آیا نوسان برق می‌تواند موجب فعال شدن سنسور دود شود؟


مرتبه‌ی بعد که سنسور دود منزلتان به صدا در آمد، اندکی درنگ کنید و به دنبال علامت‌های حریق واقعی باشید، چراکه ممکن است دلیل فعال شدن آن، نوسان در جریان برق باشد. این مشکل در سنسورهایی که به جریان برق وصل هستند متداول‌تر است و در نمونه‌هایی که با باتری کار می‌کنند، تأثیر اندکی دارد و مشکل‌ساز نخواهد بود.


سنسور دود چگونه عمل می‌کند؟
طراحی سنسور دود به‌گونه‌ای است که به آن اجازه می‌دهد، محیط اطراف خود را بررسی کنند و به دنبال  نشانه‌هایی از تغییرات دمایی باشند، علامت‌هایی که می‌تواند نشان‌دهنده آتش‌سوزی باشد.


نوسان ناگهانی برق
نوسان برق، هنگامی رخ می‌دهد که شبکه برق، بار الکتریکی بیش از مقدار مجاز خود دریافت کند. قطعا تجربه چنین اتفاقی را در منزل خود داشته‌اید، زمانی که به‌طور همزمان از تعداد زیادی وسایل الکتریکی که به برق شهر متصل هستند استفاده می‌کنید، جریان برق نوسان پیدا می‌کند. همچنین، زمانی که طوفان در منطقه شهری رخ دهد امکان مشاهده پدیده نوسان برق بسیار زیاد است. برای مقابله با این نوسانات ناگهانی برق، کارخانه‌ها دستگاه‌های نوسان‌گیر را عرضه کرده‌اند که از وسیله الکتریکی شما در برابر نوسان برق جلوگیری می‌کند.


نشانه‌های نوسان الکتریکی
اگر نوسان برق بر روی سنسور دود تأثیر بگذارد، باید دقت داشته باشید که این دستگاه در برابر این اتفاق، رفتار عجیبی از خود نشان می‌دهد به‌گونه‌ای که ممکن است شروع به بوق زدن ممتد بکند و تا زمانی که دستگاه را ریست نکنید، به بوق زدن ادامه دهد. در پاره‌ای از سنسورها، دستگاه در اثر نوسان بوق می‌زند ولی نه به‌طور ممتد، بلکه هرچند ثانیه یک‌بار. در ضمن، هنگامی‌که دستگاه شروع به بوق زدن می‌کند چراغ روی سنسور به حالت چشمک‌زن درمی‌آید.
توجه شود، بعد از یک نوسان الکتریکی یا پس‌ازاین که متوجه عملکرد نامتعارف سنسور خود شدید، بهتر است به دستگاه نوسان گیر ضربه کوچکی وارد شود و یا اینکه حدود ده ثانیه دستگاه را خاموش کرده و دوباره روشن کنید. این ضربه کوچک باعث می‌شود سنسور دود، خود را ریست کند.
هنگامی‌که دستگاه سنسور به‌عنوان پشتیبان از باتری استفاده می‌کند، بهتر است بعد از بروز نوسان باتری‌ها را عوض کرد، چراکه یک نوسان الکتریکی ممکن است باتری‌های سنسور را خراب کند. سنسور دود ممکن است مجهز به دکمه ریست دستی باشد، اگر این‌چنین است دکمه را به پایین فشار دهید و برای چند ثانیه نگه‌دارید تا دستگاه ریست شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir