اشتباهات مهم در نصب کولر گازی (قسمت دوم)

 


1- پنل داخلی سقفی باید، درفاصله‌ی مناسب از سطح زمین نصب شود. در غیر این‌صورت توزیع و پرتاب هوا بصورت مناسب نبوده و سرمایش و یا گرمایش بصورت صحیح انجام نخواهد شد.

2- دما را بصورت مناسب تنظیم نمایید. در غیر اینصورت موجب استهلاک زود رس دستگاه می‌گردد.

3- پنل داخلی کولر گازی را در معرض هوای گرم و مرطوب محیط بیرون نصب نکنید، چرا که موجب از دست دادن سرمایش و تقطیر رطوبت و درنتیجه جمع شدن آب در اطراف دستگاه می‌شود. همچنین از ورود هوای محیط به داخل اتاق و خروج هوای اتاق به بیرون در طولانی مدت جلوگیری نمایید، چراکه بازده سیستم را به شدت کاهش می‌دهد.

4- دستگاه داخلی، مخصوصا در حالت گرمایش باید در محلی مناسب نصب شود تا توزیع مناسب دما و جریان هوا در تمام محیط وجود داشته باشد.

5- پنل‌های داخلی را در مکان‌هایی که هوای آن‌ها حاوی دود، گرد و غبار و ذرات معلق ریز است (مانند آشپزخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی) نصب ننمایید، چرا که موجب گرفتگی فیلتر و کویل اواپراتور شده و نهایتا موجب افت راندمان کولر گازی می‌شود. دستگاه‌های اسپلیت و کولر گازی به هیچ عنوان مناسب شرایط صنعتی و کارگاهی نبوده و جهت استفاده در شرایط صنعتی بایستی دستگاهی تناسب با شرایط انتخاب و نصب گردد.

6- دستگاه‌ها را در معرض لرزش و صدای شدید نصب نکنید، لرزش و صداهای شدید دستگاه‌هایی مانند دستگاه تراش می‌تواند روی میکروپروسسورهای دستگاه و قطعات حساس آن تاثیر گذارده و موجب خرابی آن شود.

7- مراقب باشید که در هنگام نصب، گرد و غبار و ذرات ریز وارد لوله‌های مبرد نشود. این ذرات ممکن است لوله موئین را مسدود نموده یا به کمپرسور صدمه بزند وموجب کوتاه شدن عمر کمپرسور شود. در مواقعی که سر لوله‌ها باز است، حتما توسط یک در پوش آن را ببندید تا از ورود ذرات و گرد و غبار به داخل لوله جلوگیری شود. داخل لوله‌های مسی را پس از خرید و قبل از شروع مراحل لوله کشی حتما توسط گاز ازت تمیز نمایید تا از گرد و غبار و یا ذرات ریز احتمالی تخلیه شود.

8- مراقب باشید که آب وارد لوله‌های مبرد نشود. ورود آب به سیستم و لوله‌های مبرد، لوله موئین را مسدود نموده و یا به کمپرسور صدمه می‌زند. در مواقعی که سر لوله‌ها باز است، مراقب باشید آب داخل آن‌ها نرود و همچنین در روزهای بارانی، زیر قطرات باران، لوله کشی ننمایید، چرا که ممکن است آب باران و رطوبت، وارد لوله‌ها شود.

9- پس از باز کردن در پوش لوله‌ها بلافاصله لوله‌ها را به دستگاه متصل نمایید چرا که ورود هوا و رطوبت به داخل لوله برای سیستم بسیار خطرناک است و باعث ایجاد فشار غیر نرمال و تولید اسیدهای مخرب در سیستم می‌شود و ادامه‌ی این امر موجب صدمه دیدن کمپرسور خواهد شد.

10- در هنگام شارژ مبرد به سیستم، هرگز کپسول را سر و ته نکنید. این کار ممکن است باعث ورود مایع به کمپرسور شده و ورود مایع به کمپرسور، موجب خرابی آن خواهد شد، چرا که مایعات تراکم پذیر نیستند. (در خصوص گاز R407c و R410a بایستی این دو مبرد را حتما به شکل مایع به سیستم تزریق نمود.)
 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir