loader-img
loader-img-2
اثرات جانبی کمبود رطوبت در محل زندگی شما چیست؟

کمبود رطوبت، معمولاً به رطوبت کم‌تر از سی درصد گفته می‌شود. این کمبود رطوبت می‌تواند موجب بروز اختلالاتی در کیفیت زندگی و سلامت انسان شود. یکی از بهترین روش‌ها برای بالا بردن رطوبت منزل، استفاده از دستگاه‌های تولید بخار است که به‌سادگی می‌توان آن‌ها را از داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی خریداری کرد. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان، میزان رطوبت هوای موجود در خانه را به میزان استاندارد 45 درصد رساند.

در این مقاله قصد داریم، به تأثیرات مخربی که کمبود رطوبت هوا روی کیفیت زندگی شما می‌گذارد بپردازیم. در زیر به چند نمونه از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

الکتریسیته ساکن
هنگامی‌که رطوبت کاهش می‌یابد، میزان الکتریسیته ساکن بالا می‌رود. بر اساس یافته‌های محققین، هوای خشک مانند یک سطح عایق عمل می‌کند و اشیایی مانند فلزات و همچنین بدن انسان، نقش رسانا را ایفا می‌کنند. زمانی که هوا خشک می‌شود، الکترون‌های آزاد بر روی اجسام رسانا تشکیل می‌شوند و به اجسام رسانای دیگر منتقل می‌شوند. به‌طور مثال، هنگامی‌که موهای خود را در یک اتاق با رطوبت کم شانه بزنید انتقال این الکترون‌ها به مو آغاز می‌شود و اگر پس‌ازآن به یک جسم فلزی دست بزنید، به شما شوک الکتریکی وارد می‌شود. این شوک به علت انتقال همان الکترون‌های ساکن است که از یک رسانا به رسانای دیگر نقل مکان می‌کنند. در خانه‌ای با میزان رطوبت مناسب، مولکول‌های آب نقش رسانا را بازی می‌کنند و موجب خنثی‌سازی نقش الکتریسیته ساکن می‌شوند.


خارش پوست
بر اساس یافته‌های علمی، کمبود رطوبت هوا می‌تواند موجب خشکی پوست شود. این عارضه، زمینه را برای بروز دانه‌های قرمزی روی بدن فراهم می‌کند. برای جلوگیری از خارش پوست، تعداد دفعات استحمام خود را کاهش دهید و همچنین از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید. خوردن قرص آنتی‌هیستامین پیش از خواب نیز به برطرف کردن این مشکل کمک می‌کند. درنهایت بهترین راهکار برای پیش‌گیری از این مشکل، اضافه کردن یک دستگاه تولید بخار به فضای اتاق است.


گلودرد
علت بسیاری از گلودردهای مزمن، محرک‌هایی مانند کمبود رطوبت هواست. این‌گونه گلودردها البته خطرناک نیستند. خشکی مخاط درون گلو و هم‌چنین مسیرهای بینی، می‌تواند زمینه را برای بروز عفونت‌های ویروسی و باکتریایی مانند سرماخوردگی‌های رایج و سینوزیت مهیا سازد.


ایجاد ترک در لوازم منزل
این مورد با سلامتی ما سروکار ندارد. باید بدانیم که کمبود رطوبت روی محل زندگی ما نیز تأثیرگذار است. در مدت‌زمان طولانی، خشکی هوا رطوبت وسایل چوبی را می‌گیرد و با تکرار این اتفاق ترک‌هایی در چوب ایجادشده و توسعه می‌یابد و درنهایت ممکن است منجر به جدا شدن قطعات چوبی شود. بهترین راه‌حل برای جلوگیری از این اتفاق، خریداری کردن یک دستگاه تولید بخارآب است.

2020 © Copyright - almaatech.ir