loader-img
loader-img-2
استفاده از پکیج در واحدهای کوچک‌تر از 60 متر ممنوع است

عضو کمیته‌ی تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در تشریح وضعیت استفاده از سیستم‌های گرمایشی در ساخت و سازها گفت: با توجه به دو مزیت سیستم‌های گرمایشی حرارت مرکزی یا همان موتور خانه مرکزی، از قبیل تناسب با معیارهای بهداشتی، سلامتی و ایمنی و همچنین قابلیت برنامه ریزی دقیق‌تر و صحیح‌تر به منظور صرفه جویی و مدیریت یک‌پارچه مصرف انرژی در ساختمان‌ها استفاده از این سیستم‌ها در برابر سایر سیستم‌های گرمایشی برتری دارد.

به گزارش مهاجر؛ سیف ا... علی نیا افزود: به رغم برخی ویژگی‌های سیستم های گرمایشی تکی که باعث استقلال در مصرف انرژی بین واحدهای مسکونی در یک مجتمع مسکونی می‌شود، در صورتی که منافع شخصی افراد از طریق مشارکت، فرهنگ سازی و توجه به مسائل ایمنی و مصرف انرژی به منافع ملی و گروهی گره بخورد، سیستم‌های گرمایشی مرکزی در مجموع انتخاب مناسب‌تری نسبت به سایر سیستم‌ها محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به رواج نصب و کاربرد پکیج طی سال‌های اخیر در ساحتمان‌های مسکونی تصریح کرد: در حال حاضر دیده می‌شود که حتی در ساختمان‌های بلند مرتبه به میزان 100 واحد مسکونی هم که اصولا باید از سیستم موتور خانه مرکزی برای گرمایش بهره مند شوند از سیستم‌های تکی یا همان پکیج‌ها استفاده می‌شود که این اتخاب درست به نظر نمی‌رسد.

علی نیا ادامه داد: علاوه بر مباحث مطرح در رابطه با ایمنی، سلامتی و صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌های مرتفع، بحث فشار هوا مطرح است چنانکه براساس مبحث 17 مقررات ملی ساختمان، حداکثر ارتفاع دودکش براساس استانداردها 15 مترمربع است که برای ارتفاعات بالاتر باید استانداردها به نحوه دیگری لحاظ شود.

عضو کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی کشور خاطرنشان کرد: همچنین مطابق با این مقررات، نصب وسایل گاز سوز پرمصرف مانند آبگرمکن فوری و پکیج برای واحدهای کوچکتر از 60 مترمربع، ممنوع است مگر انکه هوای مورد نیاز برای احتراق گاز مصرفی آن‌ها از طریق دریچه‌ی دایمی که مستقیما به هوای آزاد راه دارد تامین شود که در برخی ساختمان‌ها این دو شرط مهم رعایت نمی‌شود.

وی همچنین با عنوان اینکه حتی از لحاظ اقتصادی نیز نصب پکیج در ساختمان‌های بلند مرتبه و برخوردار از تعداد واحدهای زیاد به صرفه نیست، گفت: با وجود اینکه فرهنگ سازی برای طراحی و نصب سیستم‌های گرمایشی باید به سمت سیستم‌های حرارت مرکزی سوق پیدا کند اما بدلیل برداشت اشتباه و ذهنیت نادرستی که مردم دارند با مطرح شدن هدفمندی یارانه‌ها و تمایل به مدیریت شخصی مصرف انرژی استقبال از سیستم‌های گرمایشی تکی افزایش یافته است.


 

2020 © Copyright - almaatech.ir