آیا بخار آب، سنسور دود را تحریک می‌کند؟


سنسور دود، یکی از وسیله‌های مهم و حیاتی، برای حفظ امنیت شما و خانواده‌تان در برابر حریق است. اما درعین‌حال این سنسور ممکن است در اثر عوامل ناشی از آشپزی، نظیر بخارآب مصرفی در پخت‌وپز نیز تحریک شود. اگر این موضوع برای شما نیز رخ‌داده است، نگران نباشید و با تعویض محل نصب سنسور، مشکل خود را برطرف کنید. در این مقاله قصد داریم، به بررسی تأثیر بخارآب بر روی این سنسورها بپردازیم.


سنسور دود چگونه کار می‌کند؟
ارزان‌ترین و دردسترس‌ترین نوع سنسور دود که در مغازه‌ها وجود دارد، سنسور یونیزه کننده است. این سنسور، شامل دو صفحه فلزی است که به یک باتری و مقدار کمی مواد رادیواکتیو امن مجهز است. این مواد، اکسی‍‍ژن و نیتروژن بین دو صفحه را یونیزه می‌کنند و در طی این فرآیند اتم‌های نیتروژن و هیدروژن به یون‌های مثبت و الکترون تجزیه می‌شوند. هر یک از این یون‌ها، توسط یکی از صفحات فلزی جذب می‌شود.


عملکرد سنسور در حین آتش‌سوزی
اگر دود وارد اتاق شود، ذرات دود خود را به یکی از یون‌های اکسیژن یا نیتروژن متصل می‌کنند و یون‌ها را به حالت قبل از یونیزه شدن یعنی حالت اتمی بازمی‌گردانند. این فرآیند موجب بروز تغییراتی در الگوی عبور اتم‌ها بین دو فلز می‌شود که این عمل، موجب فعال شدن سنسور دود می‌گردد.


عملکرد سنسور در برابر بخار آب
گاهی اوقات، این نوع از سنسورهای یونیزه کننده در برابر بخارآب موجود در فضای اتاق فریب می‌خورند. این حالت معمولاً در حین آشپزی رخ می‌دهد، به این شکل که ذرات بخار آب، پاره‌ای از مواقع، رفتاری مشابه به ذرات دود از خود بروز می‌دهند که ممکن است موجب فعال‌سازی سنسور شود. به همین دلیل، سنسور فعال‌شده و شما را دچار اشتباه می‌کند. دقت کنید که اگر این اتفاق به دفعات زیاد رخ داد، شما باید محل نصب سنسور را تغییر دهید و آن را به محلی دورتر از آشپزخانه انتقال دهید. همچنین نصب سنسور در حوالی حمام نیز به دلایلی که اشاره شد، کار نادرستی است.

2020 © Copyright - almaatech.ir