتصاد آمریکا را تقویت می‌کند و باعث صرفه‌جویی می‌گردد، به بهبود وضعیت زیست‌محیطی زمین نیز کمک می‌کند.

ذخیره انرژی ناشی از استفاده از عایق‌ها باعث صرفه‌جویی اقتصادی زیادی می‌شود. استفاده از عایق‌ها، سالانه 74 میلیارد دلار صرفه اقتصادی برای خانواده‌های آمریکایی به ارمغان می‌آورد یعنی چیزی در حدود 780 دلار برای هر خانواده. بدون استفاده از مواد عایق، هزینه انرژی هر خانواده آمریکایی، سالانه حدود 2000 دلار است درحالی‌که با عایق‌کاری خانه‌ها، هزینه انرژی خانواده به میزان 1200 دلار کاهش می‌یابد. عایق‌کاری خانه‌ها باعث کاهش 40 درصدی قبوض انرژی خانواده‌ها شده است. همچنین هزینه انرژی گرمایشی و سرمایشی ساختمان‌های تجاری و کارخانه‌های آمریکا سالانه در حدود 6/9 میلیارد دلار کاهش می‌یابد که معادل 2100 دلار برای هر واحد است.
اگرچه عایق‌های فعلی موجب صرفه‌جویی بالایی در انرژی شده‌اند، ولی هنوز هم جای کار برای صرفه‌جویی‌های بیش‌تر وجود دارد. عایق‌کاری مناسب ساختمان‌های مسکونی و تجاری و کارخانه‌های صنعتی، علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، تا حد زیادی باعث جلوگیری از آلودگی هوا می‌شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir