اجرا و فواید گرمایش از کف


آسایش در بالاترین حد ممکن
درجه حرارت ثابت و دایمی در کلیه‌ی طول زمستان در نزدیکی کف ساختمان و در محلی که شما قرار دارید وجود خواهد داشت. این حالت بسیار دلپذیری است که محیط اطراف پا گرم بوده و هوای مورد تنفس گرمای زیادی نداشته باشد.
رومیان با سوزاندن چوب و ایجاد گازهای متشعل و عبور دادن این گازها از کانال‌های هوایی موجود در کف ساختمان اقدام به گرم کردن کف منازل خود می‌کردند. این روش مدت‌های مدیدی مورد استفاده قرار گرفته است.
هم اکنون نیز همین سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد با این تفاوت که نحوه‌ی عمل مقداری تغییر کرده است و به‌جای گاز داغ از آب گرم و به‌جای کانال‌ها از لوله‌های مخصوص استفاده می‌کنند.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی هزینه نصب سیستم گرمایش کفی کاهش یافته است و با استفاده از لوله‌های PEX دیگر مشکلات مربوط به لوله‌های مسی و فلزی و پلی بوتیلن را نخواهیم داشت.
لوله‌های پلی بوتیلن (PB) مدت‌ها در این روش مورد استفاده قرار می‌گرفت اما بدلیل وجود مشکلاتی مانند نشتی آب، کم کم جای خود را به لوله‌های جدیدتر دادند.
امروزه لوله‌های پلیمری جدیدی بنام تجاری PEX که از جنس پلی اتیلن مشبک شده می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند. که مانند لوله‌های PB نصب آن‌ها بسیار آسان خواهد بود اما بخاطر ساختار مشبک آن خواص بهتری از خود نشان می‌دهند و مشکلات لوله‌های پلی بوتلین را ندارند.
لوله‌های PEX برای اولین بار در سال 1971 توسط شرکت ویرسبوی سوئد تولید و به جهانیان عرضه شد. این لوله‌ها بعد از مدت کوتاهی توانستند جایگزین لوله‌های قبلی شوند. هم اکنون شرکت ویرسبو سوئد بزرگترین طراح و مجری سیستم گرمایش کفی در تمام جهان می‌باشد.
از سال 1990 تولید تولید این لوله در آمریکا آغاز شد و هم اکنون بیش از 50% از تمام سیستم‌های گرمایش کفی بکار رفته در این کشور از لوله‌های PEX ویرسبو استفاده می‌کنند.

لازم به یادآوری است که این سیستم تا کنون موفق به دریافت نشان استاندارد در داخل کشور نشده است.
کارشناسان شرکت تهویه مهاجر در «مقاله‌ای جداگانه» مضرات این سیستم گرمایشی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

2020 © Copyright - almaatech.ir